سلسلهٔ مضامین امراض ساری در جامعه

مشاجرات زناشوئی و بی احترامی میان زوجین. ﴿بخش سوم﴾

0 75,029

خشونت، اعصاب خرابی، دشنام دادن، فاش گفتن، همه يك بیماری رواني و روحی است که یگانه مداوای مؤثر و تداوی  اين مرض در مكتب اسلام نتيجه بخش خواهد بود؛ زيرا الله سبحانه و تعالی قرآن كريم را به عنوان نسخهٔ شفابخشی براي بيماري هاي روحي و رواني انسان ها قرار داده است:

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ  (الاسرا ۸۲)

و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است برای مؤمنان، نازل می‌کنیم؛

خانواده های هستند که هردو، زن و مرد پابند احکام اسلام نبوده، از مزایای اسلام بیخبراند. مرد در بیرون ودر خفا آنچه دلش میخواهد میکند، و به خانه و همسر خود توجهی ندارد، و زن نیز به گناه های نفسانی روآورده، هر دو ، در دو زندگی کاذب بسر میبرند.

دوری و فاصله از اسلام عزیز یگانه دلیل عمدهٔ گسستن شیرازه های خانوادگی است.

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

وَإِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنسَانِ أَعْرَضَ وَنَأَىٰ بِجَانِبِهِ وَإِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ فَذُو دُعَاءٍ عَرِيضٍ  ( فصلت ۵۱)

و هرگاه به انسان (غافل و بی‌خبر) نعمت دهیم، روی می‌گرداند و به حال تکبّر از حق دور می‌شود؛ ولی هرگاه مختصر ناراحتی به او رسد، تقاضای فراوان و مستمرّ (برای بر طرف شدن آن) دارد!

مطالعهٔ کتب داستان های تخیلی، مشاهدهٔ فلم های مذخرف، علی الخصوص سینمای بالیوود و در این اواخر درامه های مبتذل ترکی، که همه یک سوژه و یک داستان دارند، اذهان اطفال و نوجوانان مارا شستشو داده، غرایض جنسی را به عنوان عشق و محبت در قلب های کوچک شان حک میکند.

وقتی این اطفال به سن بلوغ میرسند، این انگیزه های تخیلی و رؤیائی در افکار آنها باقی مانده، زندگی زناشوئی را با زندگی مجازی فلمی مقایسه میکنند.

بطور مثال ۹۰ در صد، عناوین و اسمای صفحات فیس بوک مربوط افغان ها اشعار افلام هندی است.

پدر شما هندو بود یا مادرشما؟

چرا اینقدر بیچاره و ضعیف هستیم که بت پرستان در خون و رگ اطفال و نوجوانان ما نفوذ کرده، آیا ما افغان ها، خود شخصیت نداریم؟

اگر شخصیت داریم، پس این همه فساد و فتنه را با کدام ایمان و اسلام به خانهٔ خود راه داده ایم؟

چرا ما افغانها عادات، اعمال و افعال بت پرستانی را که الله سبحانه و تعالی آنها را مسخ کرده، و از دوستی با آنها نهی نموده است، مورد پسند قرار میدهیم؟

الله سبحانه و تعالی در مورد بت پرستان میفرماید:

قُلْ هَلْ أُنَبِّئُكُم بِشَرٍّ مِّن ذَٰلِكَ مَثُوبَةً عِندَ اللَّهِ مَن لَّعَنَهُ اللَّهُ وَغَضِبَ عَلَيْهِ وَجَعَلَ مِنْهُمُ الْقِرَدَةَ وَالْخَنَازِيرَ وَعَبَدَ الطَّاغُوتَ أُولَٰئِكَ شَرٌّ مَّكَانًا وَأَضَلُّ عَن سَوَاءِ السَّبِيل (المائده ۶۰ِ)

بگو: «آیا شما را از کسانی که موقعیّت و پاداششان نزد خدا بدتر از این است، با خبر کنم؟ کسانی که خداوند آنها را از رحمت خود دور ساخته، و مورد خشم قرار داده، (و مسخ کرده،) و از آنها، میمونها و خوکهایی قرار داده، و پرستش بت کرده‌اند؛ موقعیّت و محل آنها، بدتر است؛ و از راه راست، گمراهترند.»

ونیز میفرماید:

تَرَىٰ كَثِيرًا مِّنْهُمْ يَتَوَلَّوْنَ الَّذِينَ كَفَرُوا لَبِئْسَ مَا قَدَّمَتْ لَهُمْ أَنفُسُهُمْ أَن سَخِطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَفِي الْعَذَابِ هُمْ خَالِدُون (المائده ۸۰َ)

بسیاری از آنها را می‌بینی که کافران (و بت‌پرستان) را دوست می‌دارند (و با آنها طرح دوستی می‌ریزند)؛ نفس (سرکش) آنها، چه بد اعمالی از پیش برای (معاد) آنها فرستاد! که نتیجه آن، خشم خداوند بود؛ و در عذاب (الهی) جاودانه خواهند ماند.

ما شب وروز غرق تماشای اینچنین فلم ها و کانال های تلویزونی ودرامه های مذخرف، که به دختران و پسران، زنان و مردان طریقه های مختلف فریب، دروغ، مکر و حیله را می آموزاند هستیم؛ و نماز و عبادات الهی را یا انجام نمیدهیم، و اگر انجامش میدهیم، تلویزیون و فیس بوک و فلم را نسبت به اسلام الویت میدهیم، تا آن که به مصیبتی دچار میشویم،آن وقت به یاد خدا می افتیم، چنانچه الله سبحانه و تعالی میفرماید:

وَإِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنسَانِ أَعْرَضَ وَنَأَىٰ بِجَانِبِهِ وَإِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ كَانَ يَئُوسًا (اسرا ۸۳)

هنگامی که به انسان نعمت می‌بخشیم، (از حق) روی می‌گرداند و متکبرانه دور می‌شود؛ و هنگامی که (کمترین) بدی به او می‌رسد، (از همه چیز) مایوس می‌گردد!

تا وقتی گلیم این فتنه ها از جامعه برداشته نشود، خشونت های فامیلی و زناشوئی دوام خواهد داشت.

ما، خود بدی ها را به خود و اهل بیت خود می پسندیم و آنچه برای خوبی و صلاح و فلاح ما و فامیل ما است رد میکنیم.

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

وَيَدْعُ الْإِنسَانُ بِالشَّرِّ دُعَاءَهُ بِالْخَيْرِ وَكَانَ الْإِنسَانُ عَجُولًا (اسرا ۱۱)

انسان (بر اثر شتابزدگی)، بدی ها را طلب می‌کند آن گونه که نیکیها را می‌طلبد؛ و انسان، همیشه عجول بوده است!

محیط اسلامی در یک جامعه متضمن تمام ارزش های فامیلی است که متأسفانه از سالیان درازی فاقد اینچنین محیط هستیم.

الله سبحانه و تعالی پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم را با اخلاق عظيم و نيكو در بين بندگانش فرستاد؛ تا هر كسي با او روبرو شود، احساس امنيت و راحتي كند:

  وَإِنَّكَ لَعَلَىٰ خُلُقٍ عَظِيمٍ (القلم ۴)

و تو اخلاق عظیم و برجسته‌ای داری!

زندگي مشترک سالم و بدون نقص بین زوجین، براي انسان ميسر نيست؛ مگر در سايهٔ دستورات حيات بخش اسلام و احكام قرآن کریم. یکی از درس های زیبای مکتب اسلام نرم دلی و صبور بودن است.

مردان وزنان نیکو از این درس های مفید باید استفاده کنند و بیاموزند چگونه نرم دل باشند.اگر پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه وسلم خشن و سخت‌دل بودند، مردم از دور او پراگنده مي شدند و اين دستاورد بزرگ را در گسترش اسلام نمی‌داشتند؛ بنابراین، این سيرهٔ عملي نبي كريم(ص) درس بزرگي براي پيروان قرآن و خانواده هاي مسلمان می باشد به شرط آنكه آن‌را در زندگي خود به كار ببندند. 

اسلام به عوامل فرهنگی زمینه ساز خشونت علیه زنان توجه نموده و با آن به مقابله برخاسته است. این عوامل فرهنگی متعدد می باشد، بطور مثال اعتقاد به این که وجود پسر بر دخترترجیح دارد، به این دلیل که پسران بازده اقتصادی دارند و دختران مصرف کنندهٔ اقتصاد خانواده اند، یا این که پسران امکان رشد و تعالی بیشتری دارند، لذا سعادتمندی آنان افزون تراست.

مردان سنگ دل و سُست ایمان هستند که بنابر این مقولهٔ جاهلیت، زمانیکه همسر شان دختر بدنیا می آورد، در دل بُغض میگیرند و بفکر زن دوم میافتند.این امر در جوامع عرب و عجم، علی الخصوص در جامعهٔ ما خیلی معمول است و خشونت های بی بنیاد و غیر اسلامی را در قبال دارد.

اولین قدم در نفی خشونت علیه زنان، پرورش اخلاقی است و از عناصر مهم نظام تربیتی اسلام، توجه به کرامت شخصیت است. 

شخص مسلمان دربرابرناملایمات خانوادگی و اجتماعی، خود را ارزان نمی فروشد و به هر اقدامی دست نمی زند. او خود را ارزشمندتر از آن می داند که به بهای کمتر از رضایت خداوند بفروشد.

از دیدگاهٔ اسلام، تغافل به معنای نادیده گرفتن خطای شخص، از شریف ترین خصال کریمانه است و مروت و گذشت از ویژگی های جوانمردانه.

تحقیر دنیاگرایی و احساس حضور در محضر خداوند، از ویژگی های دیگر نظام تربیتی دینی است که در نظام های مادی گرایانه نفی شده است.

چنین احساسی به ویژه در حریم خصوصی که خلوت گاهی بدون شاهد است، بهترین کنترل کنندهٔ انسان در مقابل تعدی به همسر است.  

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمد ﴿عارفی﴾

ادامـــه دارد….

سه شنبه ۲۴ میزان ۱۳۹۷ | ۷ صفر ۱۴۳۹

🗓  TUE | 16 | OCT | 2018

👉  t.me/ayamey

📽  youtube.com/c/dawatgar

🌐  fb.com/meydanestid

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =