به من چه، به تو چه، به ما چه؟

خاطرات کابل

0 16,377

چون بیرون شدم هوای گوارائی استشمام کنم، هوای ملوث مرا به بیمارستان بدرقه کرد. نماز ظهر بود و پرستاری را پرسیدم، کجا نماز بخوانیم؟ بسویم خیره، متحیر، و متعجب نگاه کرد و گفت:

(اینجا جائی برای نماز نداریم).

خواستم سلمان برویم تا سر و کله را صلاح آوریم، اولین محلی بود که آواز موسیقی بگوش مان نیامد. از این کارش تمجید کردیم، گفت:

﴿ والا برق ها نیست، اگه نی بی موسیقی کَی کارِ ما سُر میگیره؟ مشتری داخل نمیشه؟﴾

تکسی ران، هر زنی را که در کنار جاده میدید، چشمانش را به او میخ میکرد، با حکمت و غیر مستقیم امر به معروف کردم، تمایل به هدایت نداشت، و پای صحبت دوستش در گوشی، خودش را مصروف کرد. همینگونه، موارد زیادی پیش آمد که ذکر آن در این مقال نمیگنجد.

شاخص برای (زنده) و یا (مرده) بودنِ یک جامعه، احساس نسبت به مسائل موجود در آن است. کسی که به الله سبحانه و تعالی ایمان دارد، اما امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند، مرده است.

هنگامی که افرادِ یک جامعه انجام وظيفه ی امر به معروف ونهی از منکر را به يکديگر حواله کنند(يعني هر يک از اداي اين وظيفه مهمّ شانه خالي کرده بگويد که اين وظيفه را ديگري بايد انجام بدهد) بايد منتظر حوادث ناگوار و عذاب الهی باشند.

هلاکت ملّت های پيشين و نزول عقوبت های الهی برآنها، اين بودکه به انجام معصيت ها پافشاری میکردند و علما و متديّنين آنها، نهي از منکر نمي نمودند.

بنابر اين شما ای برادر و خواهرِ مسلمان از اين جريانها عبرت بگيريد و يکديگر را به انجام کارهای نيک وادار کنيد و جلو انجام منکرات را بگيريد

نباید نهی از منکر در جامعه سبک شمرده شود، زیرا شرارت در جامعه گسترش پیدا می‌کند و زمانی که نسبت به منکر‌ها در جامعه بی احساس شویم، بدی گسترش پیدا می‌کند و نباید گلایه کنیم که چرا افراد شرور میدان دار هستند.

دشمن به دنبال یأس در کشور است و با یأس و ناامیدی قصد دارد، فساد را گسترش دهد و افرادی که در جایگاه دین‌مداری و ولایت قرار دارند باید امید را در جامعه و سخن به عمل مردم گسترش دهند و به ارزش‌های الهی پایبند باشند.

امروز دشمن به دنبال ایجاد حساسیت‌سنجی و حساسیت‌زدایی است. ابتدا بررسی می‌کند تا ببیند جامعه نسبت به کدام موضوع حساسیت دارد و اگر دید که در جامعه‌ای نسبت به مسائل حساسیت وجود دارد، یک قدم به عقب می‌رود، اما اگر مشاهده کرد که مردم جامعه نسبت به موضوعات حساسیتی ندارند، یک قدم جلو می‌آید.

و این را بایستی بدانیم که:

جامعه‌ای که در آن کسی مسئولیت اجتماعی نداشته باشد و امر معروف و نهی از منکر انجام ندهد، جامعه‌ای مرده است.

برخی از این می‌ترسند که در زمان امر به معروف و نهی از منکر با جمله ی ﴿به تو چه﴾ روبرو شوند، حال اگر حاضر نباشیم به خاطر جامعه یک ﴿به تو چه﴾ را تحمل کنیم، جامعه از بین می‌رود، چون دشمن به دنبال گسترش مفاسد اخلاقی، هرج و مرج، فساد و بی قانونی در جامعه است و امروز قانون‌مداری بزرگترین معروف است.

احمد ﴿عــارفی﴾

چهار شنبه ۳ میزان ۱۳۹۸| ۲۶ محرم ۱۴۴۰
WED | 25 | Sep | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + چهار =