هر روز یک آیه

سلسله ی دروس تفسیر

0 24,414

آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾:

برای درس تفسیر امروز، یکی از آیات بی نهایت مهم و طلائی را که فهم، درک، شرح و تفسیر آن را برای تک تک مسلمانان ضروری میدانم، انتخاب نموده ام.

با دانستن مفاهیم عمیق درس امروز، فرق میان زندگی آسمانی، و آنچه او تعالی از بندگانش میخواهد، و زندگی زمینی ها بر هر یکی از شما معلوم میشود.

👈 الله سبحانه و تعالی میفرماید:

★ يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ (اعراف ۲۷)

✪ای فرزندان آدم! شیطان شما را نفریبد، آن گونه که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون کرد، و لباسشان را از تنشان بیرون ساخت تا عورتشان را به آنها نشان دهد! چه اینکه او و همکارانش شما را می‌بینند از جایی که شما آنها را نمی‌بینید؛ (امّا بدانید) ما شیاطین را اولیای کسانی قرار دادیم که ایمان نمی‌آورند!

👈 تفسیر آیه ی مبارک:

★ در آیه ی مبارک هُشداری بی نهایت ارزشمند به انسانها در مورد جنیات داده شده است.

★ جن همراه با ما در زمين زندگی می كند اما آن ها ما را مي بينند و ما آن ها را نمی بينيم و همین جن بودن شان که معنی (غیر مرئی) یا غیر قابل دید را می رساند، باعث میشود انسان مسلمان با استفاده از اذکار، نماز و عبادات، و شمشیرِ برانِ قرآن، خودش را از شرّ شان محفوظ بدارد.

برای همین است که آنهائی که از نماز ها، عبادات، اذکار و قرآن غافل اند و غرق در دنیای خود شان اند، توأم در معرض ضرر از شیاطین قرار دارند، و برای شان همین کافیست که شیاطین آنها را از یادِ الله سبحانه و تعالی غافل کرده، اغوای شده، بی پروا، دین گریز، وامانده، هوائی و نفس پرست شده اند.

👈 در این آیه ی مبارک الله سبحانه و تعالی، خطاب به بندگانش نموده میفرماید:

ای فرزندان آدم‌! زنهار تا شیطان شما را گمراه نسازد چنان‌که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون راند.

یعنی، برحذر باشید از اینکه شیطان شما را بفریبد و از طاعت الهی به بیراهه برد؛ آن‌گاه از تن تان لباس حسی، یا از روح و قلب تان لباس تقوا را بیرون کشد و در نتیجه، شما را از ورود به بهشت محروم کند.

و یا برهنگی را در برابر دیدِ کسانی که نظرکردن به عورت تان بر آنان حلال نیست، در چشم و دل تان بیاراید؛ زیرا شیطان در این میدان دست بلندی دارد و اگر بر عبادات، اوامر و نهیات چنگ نزنید، همان‌گونه که پدر و مادرتان را فریفت و لباس‌شان را از آنان برکند تا عورت‌های شان را بر آنان نمایان کند، بدین‌سان ایشان را در معصیتی درافگند که مجازات آن نمایان گشتن عورت‌هایی بود که ازدیدشان پنهان بود.

★ بدون شک که شیطان و قبیله‌اش شما را از آنجا که آنها را نمی‌بینید، می‌بینند، لذا خود را از اینکه شیطان شما را عریان ببیند، نگهدارید زیرا حق تعالی شما را از نمایان ساختن عورتهای تان نهی کرده است‌.

تردیدی نیست که هرکس ـ همانند شیطان ـ فرزندان آدم را از آنجایی ببیند که آنان او را نمی‌بینند، بی‌گمان چنین کسی دارای نیرنگ بس بزرگی است پس شایسته آن است که انسان در قبال چنین دشمن بزرگی، نهایت خودداری وپاسداری را از حریم ارزش‌های خویش بنماید. 

احادیث وارده در این مورد نیز، مؤکد این معنی‌است‌.

👈 ذوالنون مصری می‌گوید:

«اگر شیطان تو را از جایی می‌بیند که تو او را نمی‌بینی‌؛ پس تو هم از کسی یاری بخواه که شیطان را از جایی می‌بیند که او وی را نمی‌بیند. آن کس‌؛ همان کریم پرده‌پوش و رحیم آمرزگار است».

لفظ قبیله ی شیطان در این آیه ی مبارک ، یاران و لشکریان و نسل‌وتبار وی از شیاطین‌اند، و در اخیر این آیت که الله سبحانه و تعالی می فرماید:

★ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ:

✪ «همانا ما شیاطین را اولیای نامؤمنان گردانده‌ایم»

بدین معنی است که ما شیاطین را بر انسانهای فاسق، فاجر، شریر، گنهکار، و کفار یاور و توجیه‌کننده و مربی و مسلط ساخته‌ایم‌.

یعنی، آنهائی که فسق و فجور میکنند و آن را میان مردم شیوع می سازند و توبه نمی آورند، و همکاران بی ایمان شان که همانا کفار است، شیطان را مربی، یاور، توجیه کننده، و بر آنها مسلط ساخته ایم. و این بدترین حالتی است که بر یک انسان رخ دهد.

اینجا که قرآن کریم بیان میکند:

★ إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ

✪ «او و قبيله ‏اش شما را از آنجا كه آن‌ها را نمي ‏بينيد مي‏بينند».

بدین معنی است که:

ای اولاده ی آدم:

👈 كسی است كه تو را می بيند و دشمن توست در حالی كه  تو او را نمی بينی و اين شديدترين نوع خطر است. بنابراين واجب است كه توجه نمود و از آن هميشه برحذر بود و از شياطين انسان و جن خود را حفاظت نمود.

دنيای جن دنيای مستقلی است و سرشت آن ها به گونه ای است كه نظر به حکمت و علمی که الله سبحانه و تعالی دارد، بر انسان پنهان است.

👈 آن ها با انسان از لحاظ عقل و درك و از نظر قدرت اختيار در انتخاب راه خوب و بد مشترك هستند و بدين خاطر جن ناميده شدند چون از ديدگان انسان پنهان هستند.الله سبحانه و تعالی جن را بر انواع و گروه های مختلفی آفريده است.

برخي از آن ها خود را به شكل های مختلف از قبيل سگ و مار در می آورند و تعدادی از آن ها پرواز می كنند و كسانی از آن ها نيز در جايی وارد می شوند و سپس از آنجا بجای دیگری میروند.

👈 برای تفصیل بیشتر و درک بهترِ این موضوع، مضامین مرا از کانال رقیه ی شرعی تعقیب و مطالعه کنید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد (عـــــارفی)

www.dawargar.com

http://T.me/Ruqeyah

….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + چهارده =