سلسله ی ادعیه و اذکار شباروزی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم

حکمت، تفسیر و تفصیل ادعیه و اذکار مسنون

0 43,268

✦﴿سلسله ی ادعیه و اذکار شباروزی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم﴾✦

(بخش اول):

بعد از اختتام سلسله ی تصویری اذکار و ادعیه ی شباروزی، مصمم بر این شدم تا در حکمت، تفسیر و تفصیلِ این ادعیه ی زیبا تحقیق و آن را بشکل تصویری تقدیم امت کنم.

دعأ، اذکار و تسبیح با ارزش ترین وسیله برای تقرب به الله سبحانه و تعالی، قوی ترین سلاح علیه شیاطین، ساحران و زخم چشم، و بهترین عملی است که وقت صرف آن گردد و انسان مشغول آن شود.

انسان مسلمان با ذکر الله سبحانه و تعالی زنده‌است و کسی که اهل ذکر و دعا نیست در واقع مرده‌ای بیش نیست، همیشه قلبش پریشان، خاطرش آزرده، افکارش پراگنده و اراده‌اش ضعیف است ولی کسی‌که اهل ذکر و دعا است قلبش با ذکر الله آرام می‌گیرد، چنانچه الله سبحانه و تعالی میفرماید:

أَلَا بِذِکۡرِ ٱللَّهِ تَطۡمَئِنُّ ٱلۡقُلُوبُ [الرعد ۲۸].

آگاه باش که با یاد خدا دلها آرامش می‌یابد.

اذکار و اورادِ مسنون و صحیح، بسان دژی محکم و غیر قابل نفوذ است که فرد را از گزند جن و انس و شیاطین در امان نگه می‌دارند.

ذکر واقعی آن است که انسان لحظه‌ای از یاد الله سبحانه و تعالی غافل نشود، به فکر مرگ و آخرت باشد، غبارِ غفلت را از خود بزداید و این وقتی ممکن و میسر است که زبانش نیز همیشه با ذکر و دعا تر و تازه باشد، هر کار مباحی را با بسم الله آغاز و با الحمدلله به پایان برساند، پایبند اذکار و دعاهای صبح و شام، اذکار نوم و خوابیدن، و اذکار و ادعیه ی مناسبت‌های مختلف، طبق  سنت رسول کریم صلی الله علیه وسلم باشد.

رستگاری انسان مسلمان زمانی میسر میشود که خالقش را در هر حالت زیاد یاد کند و تسبیح، تحمید، تهلیل و اذکار و ادعیه را در هر مناسبتی، وردِ زبانش داشته باشد. چنانچه الله تعالی میفرماید:

وَٱذۡکُرُواْ ٱللَّهَ کَثِیرٗا لَّعَلَّکُمۡ تُفۡلِحُونَ [الأنفال: ۴۵].

«الله را زیاد به یاد آورید تا رستگار شوید».

مداومت به اذکار نبوی و ادعیه باعث طرد شدن شیطان و قلع و قمع وسوسه‌های انسان می‌گردد، الله را خشنود می سازد، غبارِ غم و پریشانی را می‌زداید، قلب، روح و جسم را هیبت بخشیده، نیرومند می سازد، در چهره نور و شادابی، درقلب روشنی، در رزق و روزی برکت، و فرد را محبوب خلق می سازد.

مسلمان در اثر ذکر الله متعال، همیشه او را مراقب اعمال خویش می‌داند و به مقام احسان می‌رسد یعنی طوری بندگی می‌کند گویا الله متعال را می‌بیند و این مقامی‌است که هرگز نصیب انسان‌های غافل نمی‌شود.

اذکار نبوی و ادعیه ی مسنون آنقدر با ارزش است که باعث انابت و رجوع به‌سوی الله شده، فرد را مقرب دربار الله تعالی می‌کند و انسان به اندازهٔ غفلت خویش، از الله سبحانه و تعالی فاصله می‌گیرد.

اوارد و ادعیه ی نبوی صلی الله علیه وسلم است که هیبت و عظمت الله سبحانه و تعالی در قلب می‌نشیند و شیاطین انسی و جنی به او نزدیک شده نمیتوانند.

از سوی دیگر، گناه و غفلت است که قلب را سخت و نور و برکت را از زندگی دور میکند، اما همانطوری که نیکی‌ها بدی‌ها را از بین می‌برند، اذکار و ادعیه ی مسنون، قلب را پاک و اسبابِ مغفرتِ صاحبش را فراهم میکند.

وسیلهٔ نجات از عذاب الهی، نزول سکینه و رحمت و حضور فرشتگان، نور در قبر و تاریکی های قیامت و نور حین عبور از  پل صراط، زرع و غرص نهال های پر ثمرِ بهشتی، مباهات فرشتگان، تضعیف قرین و شیاطین، کوچک شمردن دنیا و بزرگ شمردن آخرت، و صد ها مورد دیگر، تنها و تنها با استمرار بر عبادات، اذکار و ادعیه ی نبوی مسنون، میسر میشود و بس.

بدین جهت، دانستن حکمت دعأ و اذکار برای مسلمان بی نهایت مهم و با ارزش است، تا با فهم درستِ ادعیه و اذکار صحیح و مسنون، دژ محکمی را برای مقابله با هوای نفس، قرین، شیاطین انسی و جنی و هزاران تیرِ مهلکِ دیگر که از دشمن به انسان میرسد، اعمار نموده، اسباب معرفت الهی را برای خودش فراهم سازد.

پس، شایسته است، برای فراگیری این ادعیه و اذکار، وقت فارغ کنیم، حکمت هر دعا و ذکر نبوی صلی الله علیه وسلم را فراگرفته، بنده ی ذاکر باشیم، و از شرّ شیاطین و دجالان، ساحران، چشم زخم، بغض، حسدِ حاسدان، و بقیه اضرار شیطانی و انسی هم خود و هم خانواده ی خود را حفظ کنیم. هم زندگی کنیم، هم بندگی، و هم ان شاء الله تعالی، اسباب دیدار الله سبحانه و تعالی را در جنت فراهم سازیم.

بار الها!

توفیق مان ده، تا بر این مهم کمر همت را چنان بندیم که آخرِ کار، تو خشنود باشی و ما رستگار!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمـــد (عـــــارفی)

👈 ﴿آیا به کانالهای تیلگرام ما پیوسته اید﴾؟

۱- کانال آیا میدانستید:

http://t.me/ayamey

۲- کانال سوال و جواب رقیه ی شرعی:

https://t.me/Ruqeyah

۳- کانال دروس تدبر و تفسیر قرآن کریم:

https://t.me/AJARIFI

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 9 =