فتنه های آخر زمان

بخش یازدهم

0 88,783

اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان!

﴿بخش یازدهم﴾

✪﴿ظهور فتنه ها و بروز حوادث﴾:✪

★ به ادامه ی گسترش فتنه هائی که رسول کریم صلی الله علیه وسلم دراحادیث مبارک به امت خبر داده اند، فتنه دیگری (ظهور خوارج)  رخ داد که امت را تا روز قیامت به سوی نفاق و شقاق میبرد.

۵- ✪﴿ظهور خوارج﴾:✪  

یکی دیگر از فتنه‌ها جدایی خوارج از حضرت علی رضی الله عنه بود.

بعد از جنگ صفین و اتفاق اهل عراق و شام بر تحکیم بین دو طرف و در اثناء بازگشت حضرت علی رضی الله عنه به کوفه، خوارج از لشکر او جدا شدند و در مکانی به نام «حروراء (۱) جای گرفتند.

تعداد آن‌ها هشت هزار نفر و بنابر قولی دیگر شانزده هزار نفر بودند حضرت علی رضی الله عنه عبدالله بن عباس رضی الله عنه را فرستاد تا با آنان مناظره و گفتگو کند بعد از مناظرۀ عبدالله بن عباس رضی الله عنه ، عدۀ زیادی از آنان با او بازگشتند و به علی رضی الله عنه و پیروانش ملحق شدند.

★ خوارج شایعه کردند علی رضی الله عنه از حکمیت پشیمان شده است بدین دلیل عده‌ای از آنان به او ملحق شدند. حضرت علی رضی الله عنه در مسجد کوفه برای شان سخنرانی کرد و گفت: لا حکم الا لله «هیچ حکمی غیر از حکم خدا وجود ندارد» آنان گفتند تو مردان را به جای کتاب خدا حکم قراردادی پس تو مشرک شدی.

حضرت علی رضی الله عنه گفت شما سه حق به گردن ما دارید.

 ۱- شما را از مساجد منع نکنیم.

 ۲- شما را از سهم بی‌بهره نسازیم.

 ۳- مادام دست به فساد نزنید با شما نجنگیم.

اما همه خوارج در یک جا جمع شدند و هر کسی از آنجا عبور می‌کرد او را می‌کشتند روزی عبدالله بن خباب بن ارت (۲) با همسرش از آنجا عبور کرد، آنان او را کشتند و شکم همسرش را برای بیرون‌آوردند، بچه‌اش شکافتند.

وقتی علی رضی الله عنه از این امر باخبر شد سؤال کرد قاتل شان چه کسی است، خوارج گفتند همه باهم آن‌ها را کشتیم. پس علی رضی الله عنه به سوی شان لشکر کشید و در جایی به نام (نهروان) (۳) با آنان جنگید و به شدت شکست شان داد به طوری که جز عدۀ کمی نجات نیافتند.

★ پیامبر اکرم ﷺ از خروج این گروه خبر داده و احادیث زیادی در این زمینه فرموده است. حافظ ابن کثیر متجاوز از سی حدیث از آن‌ ها را نقل کرده است این احادیث در کتب صحاح، مسانید و سنن ذکر شده‌اند . (۴)

از جمله آن‌ها حدیثی است از ابوسعید خدری رضی الله عنه:

✧ «فرقه‌ای علیه جماعت مسلمانان خروج می‌کنند و یکی از دو طائفه بر حق آنان را می‌کشند». (۵)

از ابوسعید خدری رضی الله عنه دربارۀ حروریه سؤال شد. گفت نمی‌دانم حروریه چیست؟ از پیامبر ﷺ شنیدم گفت:

✧ «از این امت قومی خارج می‌شوند، آن‌ ها را نام نبود، نماز شما و نماز خودشان را کوچک می‌شمارند، قرائت قرآن می‌کنند ولی از حنجره‌های شان تجاوز نمی‌کند مانند رهاشدن تیر از کمان از دین اسلام خارج می‌شوند» (۶)

★ پیامبر ﷺ دستور به کشتن خوارج داد و مقاتلین با آنان را در آخرت مأجور دانست پس این دلیل بر باطل‌بودن آنان، دوری از اسلام و ضرر بزرگشان (اثارۀ فتنه و آشفتگی) در جامعه اسلامی است.

در صحیحین از علی رضی الله عنه نقل شده است. گفت: از پیامبر ﷺ شنیدم گفت:

✧ «در آخرالزمان قومی می‌آیند کم سن و کم فکرند (عقل آنان مانند سفیه است) بهترین کلامها را بر زبان دارند، ایمانشان از حنجره‌هایشان تجاوز نمی‌کند از دین خارج می‌شوند مانند خارج شدن تیر از شکار، هر جا به آنان رسیدید با آنان بجنگید، زیرا کشتن آنان ثواب اخروی دارد». (۷)

امام بخاری رحمه الله می‌گوید:

«ابن عمر آنان را بدترین انسان نامید و گفت آنان آیاتی را که خداوند در مورد کفار نازل کرده است دربارۀ مؤمنان عملی می‌کردند» (۸)

★ ابن حجر رحمه الله می‌گوید:

«آنان به انحراف مبتلا شدند و عقیدۀ فاسدشان را توسعه دادند رجم زانی محصن را رد کردند و دست دزد را از بازو قطع نمودند. نماز را بر زن حائض در ایام حیض واجب می‌دانستند. کسی که امر به معروف و نهی از منکر را با وجود قدرت ترک می‌کرد او را کافر و در صورت عدم قدرت او را مرتکب گناه کبیره می‌دانستند. مرتکب گناه کبیره را حکم کفر می‌دادند. از اموال اهل ذمه و از تعرض به آنان مطلقاً دست برداشتند. کسی که قتل، بردگی، فییء و غنیمت را به اسلام نسبت می‌داد به او حمله‌ور می‌شدند» (۹)

خواننده ی گرانقدر!

ظهور خوارج همچنان ادامه دارد و قطع نمی‌شود تا اینکه آخرین آنان دجال را می‌بیند، چنانچه ابن عمر رضی الله عنه حدیثی از پیامبر ﷺ نقل می‌کند.

که می‌فرماید:

«فرقه‌ای بوجود می‌آیند قرآن را قرائت می‌کنند ولی از حنجرۀ آنان تجاوز نمی‌کند. این فرقه همیشه خواهند بود تا اینکه دجال در روبروی آنان خارج شود» (۱۰)

در این اواخر ظهور گروه های افراطی در ممالک مختلف، منجمله افغانستان را که با همین افکار خوارج زمان خلافت سیدنا علی رضی الله عنه هستند، به چشم سر مشاهده میکنیم که چی اعمال غیر انسانی و خلاف مکتب اسلام را انجام داده، بنام دین مردم بی گناه را قتل نموده، منکرات نیاکان شان را احیأ و دین را وحشتناک و مملؤ از شرّ جلوه میدهند.

بار الها!

از فتنه های ظاهر و باطن، آشکار و نهان به تو پناه می بریم. هدایت مان کن که سخت محتاج توفیق هدایت تو هستیم!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمـــد (عــــارفی)

ادامـــه دارد….

✪منابع و مأخذ:✪

۱- حروراء: روستایی با فاصله دو مایل از کوفه که خوارج به آنجا نسبت داده شدند و به آنان حروریه نیز می‌گفتند «معجم البلدان» (۲/۲۴۵).

۲- عبدالله بن خباب بن ارت تمیمی صحابی بزگوار است. او در زمان پیامبر خدا متولد شد و ایشان او را عبدالله نام نهادند. او و عبدالله بن زبیر اولین کسانی بودند که در اسلام متولد شدند خوارج او را در سال (۳۷ ه‍‌) به قتل رساندند. «الإصابة فی تمییز الصحابه» (۲/۳۰۲) و «البدایة والنهاية» (۷/۲۸۸) و «تجرید اسماء الصحابه» (۱/۳۰۷).

۳- النهروان: سه نهروان در منطقه وسیعی نزدیک بغداد قرار گرفته‌اند. اصل آن دره‌ای است که از آذربایجان سرچشمه می‌گیرد از کنار روستاهای زیادی می‌گذرد و بقیه آن نهایتاً در پایین مدائن وارد دجله می‌شود به فارسی می‌گویند جوروان». «معجم‌ البلدان» (۵/۳۲۴ – ۳۲۵).

۴- «البداية والنهاية» (۷/۲۹۰ – ۳۰۷).

۵- «تمرق مارقة عند فرقة من المسلمين يقتلها أولى الطائفتين بالحق» «رواه مسلم» .«صحیح مسلم» کتاب الزکاة، باب اعطاء المؤلفة ومن یخاف علی إیمانه (۷/۱۶۸ با شرح نووی).

۶- «يخرج من هذه الأمة -و لم يقل منها- قوم تحقرون صلاتكم مع صلاتهم يقرؤون القرآن لا يجاوز حلوقهم أو حناجرهم، يمرقون من الدين مروق السهم من الرمية» «صحیح بخاری» کتاب استتابة المرتدین والمعاندین وقتالهم، باب قتل الخوارج والملحدین بعد اقامۀ االحجة علیهم (۱۲/۲۸۳ با شرح فتح الباری).

۷- يخرج قوم في آخر الزمان، أحداث الأسنان، سفهاء الأحلام، يقولون من خير قول البرية، لا يجاوز إيمانهم حناجرهم يمرقون من الدين كما يمرق السهم من الرمية فأينما لقيتموهم فاقتلوهم فإن في قتلهم أجراً لمن قتلهم يوم القيامة» .«صحیح بخاری» (۱۲/۲۸۳ – با شرح فتح الباری) و «صحیح مسلم» کتاب الزکاة باب التحریض علی قتل الخوارج (۷/۱۶۹ – با شرح نووی).

۸- «صحیح بخاری» کتاب استتابة المرتدین، باب قتل الخوارج (۱۲/۲۸۲ – با شرح فتح‌الباری) ابن حجر می‌گوید: «سند حدیث صحیح است» «فتح الباری» (۱۲/۲۸۶)

۹- «فتح الباری» (۱۲/۲۸۵)

۱۰- «ينشأ نشأ يقرؤون القرآن لا يجاوز تراقيهم، كلما خرج قرن قطع» ابن عمر می‌گوید: این عبارت «كلما خرج قرن قطع» را بیشتر از بیست بار از پیامبر خدا شنیدم «حتى يخرج في عراضهم الدجال» .«سنن ابن ماجه» مقدمه باب ذکر الخوارج (۱/۶۱) (حدیث ۱۷۴) حدیث حسن است.

👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6

———————

★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–

★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:

t.me/ayamey
———————-

★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:

fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com

———————–

★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

———————–

★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah

————————

★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید.

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾

فتنه های آخر زمان


…….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − هفت =