فتنه های آخر زمان

بخش چهاردهم

0 79,362

اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان!

﴿بخش چهاردهم﴾

✪﴿ظهور فتنه ها و بروز حوادث﴾:✪

★ به ادامه ی گسترش فتنه هائی که رسول کریم صلی الله علیه وسلم دراحادیث مبارک به امت خبر داده اند، فتنه ی دیگری که دامنگیر امت شد ﴿ادعای نبوت﴾ است.

۹- ✪﴿ ادعای نبوت﴾:✪ 

★ یکی دیگر از نشانه‌های قیامت ظهور داعیان دروغین نبوت هستند. تعداد آنان نزدیک سی نفر است. برخی در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم و اصحاب کرام، و برخی دیگر در آینده ظهور خواهند کرد.

منظور حدیث رسول کریم صلی الله علیه وسلم از محدودکردن آنان تمام کسانی نیست که ادعای نبوت می‌کنند زیرا تعداد آنان زیاد است بلکه مراد کسانی است که در بین مردم مشهور می‌شوند و عده‌ای از آنان پیروی می‌نمایند. (۱)

رسول کریم صلی الله علیه وسلم در اینمورد امت را واقف میسازد، و میفرماید:

✧ «قیامت بر پا نمی‌شود مگر اینکه دجال‌های کذابی (حدود سی نفر) که همه آنان ادعای نبوت می‌کنند، ظاهر شوند». (۲)

ثوبان رضی الله تعالی عنه می‌گوید: پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«قیامت برپا نمی‌شود تا قبائلی از امتم به مشرکین ملحق شوند و بت‌پرستی کنند همانا در امت من سی نفر مدعی نبوت دروغین ظاهر می‌شوند و هر یک از آنان گمان می‌کند پیامبر خدا است در حالی که من خاتم انبیاء هستم و پیامبری بعد از من نخواهد بود». (۳)

امروزه شاهد این حقیقت هستیم که ممالک مسلمان با مشرکین ملحق شده، از سوی دیگر، گروهی بنام مسلمان، ولی به اعمال و عبادات شرکی آغشته شده اند.

احادیث وارده دربارۀ ظهور مدعیان دروغین نبوت بسیارند برخی مانند حدیث ثوبان تعداد آن‌ها را جزماً سی نفر و احادیثی دیگر تقریباً سی نفر ذکر کرده‌اند شاید روایت ثوبان به شیوۀ جبرالکسر است . (۴)

مسیلمه کذاب یکی از آن‌هاست. او در آخر حیات پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم ادعای نبوت کرد. پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم رساله‌ای برایش فرستاد و او را مسیلمۀ کذاب نامید. او پیروان زیادی داشت و مزاحمت‌هایی برای جامعه ی اسلامی ایجاد کرد تا اینکه در زمان خلافت ابوبکر صدیق رضی الله عنه در جنگ یمامه او و پیروانش را از بین بردند.

امروز دجالانی همانند شفیع که خودش را (عیار) خطاب میکند، پیروان زیادی دارند که علناً بر قرآن و سنت تعرض کرده، اسلام را استهزأ و عالمان را مسخره میکند، اما توده های عظیمی از او پیروی نموده، حدیث (رویبضه) را تحقق بخشیده اند.

★ یکی دیگر از مدعیان دروغین نبوت «اسود العنسی» در یمن بود که اصحاب قبل از وفات پیامبر اکرم او را به هلاکت رساندند.

★ در زمان مسیلمه کذاب زنی به نام سجاح ادعای نبوت کرد. او با مسیلمه ازدواج کرد و بعد از کشته‌شدنش دوباره به اسلام بازگشت.

طلحه بن خویلد اسدی ابتدا ادعای نبوت کرد اما بعد توبه کرد و به اسلام بازگشت و به مسلمانی شایسته تبدیل شد.

مختار بن ابی عبید ثقفی اظهار محبت اهل بیت رسول الله را کرد و خواستار قصاص خون حسین شد او و پیروانش در ابتدای خلافت عبدالله بن زبیر بر کوفه غلبه کردند و بعد از آن ادعای نبوت و نزول جبرئیل را بر خود کرد. (۵)

از ابراهیم نخعی نقل شده است او به عبیدۀ سلمانی (۶)  گفت: آیا این (یعنی مختار) نیز از آن‌ها است؟ عبیده سلمانی در جواب گفت: بلی او جزو سران آنان است . (۷)

★ یکی دیگر از مدعیان دروغین نبوت «حارث کذاب» است. او در خلافت عبدالملک بن مروان ظهور کرد و کشته شد (۸). همچنین عده‌ای در خلافت بنی‌عباس ادعای نبوت کردند.

