سلسلهٔ مضامین امراض ساری در جامعه

مشاجرات زناشوئی و بی احترامی میان زوجین. ﴿بخش پنجم﴾

0 79,630

محبت و عطوفتی که بین زن و شوهر وجود دارد، بین هیچ دو نفر دیگری دیده نمی‌شود. الله سبحانه و تعالی دوست دارد که این محبت و مهربانی بین زنان و شواهران تداوم پیدا کند، لذا حقوقی را برای آنان واجب کرده که رعایت آنها محبت، رحمت و مهربانی را بین آنها تداوم بخشیده و آنرا از نابودی حفظ می‌کند، الله سبحانه و تعالی می‌فرماید : 

وَلَهُنَّ مِثلُ الَّذِی عَلَیهِنَّ بِالمَعرُوفِ (بقره ۲۲۸)

«و برای همسران (حقوق و واجباتی) است (که باید شوهران ادا بکنند) همانگونه که بر آنان (حقوق و واجباتی) است که (باید همسران اداء بکنند) به گونه‌ای شایسته».

این کلام با وجود اختصاری که دارد دربرگیرندهٔ مفاهیمی است که بیان آنها نیاز به نوشتن کتاب بزرگی دارد.

الله سبحانه و تعالی شناخت حقوق و وظایف زنان را به عرف و عادتی که میان مردم درباره ی معاشرت و رفتار آنها با یکدیگر وجود دارد، محول کرده است، و شیوه عرف بین مردم تابع شرایع و عقاید و آداب و عاداتشان است، پس این جمله میزانی به مرد می‌دهد تا با آن رفتارش را با همسرش در تمام شئون و احوال زندگی بسنجد، پس اگراز او خواست کاری را انجام دهد به یاد می‌آورد که او نیز در مقابل همسرش وظایفی به عهده دارد. از ابن عباس(رضی الله عنه ) روایت است :

(إنی لأتزین لامرأتی کما تتزین لی) «من خودم را برای همسرم می‌آرایم همچنانکه او خودش را برای من مزین می‌کند». ابن جریر (۴۵۳/۲).

مسلمان واقعی به حقوقی که همسرش بر او دارد اعتراف می‌کند، مرد پای خود را از حق و مرز اسلام فراتر نمیگذارد وزن هم داخل دائرهٔ اسلام بامردرفتار میکند.

‌ از نشانه‌های تکامل اخلاقی و رشد ایمانی مرد این است که با همسرش رفیق و نرم‌خو باشد همچنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم  می‌فرماید : 

“أکمل المؤمنین إیمانا أحسنهم خلقا، و خیارکم خیارکم لنسائهم”  (ترمذی)
«کاملترین مؤمنان از لحاظ ایمان، خوش اخلاقترین آنان‌اند و بهترین شما کسانی هستند که برای همسرانشان بهترند»

و نیززن، بایستی خود را برای شوهرش بیاراید و همیشه بر رویش بخندد و عبوس نباشد و خودش را طوری نشان ندهد که شوهرش از او بدش بیاید، طبرانی از حدیث عبدالله بن سلام روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود :

(خیر النساء من تسرک إذا أبصرت، و تعطیک إذا أمرت، و تحفظ غیبتک فی نفسها و مالک)
«بهترین زنان زنی است که وقتی به او نگاه می‌کنی، تو را خوشحال ووقتی که به او امر می‌کنی تو را اطاعت کند و در غیاب تو حافظ خود و مال شما باشد».

متاسفانه زنانی هستند که وقتی بیرون میروند، در آراستن خود مبالغه میکنند ولی وقتی پهلوی شوهرشان هستند، به وی نمیرسند.

پس ای بنده ی خدا! دربارهٔ خود و شوهرت از او تعالی بترس که شوهرت مستحق‌ترین مردم به زینت و آرایش تو است، و پرهیز کن از اینکه خود را برای مردان نامحرم بیارایی؛ چون این کار نوعی بی‌حجابی و حرام است.

یک مرد نیک همان است که به پیروی از پیامبر صلی الله علیه وسلم  نسبت به همسرش مهربان باشد و با او بازی و شوخی کند؛ چون پیامبر صلی الله علیه وسلم  باعایشه (رض) ملاطفت می‌کرد و با او مسابقه می‌داد تا اینکه عایشه (رض) گفت :

(سابقنی رسول الله صلی الله علیه وسلم  فسبقته قلبثنا حتی إذا أرهقنی اللحم سابقنی فسبقنی، فقال : هذه بتلک) (ابوداود)
«پیامبر صلی الله علیه وسلم  با من مسابقه داد از او پیشی گرفتم، بعد از مدتی گوشت بدنم زیاد شد (چاق شدم)، (پیامبر) با من مسابقه داد و از من پیشی گرفت و فرمود : این به آن».

پیامبر صلی الله علیه وسلم  بازی کردن بجز با همسر را باطل می‌دانست و می‌فرمود :

(کل شی یلو به ابن آدم فهو باطل، إلا ثلاثا : رمیه عن قوسه، وتأدیبه لفرسه، و ملاعبته أهله، فإنهن من الحق) نسائی در «العشرة ق ۷۴/۲» 
«هر آنچه انسان با آن بازی کند باطل است مگر سه چیز : تیراندازی، اسب سواری، بازی با همسر، چون این سه، واقعیت‌اند»

یک زن مسلمان بایستی بر تداوم و گذراندن زندگی با شوهرش حریص باشد و بی‌مورد از او تقاضای طلاق نکند. از ثوبان روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند :

(أیما امرأة سألت زوجها الطلاق من غیر ما بأس فحرام علیها رائحة الجنة) صحیح : [الإرواء ۲۰۳۵]،.
«هر زنی که بدون سبب از شوهرش تقاضای طلاق کند، بوی بهشت بر او حرام است».

و در حدیثی دیگر می‌فرماید :

(المختلعات هن المنافقات)ترمذی
«زنانی که خلع می‌کنند (تقاضای طلاق می‌کنند) منافق‌اند».

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمد ﴿عارفی﴾

ادامـــه دارد….

پنجشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۷ | ۹ صفر ۱۴۳۹

🗓  THU | 18 | OCT | 2018

👉  t.me/ayamey

📽  youtube.com/c/dawatgar

🌐  fb.com/meydanestid

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =