فتنه های آخر زمان

بخش پنجم

0 79,042

آیا میدانستید؟

اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان!

﴿بخش پنجم﴾

★ در بخش قبلی به نشانه های کوچک قیامت شاره نمودیم و گفتیم که نشانه‌های کوچک قیامت که توسط علما از احادیث صحیح ذکر شده، خیلی زیاد است، ولی مهم ترین آنها را در این بخش به تفصیل گرفته ایم.

بعضی از مردم تصور می‌کنند، نشانه‌های قیامت باید حرام یا مذموم باشند. یعنی، امور منکر و حرام بایستی باشند،در حالی که آنچه به عنوان نشانه قیامت در اخبار آمده است لازم نیست حتماً حرام و منکر باشد، مانند بنای ساختمان‌های چندین طبقه توسط مردم عادی، توسعه اموال و اینکه پنجاه زن یک قیم داشته باشند همه این موارد از منکرات و محرمات نیستند بلکه همه این‌ها علامتند و ممکن است خیر، شر، مباح، حرام، واجب و غیره در آن‌ها یافت شود.

و حال بیان نشانه‌های کوچک قیامت که عبارتند از:

★ ۱- ﴿بعثت رسول کریم صلی الله علیه وسلم﴾:

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم خبر داده است که بعثت ایشان دال بر نزدیکی روز قیامت است. پس نخستین نشانه ی قیامت بعثت حضرت رسول کریم صلی الله علیه وسلم، آخرین پیامبر است و بعد از او نبی دیگری تا روز قیامت نمی‌آید. و روایت ترمذی نیز به همین معنا است:

✧ «بعثت من و قیامت مانند این دو انگشت است. (با دو انگشت سبابه و وسطی اشاره کرد یا مانند فضل یکی از آن دو بر دیگری) ».(۱)

★ ۲- ﴿وفات پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم﴾:

یکی دیگر از علامات قیامت وفات رسول کریم صلی الله علیه وسلم است، که در حدیث مبارکه آن را بیان نمودند. (۲)

مرگ پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم یکی از بزرگ‌ترین مصائب مسلمانان بود بطوری که بعد از وفات ایشان دنیا در برابر چشم اصحاب او تاریک شد، چنانچه انس بن مالک رضی الله عنه می‌گوید:

✧ «روزی که پیامبر خدا به مدینه وارد شد همه چیز روشن و منور گردید اما پس از وفات ایشان دنیا در مدینه به تاریکی گرایید. ما در حالی که پیامبر خدا را دفن می‌کردیم حادثه را باور نداشتیم و دست‌بردار نبودیم حتى قلب‌های مان را نیز انکار می‌نمودیم» (۳)

★ ۳- ﴿فتح بیت‌المقدس﴾:

یکی دیگر از علامت‌های قیامت فتح بیت‌المقدس است که در حدیث عوف بن مالک رضی الله عنه روایت شده است.

✧ «شش چیز را از نشانه‌های قیامت بر شمار… (یکی از آن‌ها) فتح بیت‌المقدس است» (۴)

تاریخ بیان میدارد که در زمان خلافت حضرت عمر رضی الله تعالی عنه، در سال شانزدهم هجری،  بیت‌المقدس فتح شد. عمر بن خطاب رضی الله تعالی عنه به آنجا رفت، با اهل آن صلح کرد، آنجا را از یهود و نصاری پاک گرداند و مساجدی را در قبله بیت‌‌المقدس بنا نهاد.

★ ۴- ﴿طاعون عمواس﴾:

در حدیث عوف بن مالک پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم شش علامتِ روز قیامت را بیان کرد و فرمودند:

✧ (یکی از آن‌ها) «… مرگ زیادی (بیماری کشنده‌ای) مانند بیماری کشنده گوسفندان در میان شما پیش می‌آید» (۵)

ابن حجر رحمه الله می‌گوید:

«گفته شده است این نشانه در خلافت عمر بن خطاب رضی الله عنه به نام طاعون عمواس بعد از فتح بیت‌المقدس (در شهری نزدیک آن) پیش آمده است» .

