اختلافات خانوادگی و تأثیر منفی آن بالای اطفال

بخش دوم

0 14,963
آیا میدانستید؟

﴿اختلافات خانوادگی و تأثیر منفی آن بالای اطفال﴾:

﴿بخش دوم﴾:

در بخش قبلی در مورد خشونت میان زن و شوهر و آثار منفی آن بالای اطفال را از دیدگاه روانشناسی صغار خیلی مفصل بحث نمودیم.

در این بخش نکات خیلی عمده ای را برای شکل گیری شخصیت اطفال نازنین مان در چهارچوبِ فرامین اسلام عزیز خدمت شما عزیزان تقدیم میکنم.

از جمله مهمترين نكاتی كه درخصوص آموزش دينی كودكان بر آن توجه کرد ، مساله ی فطری بودن، و توجه به دين است.

طبق فرمایشات پیامبر مهربان، نبی کریم صلی الله و علیه وسلم هر نوزادی با فطرت خدائی و یکتا پرستی به دنيا می آيد و از عالمِ بالا با این فطرت، در نخست، پرورش می يابد ، مگر اين كه پدر و مادر او را به سوی يهودی گری يا مسيحی گری بكشانند.

این پدر و مادر است که با اعمال فزیکی و ظاهری شان آثار مثبت و یا منفی را در افکار اطفال شان حک میکنند.

پدر قهر ، غش ، اعصاب خرابی میکند و دشنام میدهد، و از کودکی که شاهد این همه واویلاگری است، و با قلب بی نهایت معصوم، ولی خیلی کوچکش این همه را می بیند، چی توقعی میتوان داشت؟

و یا، مادر، همیشه دعای بد میکند، دشنام میدهد، و یا از آن بد تر، خودش را با صد ها لهو و لعبِ زاده ی زندگی معاصر مشغول میسازد، کانالهای رقص و بازی و فلم های مرغوب خودش را مشاهده میکند، در حقیقت این اعمال و کردارِ سؤ در مراحل شخصیت سازی نخستینِ طفلکِ معصوم آنقدر تأثیرِ منفی میگذارد، که بعد ها از آن طفل، بجز از یک انسان عاطل، باطل، بیکاره، و ملوث، چیزی دیگری، نمیتوان متوقع بود.

الله تعالی، فطرت کودکان را بر پایه ی اعتماد به یگانگی و وحدانیتش قرار داده است، ولی این پدر و مادر است که با ملوث کردنِ فطرت پاکیزه ی طفل شان با ساز و نواز، موسیقی و لهو ولعب، خشونت و عصبانیت، دعوا و دشنام، ملوث و متأثر میسازند.

بايد پدر و مادر محيط و ماحول مناسبی را برای كودك شان فراهم آورند تا حقايق و عقايدی كه ريشه های آن در نهاد و فطرت كودك نهفته است ، به منصه ی ظهور برسد.

كودك از دنيای بسته پا به دنيای وسيع می گذارد، بنابراين می خواهد از اسرار آنها سر در آورد. بدين سان غريزه ی اوست كه از منشأ پديده ها بپرسد، و از روابط علت و معلولی آن سوال كند.

اين زمينه ی مناسبی برای كودك است كه والدين، فرصت را غنيمت شمارند و واقعيت ها را برای او توضيح دهند.

زمانیکه پدر و مادر، خودشان را در یک دنیای مالامال از تخیل بالیوودی و یا هالیوودی غرق کرده اند، و تلویزیون و برنامه های آن جزٔ اساسی زندگی شان را تشکیل میدهد، چگونه برای طفل معصوم، زمینه ی گسترشِ افکار اسلامی و فطری، که با آن زاده شده است، مساعد شود. انسان به طور كلی موجودی است اجتماعی و خواهان زيستن در اجتماع است ؛ از اين رو اگر بخواهد با آنها بجوشد و در پس آنها عرض وجود كند، بايد تقليد كند. اين زمينه ی مناسبی برای آموزش جنبه های مذهبی است.

مادر اگر برخیزد، وضو بگیرد، و عبادت کند، قرآن بخواند، ذکر الله تعالی را بجا آورد، کودکش این همه را بار ها مشاهده میکند، و از او تقلید کرده، با وضو ساختن مادرش، وضو میگیرد، با رکوع کردنش، رکوع میکند، و با سجده ی مادرش، سجده میکند.

اما، مادری که تمایل به موسیقی و ساز و آواز و طرب دارد، و با ظاهر شدن خواننده ی دلخواهش در تلویزیون و یا شنیدن آن از طریق رادیو، برخیزد، چرخ بزند، و در مقابل طفلش به رقص و پایکوبی بپردازد، و کودکش را نیز به رقص و زمزمه تشویق کند، طفل معصوم، بر میخیزد، تقلید میکند، و اولین گام فطری معصومش را بر فرشِ گناه با رقص و تقلیدِ مادر، ملوث میسازد.

این چی مادر بدبختی است که عصمتِ کودکش را با غیرِ دین و تربیت اسلامی آغاز کرد؟

و یا، آن پدری که در مقابل طفلش سگرت و سیگار و چلم و قیلون میکشد، و یکی پی دیگری، آن را دود میکند، و یا با بی اعتنائی، در حالیکه ریموت کنترُل تلویزیون در دستش است و کانال فلم هندی، و یا درامه ی دلخواهش را جستجو میکند، ساعت ها، پیِ هم، در مقابل تلویزیون خودش را میخ کرده، و اصلاً توجه ای به حفظِ عصمت و حیای چشم کودکِ معصومش ندارد، آیا میتوان به این شخص پدر خطاب کرد؟

آیا میتوان گفت این شخص وجیبه ی پدری اش را ادأ کرده است؟

كودك می خواهد رفتار افراد بزرگتر را تقليد كند؛ پس در حضور او نمازتان را بخوانيد و يا او را همراه خود به مسجد ببريد.

كودك رغبت دارد خود را در جای بزرگترها قالب بزند، پس زمينه ی ارتباط او را با بزرگتران فراهم كنيد. تا آداب زندگي ؛ معاشرتی ، اخلاقی و در كل آداب و رسوم مذهبی را از اين طريق بياموزد.

پدر و مادری که در مقابل اطفال شان پرخاش و خشونت میکنند، مجرمین شخصیت ناقابلِ باورِ آینده ی فرزند شان هستند.

ارائه ی الگوهای مثبت، کودک را به جهات مثبت و بتصویر کشیدن الگو های منفی درونی فردی، کودک را به جهات منفی سوق میدهد.

یک پدرِ بی بند وبار، عصبی، پرخاشگر، بد زبان، با یک مادرِ رقاصه، بی حجاب، زبان باز، پر رو، و غرقه در محاسن سازی و آرایش و پیرایش چگونه میتوانند الگو های مثبت را به کودک شان رائه کنند؟

کودکان، عاطفه، احساس، غرور و خودپسندی دارند، و پامال کردن این همه مفاهیم شاخصِ شخصیت سازی در طفل، میتواند پدر و مادر را از آینده ی درخشان طفل محروم سازد.حس غرور و خودپسندی در کودک امری است كه بدون شك، با استفاده ی درست از آن، میتوان به طفل احساس بخشید، روح او را منور ساخت و بد خُلقی و کج اندیشی را در او کنار زد.

بطور مثال، میتوان از حس غرور مثبتِ كودك، جهت تشویق او به معروف و دوری از منکر استفاده كرد، مثلاً به او گفت كه:

﴿من مطمئنم كه تو می توانی وضو بگیری و نماز بخوانی، و یا، ماشأالله، چی ذهن رسائی داری، یک آیه را حفظ کردی، و…امثال آن﴾

پرورش مذهبی کودک، در حقيقت از همان روز تولد با گفتن اقامه و اذان در دو گوش كودك آغاز می شود و بتدريج اين آموزش ها تا سه سالگی تكامل می يابد. مرحله ی بعدی، دروه ی رشد توحیدی کودک است که از سن ۵ سالگی آغاز می شود كه در اين مرحله بايد متوجه تفاوت كودكان در امر رشد و نمو باشيم.

چقدر سیاه بخت اند کودکانی که مادران شان آنها را در این دوره ی تکوینی شان، بسوی منکرات و نباید ها سوق داده، از آنها دین گریز، اسلام ستیز، استهزأ کننده ی دین، میسازند.

همین حال، در سطح پوهنتون کابل، و دیگر ارگانهای رسمی و غیر رسمی، استادان و چیز فهمانی داریم که، بی دین و مرتد شده اند، ولی جرأت آشکار کردن آن را ندارند. این نتیجه ی همان الگو های منفی پدر و مادری که زیر بیرق لنین با داس وچکش، آیدیالوژی بی دینی را آموخته بودند، و در مقابل اطفال شان صد ها منکر را مرتکب میشدند است.

عاقبت آن می درویم که کِشت میکنیم!

الگو های مثبت دینی در دوره ی تکوینی کودکان باعث ثبات دینی آنها در آینده شده، و الگو های منفی، و ارتکاب منکرات در مقابل کودکان و تشویق آنها به آنچه شیطان را خوش میسازد، در حقیقت شست و شوی مغزی اطفال از فطرت پاکیزه ئی که با آن خلق شده اند میباشد.

در بخش بعدی، ان شأالله، در مورد مراحل پرورش مذهبی کودک، جهات مثبت کاربرد وسایل سمعی و بصری و نیز آثار شوم آن در جهات منفی بحث خواهیم کرد.

برادر و خواهر مسلمان!

کودکان تان میتوانند،  یا صدقه ی جاریه و دعا گوی خوبی برای تان بعد از مرگ تان باشند، و یا هم سبب گناهان جاریه، بدنامی و بی عزتی شما در جامعه شده، باعث درج لکه های سیاه و ننگین در تاریخ اصل و نسب تان شوند.

امروز، دو دکمه ی اختیار زیر انگشتان شماست.

دکمه ی سیاه، بدبختی، بی عزتی و بی دینی، و دکمه ی سفید که همانا رستگاری و کامگاری ابدی شما و نسل بعدی تان را تضمین میکند.

اگر به راستی کودکان تان را دوست دارید، پرده ی عصمت و پاکیزه ی فطری آنها را حفظ کنید، و نگذارید این پرده ی شرم و حیأ را شیاطین با طرفه های رنگارنگش ،از مقابل چشمان معصوم آنها بردارد.

پرده چون درید، قیمتش را نتوان به دینار و دنیا خرید!

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد (عــــارفی)

ادامـــه دارد…..

دوشنبه، چهاردهم صفر ، سال ۱۴۳۸

چهاردهم نوامبر ۲۰۱۶

https://www.facebook.com/meydanestid

و از طریق گوشی های موبایل!

m.facebook.com/meydanestid

نوت: بخش قبلی را از لینک زیر دریافت، مطالعه و نشر کنید:

https://www.facebook.com/meydanestid/posts/922442574517445:0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 17 =