فتنه های آخر زمان

بخش هژدهم

0 80,688

✦آیا میدانستید؟✦ 

✹﴿اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان﴾✹

﴿بخش هژدهم﴾:

﴿ظهور فتنه ها و بروز حوادث﴾:

به تعقیب حادثه ی قتال با ترک و قتال با عجم، علامت دیگری که با ترویج آن، بشریت را با ظهور دجال بدرقه میکند، همانا از بین رفتن امانت داری و بی ایمانی در امور است.

۱۴- ✷﴿ضایع‌کردن امانت، یا فقدان امانتداری﴾✷

رسول کریم صلی الله علیه وسلم امت را در مورد فقدان امانت داری،(۱) خیانت در امانت، برداشته شدن لقب و صفتِ (امین) از میان مردم، هشدار داده است، چنانچه میفرماید:

✮«وقتی امانت‌ها ضایع شد منتظر قیامت باش» گفت: ضایع‌کردن امانت چگونه است ای پیامبر خدا؟ فرمودند: «وقتی کار به کارشناس شایسته محول نشد منتظر روز قیامت باش». (۲)

امروزه می بینیم که از حاکم و حکومت داران گرفته تا تمام اراکین دولت بدون در نظرداشت علم، دیانت، تجربه به کار ها گماشته شده، بدون واسطه و رشوه امور به پیش نمیرود.

اینجا و آنجا، کار به اهلش سپرده نشده، معاملات و مراودات روزمره ی مردم خالی از روحِ ایمان و امانت داری است. به وعده ها وفاء نمیشود، امانت ها خیانت شده، مأموران و کارگران از ساعات کاری شان به بهانه های مختلف می دزدند و در معاشات و تنخواه شان برکت نیست چون در کار های شان امانت را رعایت نمیکنند.

دکاندار، خیاط، گلکار، و… بالتریتب، همه بگونه ای امانت ها را خیانت و در کار شان غدر و مکر میکنند.

اینها همه، باهم تسلسلِ زنجیری دارد. یعنی، تو به من، من به تو. یکی خیانت میکند، دومی نیز در حقش غدر میکند. هر کسی را می بینی بالای کسی کلاه میگذارد.

حتی دعوتگران را میبینی که در دعوت شان خیانت میکنند، اسمای خوبی برای خود شان و دعوت شان گذاشته اند، پیروان زیادی هم برای خود شان دارند.

آثار و نوشته های محقق و پژوهشگر را که شب ها بیخوابی ها میکشد، هی تحقیق میکند و مینویسد، بنام خودش نشر میکند، نام و هویت او را از مضامین بر میدارد، امانت را خیانت میکند و از خود راضی هم است، در حالیکه الله تعالی چنین دعوتی را نمی پذیرد، الا که برای رضای او تعالی باشد، و عاری از ریأ و دروغ و خیانت.

برای همین این همه دعوت های ریائی که در آن امانت خیانت شده، فاقد روح است، و خواننده با خوانش آن تحت تأثیر قرار نگرفته، فائده ای به کسی نمیرساند.

چون خشت اول کج است، دیوار های شهر همه کج رفته اند. از حاکم شهر گرفته تا کاسب، مأمور، کارگر، و دعوتگر، امانت ها را غدر کرده اند.

✸ پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم بیان نمودند که چگونه امانت از قلوب برداشته می‌شود و جز اثری از آن در قلب نمی‌ماند، چنانچه حذیفه رضی الله عنه می‌گوید پیامبر صلی الله علیه وسلم دو حدیث برای ما بیان فرمودند تحقق یکی از آن‌ها را دیدم. منتظر تحقق دیگری هستم. چنانچه رسول مقبول صلی الله علیه وسلم میفرمایند:

✮ «مرد چرتی می‌زند پس امانت از قلبش برداشته می‌شود و تنها اثر آن مانند اثر یک نقطه به جای می‌ماند سپس بار دوم می‌خوابد و اثرش مانند تاول بر جای می‌ماند مثل اخگری که روی پا غلطانده شود و پوست تاول تو خالی برمی‌دارد.

مردم با هم بیعت می‌کنند اما هیچکدام امانتداری نمی‌کنند. گفته می‌شود در فلان طائفه مردی امین وجود دارد در وصفش گفته می‌شود چقدر عاقل، باهوش و استوار است اما در قلبش مثال ذره‌ای ایمان وجود ندارد.