براساس رأی مشهور جمهور مؤرخین در سال هژدهم هجری بیماری طاعون در ناحیه ی (عمواس) شروع شد و سپس در سرزمین شام انتشار یافت و در اثر آن بسیاری از اصحاب پیامبر اکرم صلی الله  از سایر مردم مردند. عده‌ای تعداد آنان را به ۲۵۰۰۰ نفر تخمین زده‌اند، که از جمله ی آنان ابوعبیده عامر ابن جراح رضی الله تعالی عنه (امینِ امت) است.(۶)

★ ۵- ﴿زیادشدن مال و بی‌نیازی مردم از صدقه﴾:

از رسول کریم صلی الله علیه وسلم در اینمورد احادیث زیادی داریم که از آن جمله این حدیث است:

✧ «قیامت برپا نمی‌شود مگر اینکه اموال شما زیاد شود و (در بین مردم) آنقدر انتشار یابد تا اینکه صاحب مال برای پیداکردن کسی که صدقه را از او بگیرد به زحمت بیافتد و اگر مردی برای دریافت صدقه دعوت شود بگوید: نیازی ندارم» (۷)

و در حدیث دیگری میفرماید:

✧ «زمانی خواهد آمد، مرد در میان مردم با صدقۀ از جنس طلا می‌گردد اما کسی را نمی‌‌یابد صدقه را از او بگیرد» (۸)

بسیاری از اخبار پیامبر اکرم صی الله علیه وسلم تحقق یافت، چنانچه در زمان صحابه به علت فتح‌ های فراوان اموال آنان افزایش یافت، آنان اموال دو امپراطور (فارس و روم) را در بین خود تقسیم کردند تا اینکه در زمان عمر بن عبدالعزیز آنقدر مال زیاد شد که مسلمان اموال خود را به عنوان صدقه عرضه می‌نمود اما کسی آن را دریافت نمی‌کرد.

در آخرالزمان آنقدر مال (بین مردم) زیاد می‌شود که فرد مالش را بر دیگری عرضه می‌کند اما در جواب می‌گوید: به آن نیازی ندارم.

الله تعالی بهتر می‌داند، شاید این خبر اشاره به وقایع زمان مهدی و عیسی (علیهما السلام)  باشد که ثروت افزایش می‌یابد و زمین خیر و برکت و معادن خود را بیرون می‌دهد.

در بخش بعدی در مورد علامت هفتم که ظهور فتنه است، بحث خواهیم کرد.

پس با ما باشید و این سلسله را با تدبر و تفکر مطالعه و با دیگران شریک سازید و اجر ببرید.

جزاکم الله خیرا!

احمــد (عـــارفی)

👈 ﴿منابع و مأخذ﴾:

۱- «بعثت أنا والساعة كهاتين – وأشار أبوداود بالسبابة والوسطى- فما فضل إحداهما على الأخرى»

۲- «اعدد ستاً بين يدي الساعة: موتي…» «صحیح بخاری» کتاب الجزیة و الموادعة، باب ما یحذر من الغدر (6/277 – با شرح فتح‌الباری).

۳- «جامع الترمذی» ابواب المناقب، (10/87 – 88 – با شرح تحفۀ الأحوذی) ترمذی می‌گوید «هذا حدیث صحیح غریب» شعیب الارناؤوط می‌گوید: «اسناد این حدیث صحیح است» «شرح السنة» للبغوی (14/50) تحقیق شعیب الارناؤوط.

۴- «اعدد ستاً بين يدي الساعة… (فذكر منها) فتح بيت ‌المقدس»

۵- «موتان  يأخذ فيکم کقعاص  الغنم»

۶- «البدایة والنهایة» (7/90).

۷- لا تقوم الساعة حتى يكثر فيكم المال فيفيض حتى يهمَّ رب المال من يقبله منه صدقة ويدعي إليه الرجل فيقول لا اِربَ لي فيه.«صحیح بخاری» کتاب الفتن (13/81- 82 – با شرح فتح الباری) و «صحیح مسلم» کتاب الزکاة باب کل نوع من المعروف صدقة (7/97 – با شرح نووی).

۸- «ليأتين على الناس زمان يطوف الرجل فيه بالصدقة من الذهب ثم لا يجد أحداً يأخذ منه» . «صحیح مسلم» کتاب الزکاة، باب کل نوع من المعروف صدقة (7/97 با شرح نووی).

👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/ArifiAJ
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–

★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:

t.me/ayamey
———————-

★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:

fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com

———————–

★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

———————–

★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah

————————

★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾


……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =