سلسله ی ادعیه و اذکار

دعای اول

0 25,751

آیا میدانستید؟

﴿سلسلهٔ ادعیهٔ پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه و آله و اصحابه و سلم﴾!

﴿بیشتر از ۱۰۰۰ دعا و اذکار رسول اکرم صلی الله علیه و آله و اصحابه وسلم در یک شبانه روز﴾!

﴿دعای ۱۹۹):

﴿دعای دفع غم و دلواپسی و اندوه﴾:

★ در مسند امام احمد و صحیح ابن حبان ودیگران از عبدالله بن مسعود رضي الله عنه روایت شده که پیامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:

«هرمسلمانی دچار دلواپسی یا اندوهی شود و بگوید:

أَللَّهُمَّ إِنِّی عَبْدُك وَابْنَ عَبْدُك وَابْنُ أَمَتِک، نَاصِيتی بِيدِک، مَاضٍ فِي حُکمُک، عَدْلٌ فِي قَضَاؤُک، أَسْأَلُك بِکلِّ اسْمٍ هُوَ لَک، سَمَّیتَ بِهِ نَفْسَک، أَوْ أَنْزَلْتَهُ فِي کتَابِک، أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَداً مِنْ خَلْقِک، أَوْ اسْتَاثَرْتَ بِهِ فِي عِلْمِ الغَیبِ عِنْدَک، أَنْ تَجْعَلَ القُرانَ رَبیعَ قَلْبِي، وَنُورَ صَدْرِي وَجَلَاءَ حُزْنِي، وَذَهَابَ هَمِّی✪

بار الها! من بنده‌ی توأم، و فرزند بنده و فرزند کنیز توأم، و پیشانی من در دست توست، فرمان تو درباره‌ی من اجرا شدنی است و حکم تو درباره‌ی من عدل است، من به واسطه‌ی هر اسمی که برای توست و خودت را بدان نام نهاده‌ای، یا آن را در کتابت فرو فرستاده‌ای یا به کسی از بندگانت آن را آموخته‌ای یا این که آن را به خودت اختصاص داده‌ای و در علم غیب در نزد خودت است، از تومسئلت می‌نمایم که قرآن را بهار دل، و نور سینه، و برطرف کننده‌ی غم و اندوه من قرار دهی».

الله سبحانه و تعالی حتماً غم او را از بین برد، و به جای اندوه او شادی جایگزین می‌کند.

گفتند: ای رسول‌ خدا، شایسته‌ی ماست که این کلمات را بیاموزیم.

فرمودند: آری، برای هر کسی که آنها را بشنود، شایسته است آنها را بیاموزد» ﴿مسند احمد ۱/۳۹۱﴾

این‌ها کلماتی عظیم‌اند که بهتر است فرد مسلمان آنها را بیاموزد و هنگامی که به اندوه و دلشوره و غصه مبتلا گشت بر گفتنش مشتاق و حریص باشد، هم‌چنین باید بداند که همانا این کلمات برای او سودمند خواهند بود، وقتی که مدلول آنها را درک کرده و منظورشان را واقعیت بخشیده و بدانچه بدان راهنمایی می‌کنند عمل نماید.

✰ اما این که آدمی دعاهای مأثور و اذکار مشروع را بگوید بی‌آن که معانی آنها را درک کند و مقاصدشان را عملی نماید این چنین کاری تأثیری اندک و فایده‌ای ناچیز دارد.

عزیزان گرانقدر!

👈 چقدر زیباست که در هر هفته، یک دعای مسنون و گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه و آله واصحابه وسلم را حفظ کرده، برآن عمل کنیم.

این سلسلهٔ اذکار و ادعیهٔ بهترین عالم را در تیلفون های تان ضبط کنید، تا عندالموقع به آن مراجعه و ورد زبان کنید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد (عــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − نه =