شکست و ناکامی ما از دون همتی ماست

درسی از کرونا

0 50,627

✪﴿شکست و ناکامی ما از دون همتی ماست﴾:✪

★ مسلمانان صدر اسلام که با دستان خالی اندلس و روم را فتح کردند کسانی بوده‌اند که همت بلند داشته‌اند.

ایمان و همت بلند سلاحِ قلب انسان مسلمان است، نیروی بیکرانی‌ست که از آن می توان بیشترین لذت‌ها را حاصل کرد.

الله سبحانه و تعالی در بدو آفرینش انسان این استعداد را در او آفرید که بتواند کارهای بزرگ و باارزش را انجام دهد. بدین جهت همت را همانند پرنده‌ای در انسان قرار داد که رو به بالا پرواز کند تا از خطر افتادن در امان بماند.

چهار تن از بزرگان تابعین (عبد الله ‌بن عمر، عروة ‌بن زبیر، مصعب ‌بن زبیر، عبد الملک‌ بن مروان) در صحن کعبه جمع شدند. حضرت مصعب‌ بن زبیر گفت: می‌خواهم در آینده والی عراق شوم و برای رسیدن به این مقام تلاش خواهم کرد. عروة‌ بن زبیر آرزوی فقیه بودن نمود و برای رسیدن به این هدف دمی آرام ننشست، همان بود که با همت بلند یکی از پرچم‌داران فقه و حدیث شد.

عبدالملک ‌بن مروان آرزوی خلافت کرد و با همت بلند و ارادۀ استوار و تلاشِ مستمر خلیفۀ مسلمین شد.

عبد الله‌بن عمر آرزوی جنت کرد و به آرزویش رسید. این بزرگان برای تحقق‌بخشیدن به اهداف خود دمی آرام ننشستند و به مقصود خود رسیدند.

آنها ایمان راسخ و همت بلند داشتند، و همانند ما همت، غیرت و حیای خود و خانواده های شان را فدای هوای و هوس، تماشای درامه ها و فیلم های دروغین، موسیقی پرستی و عربده و چنگ و چغانه، ریموت کنترول تلویزیون و خوشگذرانی و لهو و لعب نمیکردند. افکار بزرگ داشتند، و با همت والا و ایمان راستین افکار شان را برای تحقق بخشیدن، جهت میدادند.

شب ها عبادت میکردند، و روز ها کسب علم و بندگی خالق شان را، همانطوری که شایسته ی بندگیست. عاری از غش و تعصب، مکر و فریب، دروغ و بهتان، وحشت و دهشت، فحشأ و بی همتی!

★ یکی از درس های ویروس کوچک کرونا این است که به مسلمانان بفهماند که آسایش و راحتی، با آسایش و راحتی به‌دست نمی‌آید و بایستی بندگی کرد تا شکست و ناکامی را که امت با بی همتی متحمل شده است، جبران کند.

جامعۀ سالم نیازمند افراد با استعداد و نیرومند و برخوردار از عزم بلند است.

با عزم درست و ارادۀ قوی و با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند در کنار تلاش ظاهری می‌توان به سرانجامِ خوش رسید. به هر میزان که همت ما بلند باشد، مزد خواهیم گرفت. این استعداد ارزشمند را الله سبحانه و تعالی در وجود ما نهاده است و باید از آن کمال استفاده را ببریم.

بلی عزیز دل!

حتی در وجود کوچکترین های ما!

به امید بیداری و توفیق گام نهادن بسوی صلاح و فلاح!

احمد (عــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =