فتنه های آخر زمان

بخش هفتم

0 780,165

آیا میدانستید؟

اعمال و افعال ما و فتنه های آخر زمان!

(بخش هفتم):

۹- ﴿نشانهٔ نهم از علایم بزرگِ آخر زمان خروج ﴿دابه﴾ است﴾:

دابـّـه مخلوق بزرگی است. گفته میشود که از زمین خارج شده و با مردم سخن می‌گوید.و گفته شده طول آن شصت ذراع است و دارای دست و پا و پُر از پشم  می باشد .

الله تعالی می فرماید:

وَإِذَا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنَا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُکَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ کَانُوا بِآیَاتِنَا لَا یُوقِنُونَ (نمل 82)

«هنگامی که فرمان وقوع قیامت فرا می‌رسد. دابه را از زمین برای مردم بیرون می‌آوریم که با ایشان سخن می‌گوید. براستی مردم به آیات ما ایمان نمی‌آوردند»

پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم  فرمودند:

ثَلَاثٌ إِذَا خَرَجْنَ لَا یَنْفَعُ نَفْسًا إِیمَانُهَا لَمْ تَکُنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ أَوْ کَسَبَتْ فِی إِیمَانِهَا خَیْرًا طُلُوعُ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِهَا وَالدَّجَّالُ وَدَابَّةُ الْأَرْضِ. مسلم (158) .

«هنگام وقوع سه حادثه، انسانی که قبلاً ایمان نداشته یا از ایمان خود خیری کسب نکرده است اگر ایمان بیاورد برای او سودی نخواهد داشت:

۱- طلوع نمودن خورشید از مغرب.

۲- ظهور دجال

۳- خروج دابة الارض.

امام احمد از ابو امامه رضی الله عنه روایت می کند که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمودند:

«تَخْرُجُ الدَّابَّةُ فَتَسِمُ النَّاسَ عَلَی خَرَاطِیمِهِمْ ثُمَّ یَغْمُرُونَ فِیکُمْ حَتَّی یَشْتَرِیَ الرَّجُلُ الْبَعِیرَ فَیَقُولُ مِمَّنْ اشْتَرَیْتَهُ فَیَقُولُ اشْتَرَیْتُهُ مِنْ أَحَدِ الْمُخَطَّمِینَ» المسند : 5 / 268 .

«دابة الارض خارج می‌شود و بر بینی مردم نشانه می‌گذارد تا اینکه آنقدر تعدادشان زیاد می‌شود که یک نفر شتری را می‌خرد به او می‌گویند این شتر را از چه کسی خریده‌ای او در جواب می‌گوید: از یکی از نشانه‌دارها (کسانی که دابة الارض روی بینی آنها نشانه گذاشته است)».

در چگونگی سخن گفتنِ این جانور از ابن عباس، حسن و قتاده نقل شده است که با مردم به صورت عادی سخن می‌گوید. ابن جریر از علی و عطاء نقل کرده که به مردم می‌گوید که: «کافران به آیات خدا یقین نداشتند».

در روایت دیگر از ابن عباس نقل شده که با مردم سخن گفته و آنها را از همدیگر جدا می‌کند و بر پیشانی کافر می‌نویسد «کافر» و بر پیشانی مؤمن می‌نویسد «مؤمن».

در روایتی دیگر از وی آمده است:

با مردم سخن گفته و آنها را در حرج و مشقت قرار داده و شرمنده می‌سازد. از ابی‌سریحه حذیفه بن اسید الغفاری نقل شده است که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم  فرمودند:

قیامت فرانمی‌رسد تا اینکه ده علامت را ببینید:

طلوع خورشید از طرف مغرب، دخان، دابه (حیوان) خروج یأجوج و مأجوج، خروج دجال، خروج عیسی‌بن مریم، و سه خسف یکی در مغرب و دیگری در مشرق و سومی در جزیره‌العرب و آتشی که در سرزمین عدن به پا می‌شود و مردم را به طرف محشر سوق می‌دهد.

در روایتی:

با مردم به راه افتاده هر جا منزل کنند منزل می‌کند و هرجا بخوابند با آنها متوقف می‌شود.( به روایت احمد، مسلم و اصحاب سنن). هچنان رسول اکرم صلی الله علیه وسلم  فرمودند:

«قبل از شش حادثه به اعمالتان رسیدگی کنید: دجال، دخان، دابه الارض، طلوع خورشید از مغرب، رسیدن قیامت و زمانی که به علت کثرت فتنه‌ها اعمال تان کم می‌شود».( ابن ماجه نیز روایت کرده است)

مورد اخیر، کم شدن اعمال فعلاً عام شد است و حادثه ایست که رسول اکرم صلی الله وعلیه وسلم با ظهور آن امتش را هُشدار داده تا هرچه زود تر به اعمال مان رسیدگی کنیم.

👈 ۱۰- نشانه دهم:

خارج شدن آتش بزرگ:

این آتش از عدن(بندری در یمن است) خارج می شود و مردم را به سوی محل تجمعِ شان می راند. و این آخرین نشانهٔ بزرگ قیامت است. پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم  می‌فرماید:

«وَآخِرُ ذَلِکَ نَارٌ تَخْرُجُ مِنْ الْیَمَنِ تَطْرُدُ النَّاسَ إِلَی مَحْشَرِهِمْ» مسلم (2901) .

«و آخر آن آتشی است که از یمن خارج می شود و مردم را به سوی مکان قیامت فراری می دهد»

در روایتی از حدیث حذیفه آمده:

«وَنَارٌ تَخْرُجُ مِنْ قُعْرَةِ عَدَنٍ تَرْحَلُ النَّاسَ»

«و آتشی از عمق عدن خارج می شود که مردم را کوچ می دهد».

این نشانه ها بزرگترین نشانه های قیامت بودند که قبل از برپایی آن واقع می گردند هنگامی که این نشانه ها آمدند قیامت به اذنِ الله تعالی برپا می گردد، و روایت شده که این نشانه ها به دنبال هم، همانند مهره های ستون فقرات پشت سرهم می آیند .هنگامی که یکی از آنها آشکار شود به دنبال آن دیگری می آید. پیامبر اکرم صلی الله و علیه وسلم فرمودند:

«خروج الآیات بعضها علی إثر بعض، یتتابعن کما تتابع الخرز فی النظام»( المعجم الوسیط : 5 / 148 ، (4283)

«نشانه ها بعضی ها به دنبال بعضی دیگر می آیند همانگونه که ستون فقرات به دنبال هم می آیند».

اللّهُمَّ اِنِّی أعُوذُ بِكَ مِن عَذابِ القَبر، وَمِن فِتنَةِ المَحیا والمَمات وَ مِن فِتنَةِ المَسَیحِ الدَجَّال!

بار الها! پناه میبرم به تو از عذاب قبر و فتنهٔ زندگی و مرگ و فتنهٔ مسیح دجال!

آمین، یا رب العلمین!

احمـــد (عــــارفی)

ادامــــه دارد…….

دو شنبه ۲۷ جنوری ۲۰۱۵

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/1dawatgar
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + سیزده =