فتنه های آخر زمان

بخش ششم

0 79,449

آیا میدانستید؟

اعمال و افعال ما و فتنه های آخرزمان!

﴿بخش ششم﴾

★ به ادامه ی نشانه های کوچک که در بخش های قبلی خدمت شما عزیزان پیشکش نمودم، بحث ما به نشانه ی کوچکِ ششم آخر زمان رسید:

۶- ﴿ظهور فتنه های پیهم﴾:

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم به ما خبر داده است که از جمله ی نشانه‌های قیامت ظهور فتنه‌های بزرگی است که در آن‌ها جدایی حق از باطل مشکل است.

★ آنقدر فتنه ها زیاد میشود که مردم داخل دائره ی حرام ها شده، و از انسانهای بی علم، متعصب، جاهل می شنوند، ولی از علمای متدین و چیز فهم دوری نموده، به حق پشت میکنند، و حتی حق را میخواهند نابود کنند، به حدی که ایمان را به لرزه می‌اندازد، به طوری که انسان صبح مؤمن،  و چون شب فرا میرسد کافر کافر می‌شود. و یا شب مسلمان است، اما به فتنه ای خودش را می چسپاند که صبح کافر میشود.

در این زمان، بهترین مسلمانان کسانی اند که هنگام نمایان‌شدن این فتنه ها می‌گوید: ﴿این نابودکنندۀ ایمان من است﴾. و از ملوث شدن به آن فتنه دست بر میدارد.

★ این نوع فتنه‌ها یکی پس از دیگری تا روز قیامت در میان مردم آشکار می‌شوند، چنانچه رسول کریم صلی الله علیه وسلم میفرمایند:

✧ «نزدیک به روز قیامت فتنه‌هایی مانند تاریکی شب می‌آیند که بر اثر آن‌ها انسان صبح مؤمن و شب کافر و یا شب مؤمن و صبح کافر می‌شود. در آن هنگام نشسته بهتر از ایستاده و ایستاده بهتر از پیاده و او بهتر از دونده است. پس کمانها را بشکنید، زه‌ها را قطع کنید، و شمشیرها را به سنگ بزنید (در فکر مقاومت و فرار نباشید.) اگر این فتنه‌ها بر یکی از شما وارد شد مانند بهترین فرزندان آدم عمل کند» (۱)

★ عامل ظهور این فتنه ها اسرار و چسپیدن به گناهان و بی پروائی در مقابل قوانین الهی است. این فتنه ها در اثر اعمال خود انسانها و پشت کردنِ شان به دین، قرآن و سنت، و ترویج فرهنگ کفار در جوامع اسلامی ظاهر میشود.

چنانچه با دسترسی به فضای مجازی و استفاده ی نادرست از آن، ازدیاد بد حجابی، بی حیائی، اختلاط با نا محرم، فحشاء، فساد، دروغ، رشوه و حرام خواری، شراب نوشی و ترویج منکرات، موسیقی و بوالهوسی در جوامع امراض مختلف و لاعلاج شیوع شده، کتله های عظیمی از مردم را هلاک و نابود میکند.

بیماری عالمگیر کرونا یکی از این فتنه ها است، چی دستکاری بشر در آن دخیل باشد یا نه، ظهور و کارردگی آن به امر الله سبحانه و تعالی است.

ظهور این ویروس باعث هلاک هزاران انسان، مسدود شدن عبادتگاه ها، ورشکستگی اقتصاد جهانی، و ایجاد افکار شیطانی در بروز فتنه های بعدی، به تعقیب آن خواهد شد که رسول کریم صلی الله علیه وسلم در جریان بروز این فتنه ها وصیتی به امتش دارد:

«قبل از اینکه فتنه‌ها مانند شب تاریک شما را در برگیرند به اعمال صالح مبادرت ورزید زیرا در آن هنگام انسان صبح مؤمن و شب کافر یا شب مؤمن و صبح کافر می‌شود و دینش را به مقدار کمی از دنیا می‌فروشد» (۲)

ام‌سلمه مادر مؤمنانل می‌گوید: روزی پیامبر صلی الله علیه وسلم با ترس از خواب بیدار شد و گفت:

سبحان‌الله! خداوند چقدر خزائن و معادن آفریده است؟ و خداوند چقدر فتنه و ابتلاء نازل می‌کند. چه کسی صاحب حجره‌ها (منظور ازواج ایشان است) را بیدار می‌کند، چه بسیار انسان‌های پوشیده در دنیاکه روز قیامت عریانند (۳)

عبدالله بن عمرو بن العاصب می‌گوید:

منادی پیامبر صلی الله علیه وسلم صدا زد «الصلاة جامعة» ما دور پیامبر خدا جمع شدیم و چنین فرمود:

«هیچ پیامبری قبل از من مبعوث نشده است مگر بر او واجب بود مطابق علمش مردم را به راه خیر راهنمایی و از راه‌های بد برحذر دارد. بی‌شک این امت ابتدا به عافیت و خوشی و سپس به بلایاو امور ناپسند مبتلا می‌گردد. فتنه‌های بزرگ و کوچک (برخی سختتر از برخی دیگر) ظاهر می‌شوند. و هنگام آمدن فتنه مؤمن می‌گوید: این همان است…. هر کس دوست دارد از آتش جهنم دور شود و به بهشت برود پس با ایمان به خدا و روز قیامت بمیرد» (۴)

★ نسل‌های آخر این امت به بلایا و فتنه‌های بزرگی دچار می‌گردند و جز ایمان به الله تعالی و روز قیامت و جدا نشدن از اهل قرآن و سنت گرچه کم باشند، و پرهیز از فتنه‌ها و پناه‌خواستن از خالق منان، پناهگاه دیگری برای انسان وجود ندارد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«از فتنه‌های ظاهر و پنهان به خداوند پناه ببرید» (۵)

بار الها!

میدانیم ظهور فتنه ها آغاز شده، و ما خود در جریان یکی از این فتنه های عالمگیر بسر میبریم. به گناهان و معاصی خویش اقرار میکنیم، و از بارگاه پهناور تو استدعا داریم تا ما را از فتنه های ظاهر و پنهان، ما را محفوظ بداری و پناه مان دهی، یا رب العلمین!

در بخش بعدی در مورد فتنه ها موارد جالبی را خدمت شما عزیزان پیشکش خواهم کرد، پس با ما باشید و این سلسله را با تدبر و تفکر مطالعه و با دیگران شریک سازید و اجر ببرید.

جزاکم الله خیرا!

احمــد (عـــارفی)

👈 ﴿منابع و مأخذ﴾:

۱- «إن بين يدي الساعة فتنا كقطع الليل المظلم، يصبح الرجل فيها مؤمناً ويمسي كافراً ويمسي مؤمناً ويصبح كافراً، القائد فيها خير من القائم والقائم فيها خير من الماشي والماشي فيها خير من الساعي، فكسروا ترسكم وقطعوا أوتاركم واضربوا بسيوفكم الحجارة فإن دخل على أحدكم فليكن كخيرِ ابني آدم».
رواه احمد و ابوداود و ابن ماجه و الحاکم فی المستدرک» «مسند امام احمد» (۴/۴۰۸ – در حاشیه آن منتخب کنزل العمال) و «سنن ابی‌داود» (۱۱/۳۳۷ مع عون المعبود) و «سنن ابن ماجه» (۲/۱۳۱۰) و «مستدرک الحاکم»

۲- «بادروا بالأعمال فتناً كقطع الليل المظلم، يصبح الرجل مؤمناً ويمسي كافراً أو يمسي مؤمناً ويصبح كافراً، يبيع دينه بعرض من الدنيا» «صحیح مسلم» کتاب الإیمان، باب البحث علی المبادرة بالاعمال قبل تظاهر الفتن (۲/۱۳۳ – با شرح نووی).

۳- «سبحان الله! ما أنزل الله من الخزائن؟ وماذا أنزل الله من الفتن؟ من يوقظ صواحب الحجرات – يريد أزواجَهُ – لكي يصلين؟ رب كاسية في الدنيا عارية في الآخرة» «صحیح بخاری» کتاب الفتن، باب لا یأتی زمان الا الذی بعده شرّ منه (۱۳/۲۰ با شرح فتح الباری).

۴- «إنه لم يكن نبي قبلي إلا كان حقاً عليه أن يدل أمته على خير ما يعلمه لهم، وينذرهم شر ما يعلمه لهم وإن أمتكم هذه جعل عافيتها في أولها وسيصيب آخرها بلاء وأمور تنكرونها وتجي الفتنة، فيرقق بعضها بعضاً وتجيء الفتنة فيقول المؤمن: هذه هذه… فمن اَحبَّ أن يزحزح عن النار ويدخل الجنّة فلتأته منيته، وهو يؤمن بالله واليوم الآخر» «صحیح مسلم» کتاب الإمارة، باب وجوب الوفاء بیعة الخلیفة الاول فالاول (۱۲/۲۳۲-۲۳۳ با شرح نووی)

۵- «تعوذوا بالله من الفتن ما ظهر منها ومابطن» «صحیح مسلم» کتاب الجنة وصفة نعیمها وأهلها، باب عرض مقعد المیت علیه وإثبات عذاب القبر والتعوذ منه (۱۷/۲۰۳ با شرح نووی)

👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–

★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:

t.me/ayamey
———————-

★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:

fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com

———————–

★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

———————–

★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah

————————

★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾


……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 9 =