فتنه های آخر زمان

بخش نزدهم

0 79,113

✦آیا میدانستید؟✦ 

✹﴿اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان﴾✹

﴿بخش نزدهم﴾:

﴿ظهور فتنه ها و بروز حوادث﴾:

به ادامه ی بخش گذشته، در مورد (ضایع‌کردن امانت، یا فقدان امانتداری) گفته آمدیم که یکی از علامات آخر زمان است که رسول کریم صلی الله علیه وسلم امت را در مورد هشدار داده است.

﴿امانت داری، دارای معانی مختلفی است﴾:

امانت ازریشه “امن” گرفته شده به معناهای آرامش خاطر، آرامش نفس و از بین رفتن ترس و هراس می باشد. اینچنین امانت ضد خیانت وبه معنای اعتماد نیز به کار رفته است.

پاس داری، حفاظت، امـنـیـت، امـان، مـواظبت، مراقبت، رازداری، نگه داری، آسایش و آرامـش روح و جـان از جـمـلـه مـعانی امانت است.

در حالیکه خـیـانـت، دزدی و چـپـاول، بی وفایی، ایجاد رعب و وحشت، تعصب، نیرنگ، جـاسـوسـی، نـفاق، بهتان، کتمان حقیقت و بی مبالاتی در نگه داری اسرار، متضاد آن می باشد.

امـانـت بـه عنوان یکی از صفات اخلاقی و ملکوتی، دارای واژه های زیـبـا و مـقـدسـی اسـت. وجـود این واژه ها نشان دهنده ی قداست و شایستگی خارق العاده ای می باشد که در متن امانت نهفته است.

ایـن خـصـلت معنوی و روحانی، در روح و روان انسان های پاک سیرت وجـود دارد و هـمـواره در گـفـتـار، رفتار، کردار و اعمال آنان نمایان است.

اگـر بـا دیدی وسیع تر به متن امانت بنگریم، درمی یابیم که حتی افـراد لاابالی و بی ایمانی که بویی از انسانیت و حسن خلق نبرده انـد و بـعـضا ظلم و ستم می کنند، به نوعی شیفته و جذب امانت و امـانـت داران مـی شـوند. دلیل آن این است که امانت دربردارنده ی امـنـیـت و امـان است. کلمه ای که با شنیدن نام آن، نوعی آرامش خـاطـر و آسـایـش خـیـال را برای انسان به ارمغان می آورد و در پـنـاهش امنیت روح و روان او را تضمین می کند و از هر گونه خوف و ترس در امان می دار

یکی از مظاهر تضییع امانت‌واگذاری مسئولیتهای مختلف از جمله امارت، خلافت، قضاوت و… به غیر متخصصین و ناتوانان در اجرای مثبت و حفظ و نگهداری آن است زیرا این امر موجب تضییع حقوق و استخفاف مصالح مردم، تولید خشم و نفرت در سینه‌ها و برافروختن کینه در میان آنان است. (۱)

وقتی متولیان امور مردم (که عامه پیروان شان هستند) امانتدار نباشند مردم نیز امانت دارنخواهند بود پس اصلاح والیان برابر است با اصلاح رعیتان و فسادشان فساد جامعه را به همراه دارد.

بعلاوه سپردن امور به نااهلان نشانه عدم اهتمام مردم به امور دینی است و از ویژگیهای جوامع جاهلی است بدین دلیل امام بخاری حدیث ابوهریره مذکور را در «کتاب العلم» آورده است.

ابن حجر می‌گوید: «تناسب این مطالب با «کتاب العلم» این است که اسناد امور به نااهلان فرهنگ جوامع جاهلی و بدور ازعلم است. که یکی از نشانه‌های روز قیامت به شمار می‌آید» . (۲)

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم خبر می‌دهد سال‌هایی می‌آیند که معیارها معکوس می‌گردند. راستگویان دروغگو، و دروغگویان راستگو می‌شوند. امین خیانت می‌کند و خائن امانتدار می‌گردد، که ان شاء الله تعالی در بخش های بعدی نشانه‌های قیامت به این موضوع اشاره خواهد شد.

ازنگاه شرع همه آن وظایفی را که الله سبحانه و تعالی به واسطه ی پیامبران برای بشریت فرستاده است، امانت به شمار می روند. همه نعمت های الهی امانت اند، باید از آنها به خوبی نگهداری نموده آنهارا مطابق به خواسته صاحب آن نعمت ها به کار گرفت.

وجدان و ناموس شخص نزد اوامانت است، باید آن را زیرپا قرارندهد وضایع نسازد. همه زیردستان شخص نزد او امانت اند، نباید حقوق آنها زیر پا شده نادیده گرفته شوند.

وظیفه ومسئولیتی که بردوش انسان گذاشته می شود امانت است، نادیده گرفتن وضایع کردن آن خیانت محسوب می شود. اسرارامانت است، افشای آن خیانت به شمار می رود. امانت داری یکی از مسئولیت های مهم اجتماعی شخص مسلمان محسوب می شود.

امروزه تمام این امانت ها را بندگان ضایع کرده اند و بر ضایع کردن و خیانت آن هنوز هم اصرار دارند. آیا ظهور علایم جدی آخر زمان نزدیک نیست؟

بار الها!

به تو از شر فتنه های آشکار و نهان، ریأ و غدر، و خیانت در امانت پناه میبریم. توفیق مان ده، و به راه راست هدایت مان کن.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

ان شاء الله تعالی بقیه ی نشانه های آخر زمان را در بخش بعدی خدمت شما عزیزان پیشکش میکنم.

پس، با ما باشید و این سلسله را با تمرکز و تدبر تام مطالعه و بخش وار تعقیب کنید، فهم کنید، بفهمانید، شریک سازید و اجر ببرید.

جزاکم الله خیرا!

احمـــد (عــــارفی)

✪منابع و مأخذ:✪

۱- «قبسات من هدی الرسول الاعظم ج فی العقاعد» (ص 66) علی الشربجی، چاپ اول (1398 ه‍‌9 چاپ دارالقلم، دمشق.

۲- «فتح الباری» (1/143).

۳- اشراط القیامة

۴- تفسیر ابن کثیر

۵- تفسیر طبری

۶- رحیق المختوم.

👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6
———————
★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–
★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:
t.me/ayamey
———————-
★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:
fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com
———————–
★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

https://www.soundcloud.com/dawatgar
———————–
★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah
————————
★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾

فتنه های آخر زمان


…….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 3 =