اتحاد و اتفاق، داروی دردهای امت

بخش شانزدهم

0 49,776
آیا میدانستید؟
﴿اتحاد و اتفاق، داروی دردهای امت﴾:
﴿بخش شانزدهم﴾

 

وحدت و وفاق ملی و برادری اقوامِ با هم برابر به مثابه ی شهروندان آزاد و متساوی الحقوق از تمامیت ارضی و تجزیه ناپذیری افغانستان، استقرار حاکمیت قانون،‌ فقط با چنگ زدن به رسن محکم الهی و سنت رسولش صلی الله علیه وسلم امکان پذیر است و بس.

امت بایستی بیدار و هوشیار شوند، و از خواب خرگوش و آله ی دست قرار گرفتنِ دونان کنار آیند.

تعریف قومی دادن به جنگ افغانستان، کتمان جنگ اعلام نا شده ی پاکستان ، دسایس ایران و سیاست های کجدار و مریز شرق و غرب میباشد و راه را بخاطر یوگوسلاویاساختن افغانستان و یا سوریه ساختن و تقسیم آن به ساحات نفوذ اجانب ، هموار میسازد. 

بسا جای تأسف و تأثر است که رویارویی قومی در افغانستان محصول مشترکی از عوامل ﴿داخلی و خارجی﴾ است. عواملی که در شکل گیری رویارویی و تضادهای قومی دسیسه ها و پلان های شومی را بر میز شیاطین طرح و در هم پاشی امت، سرعت عمل دارد.

در صورتی که عوامل غیر اسلامی، از تمام جناح های مطرح، انحصارگرایی قومی برسر توزیع امکانات، فرصت ها، استخدام های دولتی، توزیع فرصت های اقتصادی، کنترول بر روندهای سیاسی، امنیتی و اقتصادی ادامه یابد و بیشتر شود، در برابرش اقوام دیگر افغانستان با حس محرومیت و تبعیض قومی، دولت مرکزی را به مثابه ی یک تهدید به شمار خواهند آورد و با انحصارگرایی به عنوان مصداقی از تک قومی کردن قدرت کنار نخواهند آمد.

با توافق و اجماع داخلی قدرت در افغانستان به شکل مناسب تر و عادلانه، احتمال فروکش کردن تنش های قومی وجود دارد. اما اگر در نبود عدالت اجتماعی، رویارویی قومی از داخل افغانستان به عنوان یک عامل داخلی در حال افزایش است.

چنددستگی در رهبری اقوام و خسته بودن امت از جنگ، از عوامل تأثیرگذاری است که تا حدودی امکان یک رویارویی صد در صدی قومی در افغانستان را کاهش می دهد و احتمال اتخاذ مواضع چنددست در قبال تحولات سیاسی در درون اقوام مختلف قابل پیش بینی است. هر چند که اغلب رفتارهای سیاسی هنوز هم براسارس قومیت صورت می گیرد.

متأسفانه، با دوری از قرآن و سنت و عدم رعایت ادب و اخلاق اسلامی، زبان، ملیت و قوم در تاریخ سیاسی افغانستان نقش تعین کننده در ثبات و بی ثباتی افغانستان داشته و دارد.

اگر چنانکه سیاست را رقابت برای قدرت بپنداریم و توانایی و ابزاری برای این هدف که قدرت بیشتر کسب کنیم، در این صورت رقابت در تاریخ افغانستان برسر منابع قدرت ریشه ی طولانی داشته است.

محتوای با ارزش و بی نهایت مهم حدیث زیبای رسول کریم صلی الله علیه وسلم، کلید آرامش امت سرگردان است.

سوژه ی مهم در گفتار با حکمت رسول مقبول صلی الله علیه وسلم اعلای کلمه ی حق، و حکومت داری بر پایه ی (کلمه ی توحید) است.

همان پایه و مبنائی که در این جامعه آن را کمرنگ و ناچیز کرده اند. و اگر (توحید) در قلب ها بود، امروز دنبال ملیت گرائی و تعصبات جاهلی و فخر فروشی های شیطانی نگشته بودیم، و این زمین را از خون جوانان مان، سرخ نکرده بودیم.

از پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم در مورد مردی پرسیده شد که:

۱- بخاطر اظهار نمودن دلیری و شجاعتش،
۲- و یا بخاطر طرفداری از قومش،
۳- و بخاطر ریا، (می‌جنگد)،

کدام اینها در راه الله تعالی است؟

رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«آنکه بجنگد تا کلمه الله (کلمه توحید) برتر و بلند شود، پس آن در راه الله تعالی است» (مسلم)

به یزدان اگر ما خرد داشتــیم

کجا این سر انجام بد داشتیم

ادامـــه دارد……

ا.ج.ع

عزیزان گرانقدر!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله وخیراً!

دوشنبه، ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ هجری شمسی

سوم ذی القعده ۱۴۳۹ هجری قمری

MON | 16 | JULY | 2018

آدرس کانال یوتیوب:

https://m.youtube.com/channel/UCnPxkrZs5OeYL4vazV2WRZw/videos

آدرس انستاگرام:

a.j.arefy

آدرس کانال تلگرام:

https://t.me/ayamey

آدرس فیسبوک:

https://www.facebook.com/meydanestid

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک − 1 =