بدون شک بعد از هر دشواری، آسانی است

هـــر روز یک آیه

0 18,896
💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾:

دو آیه ی زیبائی را برای درس تفسیر امروز برگزیده ام که همیشه آن را در نماز های مان میخوانیم، اما حکمت نزول آن را اگر بدانیم، از نماز های مان لذت برده، هی کیف میکنیم. الله سبحانه و تعالی میفرماید:

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ✧ إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا (الانشرح ۵-۶)

به یقین با (هر) سختی آسانی است!
(آری) مسلّماً با (هر) سختی آسانی است.

شرح آیه های مبارک:

نام سوره ای که این‌ دو آیه در آن آمده بخاطری «شرح‌» یا «انشراح‌» نامیده‌ شد که‌ از شرح‌ صدر نبی‌اکرم‌ صلی الله علیه وسلم، یعنی‌ (روشن‌ کردن‌ و گشاده‌ داشتن‌ آن‌ با نور هدایت‌ و حکمت‌ و ایمان‌) خبر می‌دهد.

جبرئیل‌ امین در دوران‌ کودکی‌ رسول مبارک صلی الله علیه وسلم سینه‌ ایشان‌ را شکافت‌ و قلب‌ ایشان ‌را بیرون‌ آورد و آن‌ را از ناخالصی‌ها شست‌ و پاک‌ ساخت‌ سپس‌ آن‌ را از علم‌ و ایمان‌ پر گردانید و مجددا در سینه‌ ایشان‌ نهاد.

★ در این دو آیه ی مبارک الله سبحانه و تعالی به بندگانش وعده میدهد که  بدون شک که بعد از هر دشواری‌ آسانی‌ است، یعنی، قطعا با سختی‌، ضعف‌، فقر و مانند آن‌ از تنگناها، آسانی‌ و گشایش‌ پیوسته‌ است‌. تنکیر «یسرا» برای‌ تعظیم‌ و بزرگ‌ نمایاندن‌ این‌ آسانی‌ است‌، گویی‌ فرمود: در جنب‌ دشواری‌ آسانی‌ای‌ است ‌بزرگ‌.

★ و در آیه ی ششم سوره انشراح باز تأکیدمیکند که: 

بی‌گمان‌ در جنب‌ دشواری‌ای‌ که‌ ذکر شد، آسانی‌ دیگری‌ است‌. و از آنجا که «العسر» معرفه‌ است‌ پس‌ مفرد است‌، یعنی «العسر» در هردو آیه‌ به‌ معنی‌ یک‌ دشواری‌ است‌ ولی‌ چون «یسرا» در هردو آیه‌ نکره ‌است‌ پس‌ معنای‌ تعدد را می‌رساند؛ یعنی‌ به ‌همراه‌ هر سختی‌ دو آسانی‌ است‌ لذا «عسر» اول‌ عین‌ «عسر» دوم‌ است‌ اما «یسر» در هر آیه‌، امری‌ است ‌جدید.

👈 آسانی‌ در آیه‌ اول‌ غیر از آسانی‌ در آیه‌ دوم‌ است‌ پس‌ این‌ دو آسانی‌ می‌تواند شامل‌ آسانی‌ دنیا و آخرت‌ و آسانی‌ عاجل‌ و آجل‌ باشد. در حدیث‌ شریف ‌مرفوع‌ به‌ روایت‌ ابن‌ مسعود رض آمده‌ است:

✧ «لو کان‌ العسر فی‌ حجر لتبعه‌ الیسر حتی ‌یدخل‌ فیه‌ فیخرجه‌ و لن‌ یغلب‌ عسر یسرین‌، إن‌ الله‌ یقول: ﴿فَإِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ يُسۡرًا٥ إِنَّ مَعَ ٱلۡعُسۡرِ يُسۡرٗا».

👈 «اگر دشواری‌ در سوراخی‌ باشد، قطعا آسانی‌ او را دنبال‌ می‌کند تا این‌که‌ در آن‌ سوراخ‌ داخل‌ شود و آن‌ را از سوراخ‌ بیرون‌ آورد و هرگز یک ‌دشواری‌ بر دو آسانی‌ غالب‌ نمی‌شود زیرا الله سبحانه و تعالی می‌فرماید: (بی‌گمان‌ به ‌همراه‌ دشواری‌ آسانی‌ است‌. آری‌، در جنب‌ دشواری‌ دو آسانی‌ است‌)».

★ درسبب‌ نزول این آیه ی مبارکه روایت‌ شده ‌است‌ که‌ چون‌ مشرکان‌، مسلمانان‌ را به‌ فقر و نداری‌ طعنه ‌زدند، این‌ آیه‌ نازل‌ شد.

👈 ابن‌جریر طبری‌ از حسن‌ بصری رحمه الله روایت‌ کرده‌است‌ که ‌گفت:

چون‌ این‌ آیه‌ نازل‌ شد، رسول‌ الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«مژده‌تان‌ باد که‌ بر شما آسانی‌ آمد، هرگز یک‌ دشواری‌ بر دو آسانی‌ غالب‌ نمی‌شود».

👈 عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =