اختلافات خانوادگی و تأثیر منفی آن بالای اطفال

بخش سوم

0 13,782

آیا میدانستید؟

 

﴿اختلافات خانوادگی و تأثیر منفی آن بالای اطفال﴾:

﴿بخش سوم﴾:  

مکتبِ اسلام از همسران و شوهران می‌خواهد، در برابر مقدّمات نشوز تسلیمِ وساوس شیطان نشوند، و در مقابل یکدیگر، از خشونت، غلظت، شدت و شتم استفاده نکنند و با کمترین سرکشی و دلخوری برای شخصیت زدائی اطفال شان بر یکدیگر شتاب نگـیرند، و بنیاد خانواده را عجولانه بر سر کـوچکان و بزرگان بیگناه و بینوا و بیچاره، فرو نـریزند.

چرا که بنیاد خانواده برای اسلام‌، عزیز و گرامی است‌، و در ساختار جامعه از ارزش والائی بـرخورد‌ار است‌، و آجرهای تازه‌ای بکار است‌ که برای برافراشتن ‌کاخ جامعه و بالا بردن آن و اوج بخشیدن بدان، ایجاد زندگی آرام و بیغش لازم و ضروری است.

تجربيات انسان در دوران كودكی بخش مهمی از شخصيتش را شكل می دهد، به همين دلیل است كه اهميت اين تجربيات به هیچ وجه نباید ناديده گرفته شود، و طعمه ی خشونت و شدتِ طرفین واقع شده، شخصیت کودک در همان آوان طفولیت بسوی ناباوری ها و بی دینی و بی ثباتی سوق داده نشود.

در بسياری از موارد ناهنجاری های رفتارِی كه والدین را نگران و گاه درمانده می‌کند و پای آن ‌ها را به مراکز مشاوره و روان درمان گری باز می کند، ريشه در محيط خانوادگی و نوع روابط حاکم بر آن دارد.

رفتارهای ناهنجار اغلب تنها نوعی جلب توجه منفی از سوی کودکی است که نگران رابطه ی والدینش است.

چنین کودکی با ایجاد ناخواسته مشکل سعی می‌کند توجه والدین را از موضوع اصلی، یعنی اختلافشان، به او جلب کند.

مرد در خانواده، حیثیت آمر و ناهی را دارد و بهترین مردان آنهائی اند که برای همسر، اطفال و خانواده اش با خُلق خوش و پیشانی باز پیش آمد کند، چنانچه پیامبر اسلام، رسول کریم صلی الله علیه وسلم میفرماید:

خیرکم خیرکم لأهله وأنا خیرکم لأهلی. ﴿سنن ابن ماجة ۱۹۷۷﴾

بهترین شما کسی است که برای اهل و عیال خود بهتر از دیگران باشد، من از همه ی شما برای اهل و عیال خود بهترم‌.

خشونت خانوادگی از جمله روابط ناسالمی است که کودک با آن می تواند اثرات بسيار وخيمی روی روحیات و نوع رفتارش گذاشته و شخصيت انسان بالغی كه قرار است در آينده باشد، را شديداً تحت تاثير قرار دهد.

یکی از دلایل زود رنجشی تکسی رانان در شهر، بد زبانی پیر مردان در کنار خیابانها، زود قهری نیمه سالان در دفاتر، تشدد و غضب جوانان در اینجا وآنجا، تأثیر گذاری خشونت های خانوادگی در ایام طفولیت ایشان در شخصیتِ شان است که متأسفانه، این گروه مردم، فیصدی زیادی از رعیت را در جامعه  تشکیل میدهند.

نتيجه ی تحقيقات روی كسانی كه در كودكی شاهد خشونت بين والدين شان بوده اند نشان می دهد كه درصد زیادی از اين افراد در سنين بلوغ و بالاتر، رفتارهای خشونت آميزی در رابطه با ديگران از خود بروز داده و مشكلات روحی و روانی، درماندگی، و آسيب زدن به خود (اقدام به خودکشی، اعتیاد) در ميانشان رايج است.

برخلافِ باورِ همگانی كه محيط خانه را محيط امن تصور ميكند، «خانه» ميتواند بيش از هر مكان ديگری برای كودكان ناامن و خطرناك باشد.

شواهد نشان می‌دهند که کودکان در خانه ی خود بیش از هر جای دیگر در معرض خشونت قرار می گیرند.

آنان يا به صورت مستقيم قربانی خشونت والدين و نزديكان خود می شوند و يا به طور غير مستقيم و تنها با مشاهده ی اعمال خشونت بين والدين آسيب می بينند.

وجود حتی خشونت لفظی بين والدين در مورد مسایلی که به كودك مربوط می شود ميتواند حس تشويش و اضطراب را در او بیدار کرده ودر او احساس ناامنی ایجاد كند.

اگر در این‌گونه مواقع كودك احساس كند كه خودش عامل اختلاف و عدم توافق و در نتيجه منشأ بروز خشونت بين والدينش بوده، امكان آسيب پذيري اش بيشتر شده و احتمال اينكه از اعتماد به نفس پايينی برخوردار شود و نشانه هايی از افسردگی بروز دهد افزایش می یابد.

والديني كه خود در كودكی قربانی خشونت بوده‌اند بیش از دیگران در ایفای درست نقش پدر یا مادر دچار مشکل می شوند.

آنها ممكن است به نيازهای فرزندان شان توجه کافی نكرده و نتوانند به موقع و به درستی به آنها پاسخ داده و حس امنیت مورد نیازشان را تأمین کنند.

در برخی از موارد، اختلاف و درگیری والدین ممکن است حتی تا آنجا پیش رود که ابتدایی ترین نیازهای کودک مورد بی توجهی قرار گیرد و اساساً از سوی آنان دیده نشود.

غذا ندادن به طفل، حمام نکردنش، بازی نکردن با او، پاسخ ندادن به سوالهایش و به مدرسه نبردنش، نمونه ‌های بی توجهی به ابتدایی ترین نیازهای یک کودک محسوب میشود.

در آیات و الفاظ قرآن کریم و در موعظه های حضرت رسول کریم حکمت هائی نهفته است که مسلمان بایستی در آن تدبر و تغکر کند، و به مفاهیم عمیق آن پی برده در زندگی دنیوی به آن جامه ی عمل بپوشاند.

یکی از موعظه های زیبای رسول اکرم صلی الله علیه وسلم، بهتر بودن و حسن خلق در مقابل همسران است.

مرد بایستی از اخلاق حمیده و رفتار موزون و حسنه در مقابل همسرش استفاده کند تا هم در قلب او عزیز بماند، و هم معلم خوبی برای همسرش و اطفالش باشد، و با همکاری دوجانبه در شخصیت سازی اطفال شان وجیبه ی دینی خویش را به وجه احسن انجام دهند.

أکمل المؤمنین إیمانا أحسنهم خلقا، و خیارکم خیارکم لنسائهم. ﴿ترمذی ۱۱۷۲﴾

کاملترین مؤمنان از لحاظ ایمان، خوش اخلاقترین آنان‌اند و بهترین شما کسانی هستند که برای همسران شان بهتراند.

من در صفحه، هزاران پیام دلخراش از خواهران میگیرم که نمایندگی از نارضایتی و فقدان محبت، عطوفت و احترام به شوهران شان میکند، آن هم به نسبت خشونت، تشدد، ظلم، شتم، بی حرمتی، بدزبانی، زود قهری، تند مزاجی، عتاب، سخط و بد اخلاقی شوهران شان که بالای موضوعات خیلی پیش پا افتاده، از خشونت جسمی و فزیکی استفاده کرده، صحنه هائی مملؤ از تشدد و بی ادبی را در مقابل اطفال شان به نمایش میگذارند.

همینطور، هم ردیفِ این مردانِ تند مزاج و بد زبان، زنانی هم هستند که عفت کلام، احترام به شوهر، تکریم اسلام و عصمتِ کودکان را در نظر نگرفته با اندک ترین عکس العملِ شوهرانِ شان، چیغ و واویلای شان به آسمان هفتم میرسد، غش میکنند و سر دعوای و دشنام را میگیرند.

خصوصاً یک عده ای از این زنان در خارج از کشور بسر میبرند که از قوانین غرب که معمولاً با زنان طرف واقع میشود، سؤِ استفاده نموده، تقدس زناشوئی و قوانین اسلام را معیار زندگی خانوادگی قرار نداده، بلکه طرف داری از حقوق نام نهاد زن در غرب را پشتوانه و ملاک پیوند زناشوئی شان میدانند، و به هر بد و بیراهی که از زبان و دست شان ساخته شود، تن داده، شیره و آجر خانوادگی را بنابودی میکشانند.

عاقبتِ اطفالی که در چنین خانواده های لا اُبالی و بی سر و بی پا که قوانین اسلام در میان اعضای خانواده مراعات نمیشود، بلکه قوانین شیطان، غضب، تشدد، بد زبانی، دشنام و حق تلفی در آنجا حکمفرما است، خیلی تاریک و ناقابل باور خواهد بود.

مشکلات خانوادگی، بگو مگو های لفظی، اختلافات و نا رضایتی ها، برای هرکسی پیش می آید، ولی بهترین ها همان هائی اند که قبل از اقدام به تکوینِ نطفه ها، خودشان را اصلاح کرده، به اصلاح همسر و بعداً برای تربیتِ مناسب اطفال شان، محیط خانواده را، محیط سالم اسلامی، و قابل پذیرش و ورودِ ملائک رحمت الهی ساخته،  برای جلوگیریمشاجرات زناشوئی از همان روز نخست پیوند الفت، خالیگاهی را برای وسوسه های شیطان در افکار و قلب های شان، ایجاد نکنند.

محبت و عطوفت، کلید تمام خوشبختی هاست، و در پهلوی آن اعتماد، احترام به یکدیگر، و دوری از بدزبانی و لفاظی، سبب ایجاد احترام میان جانبین شده، شیطان را از در و دیوار چنین خانواده مأیوس و گریزان میسازد.

تا بخش بعدی این مضمون، امیدوارم شما عزیزان با چنگ زدن به مفاهیم گرانبهای اسلام عزیز، محبت و احترام گمشده را میان هم، دوباره احیأ کنید و نگذارید موضوعات ناچیز، حرف های ناموزون، افکار پیش پا افتاده، باعث بدزبانی و کدورت میان تان گردد، تا اطفال نازنین تان از شخصیت های زیبای اسلامی و انسانی برخوردار شده، باعث تکثیر صدقه ی جاریه بعد از مرگ تان شوند.

 

عزیزان گرانقدر:

 

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

 

جزاکم الله خیراً!

 

احمـــد (عــــارفی)

 

ادامـــه دارد….

 

چهارشنبه، بیست و نهم ربیع الاول، سال ۱۴۳۸

 

بیست و هشتم دسمبر ۲۰۱۶

 

 

https://www.facebook.com/meydanestid

 

و از طریق گوشی های موبایل!

 

m.facebook.com/meydanestid

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =