الله برایم کافیست

هـرروز یک آیه

0 2,771

💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾

فَإِن تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ (توبه ۱۲۹)

اگر آنها (از حق) روی بگردانند، (نگران مباش!) بگو: «خداوند مرا کفایت می‌کند؛ هیچ معبودی جز او نیست؛ بر او توکّل کردم؛ و او صاحب عرش بزرگ است!»

👈 شرح آیه ی مبارک:

در این آیه ی مبارکه، الله سبحانه و تعالی، خطاب به رسول کریم صلی الله نموده میفرماید:

✧ فَإِن تَوَلَّوْا

★ «پس‌ اگر روی‌ برتافتند»

یعنی، ای محمد (صلی الله علیه وسلم) ! اگر مردم از تو رو گشتاندتد و به‌ آنچه‌ که‌ از طرف الله تعالی بر آنها عرضه نمودی، عمل‌ نکردند و آن‌ را نپذیرفتند، پس در آن صورت بگو:

✧ حَسْبِيَ اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ

«بگو: الله (جل جلاله) برایم‌ بس‌ است‌، هیچ‌ معبودی‌ جز او نیست»

خالق و معبودی که‌ در الوهیت‌ یکتاست‌، برایم‌ بس‌ است‌ و من‌ نیازمند اتکا بر غیر وی‌ نیستم‌، یا به‌سوی‌ کسی‌ جز وی‌ التجا نمی‌کنم‌. تنهای تنها از او کمک و یاری میخواهم و به هیچ کسی، و هیچ مخلوقی تکیه نمیکنم. تمام حاجاتم را از او میخواهم، نه از سنگ و چوب، قبر و مخلوقاتِ وی.

👈 و بگو که: عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ  «بر او توکل‌ کردم»

تمام‌ امورم‌ را به‌ او تفویض‌ نمودم‌، از الف تا ی هر امری که دارم به او محول و تفویض کردم و به او سپردم، چون کار ساز اواست، نه مخلوقاتش. و سپس بگو:

✧ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

«و او پروردگار عرش‌ عظیم‌ است»

و هرکس ‌صاحب‌ عرش‌ عظیم‌ ـ که‌ بزرگترین‌ مخلوقات‌ است‌ ـ باشد، بی‌گمان‌ توکل‌ بر او، آدمی‌ را از تمام‌ خلق‌ بی‌نیاز می‌گرداند. از ابوالدرداء رضی الله عنه روایت‌ شده‌ است‌ که‌ فرمود:

★ «هر کس‌ در صبح‌ و شام‌، هفت‌بار: حسبی‌ الله‌ لا اله‌ الا هو علیه‌ توكلت‌ و هو رب‌ العرش‌ العظیم‌ ـ را بخواند، الله سبحانه و تعالی هر مهمی‌ را از وی‌ کفایت‌ و هر حاجتی‌ را برایش‌ برآورده ‌می‌کند».

👈 عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 14 =