فتنه های آخر زمان

بخش دوازدهم

0 80,673

آیا میدانستید؟

اعمال وافعال ما وفتنه های آخر زمان!

﴿بخش دوازدهم﴾:

✪﴿ظهور فتنه ها و بروز حوادث﴾:✪

 

★ به ادامه ی گسترش فتنه هائی که رسول کریم صلی الله علیه وسلم دراحادیث مبارک به امت خبر داده اند، فتنه ی دیگری (حادثه ی حرّه و فتنه ی خلق قرآن است) که در این بخش در مورد هر دو فتنه مطالعه میکنیم.

۶- ✪﴿حادثه ی حرّه﴾:✪ 

 یکی دیگر از فتنه‌هایی که پی‌درپی قبل از قیامت ظاهر می‌شوند حادثه مشهور حرّه درعهد یزید بن معاویه است که در آن حرم مدینه شکسته شد و عده زیادی از اصحاب رسول الله صلی الله علیه وسلم به قتل رسیدند.

★ سعید بن مسیب رضی الله عنه می‌گوید:

«فتنه اول در مدینه برافروخته شد و هیچ یک از حاضران غزوۀ بدر نماندند سپس در فتنه ی دوم همه مجاهدان غزوۀ حدیبیه شهید شدند. سعید بن مسیب می‌گوید: «فکر می‌کنم اگر فتنه سوم می‌آمد هرگونه خیر و برکتی را با خود می‌برد» (۱)

★ بغوی رحمه الله در زمینه میفرماید:

«منظور از فتنه ی اول قتل عثمان رضی الله عنه و منظور از فتنه ی دوم  حادثه حرّه است» (۲)

۷- ✪﴿فتنه خلق قرآن﴾:✪

در زمان خلافت عباسیان فتنه ی خطیر دیگری، یعنی (قول به خلق قرآن) ظاهر شد. مأمون خلیفه ی عباسی از داعیان و ناصران این قول بود او در این راستا از فرقه های باطل (جهمیه و معتزله) ترویج‌دهندۀ این نظریه پیروی کرد و باعث ابتلاء علماء اسلام و ایجاد بلایی بزرگ بر مسلمانان شد و مدت زمان زیادی آنان را به خود مشغول ساخت و مسائلی اجنبی را وارد عقیده اسلامی کرد.

مسلمان بر این عقیده است که قرآن کریم مخلوق نیست، بلکه صفت خالق است. یعنی، کلام الله سبحانه و تعالی صفتِ او تعالی است، نه مخلوق او. و این یکی عقیده ی راستین است. چنانچه الله سبحانه و تعالی میفرماید:

«آگاه باشید که خلق و امر از آن خداست» (۳)

و قرآن کریم از امر است و جدا از خلق می باشد همان گونه که الله سبحانه و تعالی می فرماید:

«و این چنین روحی از امر خود را (که همان قرآن است) بر تو وحی کردیم»(۴)

★ امام احمد رحمه الله می فرماید:

«هرکس بگوید لفظ من به قرآن مخلوق است او جهمیه می باشد و هرکس بگوید غیر از مخلوق است او مبتدع می باشد»(۵)

هرکس بگوید قرآن مخلوق است، این سخن او یعنی آنکه بگوید: صفت  الله سبحانه و تعالی مخلوق است، و این کفر صریح است و برای همین است که امام شافعی رحمه الله و دیگر ائمه اربعه فرموده اند: هرکس بگوید قرآن مخلوق است کافر شده است.

★ امام ابی العز حنفی رحمه الله در شرح کتاب “عقیدة الطحاویة” بعد از ذکر مذهب اهل سنت در باره مخلوق نبودن قرآن و رد بر مخالفین می نویسد:

﴿خلاصه؛ اهل سنت همه شان از مذاهب چهار گانه و غیر آنان از دانشمندان گذشته و حال اتفاق نظر دارند بر اینکه قرآن، کلام الله سبحانه و تعالی مخلوق نیست﴾

متاسفانه امروز کسانی زیادی به این فتنه مبتلأ شده اند و جوامع را با تفرقه های مملؤ از هوای و هوس های سلیقوی و شیطانی خویش، به دست دجالان قرآن تحویل داده اند.

★ بعد از آن، فتنه‌ها بدون محدودیت و پشت سر هم اتفاق می‌افتادند. به سبب این فتنه‌ها (و اسباب مختلف دیگر) مسلمانان به چندین فرقه ی گوناگون تقسیم شدند. هر فرقه، دیگران رابه سوی خودش دعوت می‌کرد و خود را بر حق و گروه‌های دیگر را بر باطل می‌دید.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم خبر فرقه فرقه ‌شدن امت را همانند امت‌های گذشته دادند و فرمودند:

✧ «یهود و نصاری به هفتاد و یک یا هفتاد و دو فرقه تقسیم شدند ولی امت من در هفتاد و سه گروه از هم متفرق می‌شوند» (۳)

ابوعامر عبدالله بن لحی می‌گوید با معاویه پسر ابوسفیان حج تمتع را به جای آوردیم وقتی وارد مکه شدیم و نماز ظهر را خواندیم ایستاد و گفت: پیامبر خدا ج فرمودند:

«یهود و نصاری در دین خودبه هفتاد و دو ملت تقسیم شدند و امت من به هفتاد و سه فرقه تقسیم می‌شود(یعنی با پیروی از اهواء خود)، همه در جهنم‌اند جز یکی از آن‌ها و آن جماعت مسلمانان است. در امت من فرقه‌هایی پیرو هوا و آرزوهای نفسانی هستند همانطور که سگ صاحبش را به دنبال خود می‌کشد. این (هوا و هوس) نیز آنان را به دنبال خودشان می‌کشانند. هیچ استخوان و مفصلی نیست مگر داخل آن شده‌اند. ای اعراب قسم به الله (جل جلاله)، اگر شما بدانچه پیامبر صلی الله علیه وسلم برای تان آورده است عمل نکنید. غیر شما چگونه بدان عمل کند» (۴)

بار الها!

از فتنه های ظاهر و باطن، آشکار و نهان به تو پناه می بریم. هدایت مان کن که سخت محتاج توفیق هدایت تو هستیم!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمـــد (عــــارفی)

ادامـــه دارد….

✪منابع و مأخذ:✪

۱- «شرح السنة» بغوی (۱۴/۳۹۶) تحقیق شعیب الارناؤوط.

۲- «شرح السنة» (۱۴/۳۹۵)

۳- ﴿أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَالْأَمْرُ﴾ (اعراف ۵۴)

۴- ﴿وَکَذَلِکَ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ رُوحاً مِنْ أَمْرِنَا﴾ (شوری ۵۲)

۵- “من قال: لفظی بالقرآن مخلوق فهو جهمی، ومن قال: غیر مخلوق، فهو مبتدع ”

۳- «افترقت اليهود على إحدى أو اثنتين وسبعين فرقة وتفرقت النصارى إلى إحدى أو اثنتين وسبعين فرقة وتفترق أمتي على ثلاث وسبعين فرقة». «رواه اصحاب السنن الا النسائی» «الترمذی» (۷/۳۹۷ – ۳۹۸ با شرح تحفة الاحوذی) ترمذی می‌گوید: «این حدیث حسن و صحیح است» و «سنن ابوداود» (۱۲/۳۴۰ – با شرح عون المعبود) و «سنن ابن ماجه» (۲/۱۳۲۱) تحقیق محمد فؤاد عبدالباقی و حدیث صحیح است.
«صحیح الجامع الصغیر» (۱/۳۵۸) (حدیث ۱۰۹۴) و «سلسلة الأحاديث الصحيحة» (م ۱/ ج ۳/۱۲) (حدیث ۲۰۳).

۴- «إن أهل الكتابين افترقوا في دينهم على اثنتين وسبعين ملّة وإن هذه الأمة ستفترق على ثلاث وسبعين ملّةً -يعني: بالأهواء- كلها في النار إلا واحدة، وهي الجماعة، وإنه سيخرج في أمتي أقوام تجاري بهم تلك الأهواء كما يتجارى الكلب بصاحبه، لا يبقي منه عرق ولا مفصل إلا دخله».

«مسند احمد» (۴/۱۰۲ – با حاشیه منتخب کنزالعمال) و «سنن ابوداود» (۱۲/۳۴۱ – ۳۴۲ با شرح عون المعبود) و «مستدرک الحاکم» (۴/۱۰۲) حاکم بعد از بیان این حدیث و حدیث ابوهریره می‌گوید: «هذه اسانید تقام بها الحجة فی تصحیح هذا الحدیث» این حدیث را آلبانی تصحیح کرده است و طرق آن را در «سلسلة الأحاديث الصحيحة» بیان می‌کند و سخن رخنه‌گیرندگان در این حدیث را مردود می‌شمارد «سلسلة الأحاديث الصحيحة» (م ۲/ج ۳/ ۱۴-۲۳) (حدیث ۲۰۴)
——————-
👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6

———————

★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–

★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:

t.me/ayamey
———————-

★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:

fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com

———————–

★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

———————–

★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah

————————

★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾


…….

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + پنج =