زمانی بود بدون مبالات با هر یک از شما بیعت می‌کردم زیرا اگر مسلمان بود اسلام و اگر نصرانی بود کوشش و جدیتش او را نزد من باز می‌گرداند اما اکنون جز با فلان و فلان بیعت نمی‌کنم».(۳)

این حدیث مبارک  اشاره می‌کند امانتداری از قلب‌ها برداشته می‌شود و مردان امین به علت فقدان ترس از الله سبحانه و تعالی، اختلاط با خائنان، و (ضعف ایمان) خائن می‌گردند زیرا انسان به (قرین) خود اقتدا می‌کند که قرین همانا شیطان است.

بار الها!

به تو از شر فتنه های آشکار و نهان، ریأ و غدر، و خیانت در امانت پناه میبریم. توفیق مان ده، و به راه راست هدایت مان کن.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

ان شاء الله تعالی بقیه ی نشانه های آخر زمان را در بخش بعدی خدمت شما عزیزان پیشکش میکنم.

پس، با ما باشید و این سلسله را با تمرکز و تدبر تام مطالعه و بخش وار تعقیب کنید، فهم کنید، بفهمانید، شریک سازید و اجر ببرید.

جزاکم الله خیرا!

احمـــد (عــــارفی)

✪منابع و مأخذ:✪

۱- امانت ضد خیانت است بحث آن در سوره احزاب آیه: ۷۲ آمده است. ﴿إِنَّا عَرَضۡنَا ٱلۡأَمَانَةَ عَلَى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلۡأَرۡضِ وَٱلۡجِبَالِ فَأَبَيۡنَ أَن يَحۡمِلۡنَهَا وَأَشۡفَقۡنَ مِنۡهَا وَحَمَلَهَا ٱلۡإِنسَٰنُۖ إِنَّهُۥ كَانَ ظَلُومٗا جَهُولٗا ۷۲﴾ [الأحزاب: ۷۲].

علماء درباره معنی این آیه چند قول بیان نموده‌اند همه آن اقوال به دو قسم برمی‌گردد.

– توحید: امانتی است نزد بنده و پنهان در قلب است.

– عمل: شامل تمام ابواب شریعت می‌شود که نزد انسان به امانت نهاده شده است. پس امانت یعنی تکلیف، پیروی از اوامر واجتناب از نواهی.

«احکام القرآن» ابن العربی (۳/۱۵۸۸ – ۱۵۸۹) تحقیق علی محمدالبجاوی و «شرح نووی بر مسلم» (۲/۱۶۸) و «تفسیر ابن کثیر» (۶/۴۷۷) و «فتح الباری» (۱۱/۳۳۳).

۲- «إذا ضيعت الأمانة فانتظر الساعة» قال: كيف إضاعتها يا رسول الله؟ قال: «إذا أسند الأمر إلى غير أهله فانتظر الساعة» «صحیح بخاری» کتاب الرقاق باب رفع الامانه (۱۱/۳۳۳ – با شرح فتح الباری).

۳- «ينام الرجل النومة، فتقبض الأمانة من قلبه، فيظل أثرها مثل أثر الوكت  ثم ينام النومة فتقبض، فيبقى أثرها مثل المجل  كجمر دحرجته على رجلك، فنفط  فتراه منتبراً  وليس فيه شيءٌ فيصبح الناس يتبايعون فلا يكاد أحدهم يؤدي الأمانة فيقال إن في بني فلان رجلا أمينا، ويقال للرجل: ما أعقله! وما أظرفه! وما أجلده! وما في قلبه مثقال حبة خردل من إيمان ولقد أتى علي زمان وما أبالي أيكم بايعت لئن كان مسلماً، رده الإسلام وإن كان نصرانياً رده على ساعيه، فأما اليوم فما كنت أبايع ألا فلانا وفلانا» .

«النهاية فی غریب الحدیث» (۵/۲۱۸).«النهاية فی غریب الحدیث» (۴/۳۰۰) و «صحیح بخاری» کتاب الرقاق باب رفع الامانه ۰۱۱/۳۳۳ – باشرح فتح الباری). «لسان العرب» (۷/۴۱۶ – ۴۱۷).«النهاية فی غریب الحدیث» (۸/۷ – ۸) و «فتح الباری» (۱۳/۳۹).«صحیح بخاری» کتاب الرقاق باب رفع الامانه (۱۱/۳۳۳ – با شرح فتح الباری) و کتاب الفتن باب اذا بقی فی حثالة من الناس (۱۳/۳۸ – با شرح فتح‌الباری).
————–

👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6
———————
★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–
★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:
t.me/ayamey
———————-
★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:
fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com
———————–
★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

https://www.soundcloud.com/dawatgar
———————–
★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah
————————
★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾

فتنه های آخر زمان


…….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 5 =