★ در عصر جدید میرزا احمد قادیانی در هند ادعای نبوت کرد او گفت مسیحی که مردم انتظارش را می‌کشند من هستم و عیسی زنده نیست و یک سری ادعاهای باطل دیگری را راه اندازی کرد. عده‌ای از او پیروی کردند اما بسیاری از علما او را به مبارزه طلبیدند و ادعاهای او را ردّ دادند و او را یکی از دجالین به حساب آوردند.

★ یکی بعد از دیگری این دجالان و دروغگویان ظاهر می‌شوند تا نوبت آخرین شان که دجال یک چشم است، می‌رسد، چنانچه روز خسوف خورشید پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در خطبه گفت:

✧ «قسم به خدا قیامت برپا نمی‌شود تا سی کذاب (مدعی نبوت) ظاهر می‌شوند که آخرین آن‌ها کذاب یک چشم است» (۹)

ناگفته نماند که چهار نفر از این دروغگویان زن هستند، چنانچه در حدیث مبارک آمده است که:

✧ «در میان امتم بیست و هفت نفر دجال دروغگو ظاهر می‌شوند. چهار نفر از آن‌ها زن هستند. همانا من خاتم انبیا هستم و هیچ پیامبری بعد از من نخواهد بود. (۱۰)

بار الها!

از فتنه های ظاهر و باطن، آشکار و نهان به تو پناه می بریم. هدایت مان کن که سخت محتاج توفیق هدایت تو هستیم!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمـــد (عــــارفی)

ادامـــه دارد….

✪منابع و مأخذ:✪

۱- «فتح الباری» (۶/۶۱۷)

۲- «لا تقوم الساعة حتى يبعث دجالون كذابون قريب من ثلاثين كلهم يزعم أنه رسول الله» «صحیح بخاری» کتاب المناقب، باب علامات النبوة (۶/۶۱۶ – با شرح فتح الباری) و «صحیح مسلم» کتاب الفتن و أشراط الساعة، (۱۸/۴۵ – ۴۶ – با شرح نووی)

۳- «لا تقوم الساعة حتى تلحق قبائل من أمتي بالمشركين وحتى يعبدوا الأوثان وأنه سيكون في أمتي ثلاثون كذابون كلهم يزعم أنه نبي وأنا خاتم النبيين لا نبي بعدي» «سنن ابوداود» (۱۱/۳۲۴ – با شرح عون المعبود) و «ترمذی» (۶/۴۶۶ – با شرح تحفة الاحوذی) ترمذی می‌گوید: حدیث صحیح است.

۴- «فتح الباری» (۱۳/۸۷)

۵- «فتح الباری» (۶/۶۱۷)

۶- عبیدة السلمانی المرادی مفتی و فقیه ساکن کوفه، در زمان پیامبر خدا ج مسلمان شد، علی و عبدالله بن مسعود را ملاقات کرده است.
شعبی درباره او می‌گوید: «او در قضاء مانند شریح است» «شذرات الذهب» (۱/۷۸-۷۹)

۷- «سنن ابوداود» (۱۱/۴۸۶ – با شرح عون المعبود)

۸- «فتح الباری» (۶/۶۱۷)

۹-  «وأنه والله لا تقوم الساعة حتى يخرج ثلاثون كذاباً آخرهم الأعور الكذاب» .«مسند احمد» (۵/۱۶ با حاشیه منتخب کنزالعمال)

۱۰- «في أمتي كذابون ودجالون سبعة وعشرون منهم أربع نسوة، وإني خاتم النبيين، لا نبي بعدي» .«مسند احمد» (۵/۳۹۶) این حدیث صحیح است. هیثمی میگوید: «رواه احمد، والطبرانی فی «الکبیر» و«الاوسط» والبزار ورجال البزار رجال الصحیح «مجمع الزوائد» (۷/۳۳۲).

——————-
👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6
———————
★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–
★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:
t.me/ayamey
———————-
★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:
fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com
———————–
★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:


———————–
★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah
————————
★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾

فتنه های آخر زمان


…….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 5 =