عقیده و توحید محکمه ی وجدان

0 523

آیا میدانستید؟

﴿ محکـــمه ی وجدان﴾

﴿بخش سی و سوم﴾

⬩﴿حق پذیری چهارپایان و روی گردانی آدم ها﴾⬩

نویسنده: احمـــد (عــــارفی)
خوانش:   ۳ دقیقه
۲۹ عقرب ۱۳۹۹

• پیمودن مسیر حق سهل نیست، و حقا که خار مغیلان، وسوسه های قرین و درون، دشمنانی از شیاطینِ جن و انس، و موانع، پستی ها، و بلندی هائی را با خود دارد.

همانگونه که شیطان وعده داد که بر صراط المستقیم می ایستد و آدمی را از مسیر حق گمراه میکند، رهروان راه حق در مسیر این راه با مکر های شیطان مقابل شده، با نیروی توحید و عقیده به پیش میروند، و یا آن دیگری، وسوسه شده با ضعف ایمان و جهل دینی شان، دعوت شیطان را لبیک میگویند.

• آنچه قابل غور و تأمل است، ایمان و اطاعت انعام و حیوانات از فرمان خالق شان است که در اکثریت حالات، اشرف المخلوقات را متحیر میسازد.

حیوانات و حشرات قلب های حق پذیر دارند و بمجردی که مسیر حق بر آنها الهام میشود، بی درنگ، می پذیرند و اطاعت میکنند، اما انسان با باطلش، نه تنها که نمی پذیرد، بلکه در مقابل حق اعلام جنگ هم میکند.

بگذار عزیز دل حکایتی از اثر با ارزش ابن کثیر رحمه الله(البدایه و النهایه) برایت بیاورم تا در این مهم اندکی تأمل و تعقل کنی، و ایمان خودت را با ایمان حشرات و حیوانات در کفه ی ترازوی عدالت و محکمه ی وجدان پیمانه کنی.

• سال ۵۱ هجری بود که عقبه بن نافع رضي الله عنه تصمیم گرفت کار ساخت شهر (قیروان) تونس را آغاز کند، و برای اعمار آن، جای مناسبی را اختیار کرد اما آنجا جای وحشت زده ومتروکه بود.

دوستان عقبه برایش گفت ما از درندگان و حشرات مضر موجوده در این جا ترس داریم خوب است جای دیگری را اختیار کنيم.

• در حالیکه عقبه را در این کار ۱۸ نفر از اصحاب وتابعین بزرگوار همراهی می نمودند، عقبه برخواست و دعا کرد واز دوستان خود خواست تا آمین بگویند صدا بلند کرد و گفت:

• “ای درندگان و حشرات ما اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هستیم از اینجا بروید زیرا ما در اینجا جایگزین شده ایم اگر از این بعد شما را ببینیم می کشیم تان”.

اصحاب رسول الله صلی الله علیه وسلم با حالت ترسناکی روبرو شدند چنانچه درندگان و حشرات از بین جنگل ها خارج شده و گویا می گوید (سمعا وطاعة) گرگ ها فرزندان خود را برداشته ومارها چوچه هایش را که بدن انسان را بلرزه می انداخت جای را خالی می نمودند.

• عقبه بالای همکاران خود صدا کرد بگزارید به راحتی مکان را ترک کنند ساعاتی نگذشت که جنگل از وجود درندگان و حشرات مضر پاک شد.

اهالی و ساکنین افریقا می گویند که تا مدت چهل سال ما در آنجا درنده وحشره مضری مانند مار گژدم وغیره را ندیدیم.

• چرا ذره ای از احساس، احترام، محبت، عطوفت، از خود گذری، دیانت، اطاعت، و کوتاه آمدن این قلب های کوچک حشرات و درندگان وحشی جنگل را در قلب های منگ گرفته ی انسان های امروزی نداریم و هی رنج می بریم؟

تا بخش بعدی وجدان ها را محکمه کنید، علت را معلوم، و کاستی ها را جبران!

احمـــد (عـــارفی)

👈 از لینک های ما بیشتر مطالعه کنید و بیاموزید:

𖦸 http://T.me/Ruqeyah
𖦸 t.me/AJARIFI
𖦸 t.me/ayamey
𖦸 fb.com/1dawatgar
𖦸 www.dawatgar.com
𖦸 youtube.com/c/dawatgar
𖦸 soundcloud.com/dawatgar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =