سلسلهٔ مضامین امراض ساری در جامعه

مشاجرات زناشوئی و بی احترامی میان زوجین. ﴿بخش هفتم﴾

0 82,675

در بخش قبلی در مورد فضای مجازی و تأثیرات سؤ  از استفاده ی منفی آن بالای زندگی خانوادگی بحث مفصلی داشتیم، امید که استفاده برده باشید.

موضوع بی نهایت مهم دیگری که متأسفانه در جامعه ی ما خیلی مروج است، توهین لفظی و فزیکی زوجین بر یکدیگر است که این عادت، ناپسند، منکر، و غیر اسلامی بوده، عزت و آبروی طرفین را زیر سوال میبرد.

بسیاری از افراد در هنگام عصبانیت نسبت به همسر، خانواده ی همسر و دوستان فحاشی و توهین می کنند و بعد از آرام شدن هم، ادعا می کنند که صرفاً هنگام عصبانیت چیزی گفته اند و منظوری نداشته اند، در حالیکه اهانت صورت گرفته و قلب جریحه دار شده.

کسی که اسلام را در زندگی اش تطبیق کرده است، ابداً فحاش و بد زبان نیست، و این عمل، صرف از آنانی سر میزند که شیطان بر آنها حاکمیت دارد.

از سوی دیگر، تا هنگامی که انسان به موضوعی فکر نکرده باشد، در عصبانیت به زبانش نخواهد آمد. به یاد داشته باشید که افراد ثالث در ایجاد مشکل در رابطه ی شما دخیل نبوده اند و حتی اگر عامل ایجاد مشکل هم باشند در آنجا حضور ندارند که پاسخگوی شما باشند. در نتیجه هر سخنی که به دیگران گفته شود، به معنی توهین مستقیم به همسرتان خواهد بود.

توهین کردن زن و یا مرد با تبادله ی الفاظ رکیک و بازاری و سپس توهین به پدر و مادر و اعضای خانواده ی یکدیگر، خلاف آداب و اندوخته های مکتب اسلام بوده، آینده ی همزیستی درکنار یکدیگر را شدیداً به مخاطره می اندازد.

اتفاق ناخوشایند رایج دیگر میان زوجین در جامعه ی ما، جست و جو در گذشته است. معمولا زوجین به جای صحبت درباره ی موضوع فعلی، به گذشته رجوع می کنند و اتفاقاتی را که از روز اول آشنایی تا آن تاریخ افتاده است مطرح می کنند.

این عادت نیز خلاف آداب اسلامی است و نبایستی در مورد، زن و مرد آنقدر تجسس و ثشبث کنند. این تجسس اگر قبل از ازدواج صورت میگیرد، باکی ندارد، اما زمانی که مرد و زن با عقد نکاح اسلامی تصمیم همزیستی در کنار یکدیگر را گرفتند، بایستی گذشته ها را در گذشته رها کنند، و سعی کنند زندگی آینده ی اسلامی را برای خود شان ترتیب دهند.

این نبشِ قبرِ گذشته، غیر از افزایش خشم و رنجش، هیچ کارکرد دیگری ندارد و قطعاً مانع حل و فصل موضوع فعلی می شود.

از سوی دیگر، بیان سلسله‌وار اتفاقات گذشته، اختلاف زوجین را خیلی بزرگ تر و عمیق تر از آنچه واقعاً هست، نشان می دهد و هر یک می خواهند انتقام تمام ناکامی ها و ناراحتی های گذشته را هم اکنون از همسر خود بگیرند که قطعاً رفتار سازنده نیست.

این معضله، یکی از بزرگترین دلیل اغتشاشات و مناقشات خانوادگی در جامعه ی ما است، و اکثریت شکایات رسیده، حاکی از طعنه دادن ها، نبش ها و باز کردن دوسیه های سابقه ی طرفین، و سپس زد و خورد های فزیکی و بالاخره، توهین های لفظی و رکیک را در قبال داشته است.

آه، که چقدر زشت است این اعمال پلشت و چقدر دون اند آنانی که شوهر و یا همسر شان را به نسبت اعمال گذشته ی شان که قبل از عروسی در زندگی شان رخ داده، طعنه میدهند، زشت میگویند، و بساط جنگ و نزاع، و حتی طلاق و جدائی را هموار میکنند.

موضوع دیگری که میان زوجین خیلی معمول است، قهر کردن است. ممکن است قهر و اجتناب از ادامه ی بحث در لحظاتی که خشم بسیار زیاد شده است، فطری باشد زیرا هیچ مشکلی در حالت خشم و پرخاشگری حل و فصل نخواهد شد اما ادامه دادن به قهر و صحبت نکردن برای مدت طولانی قطعاً به سلامت زندگی زناشویی آسیب می زند؛ زیرا پایان دادن به قهر و پا پیش گذاشتن برای آشتی معمولاً چنین پنداشته میشود که غرور فرد را خدشه دار  می سازد.

در حالی که عذرخواهی از همسر، حتی برای کار نکرده، هیچ منافاتی با غرور سالم ندارد و حتی نشان دهنده ی پختگی و سلامت روان و معنویات بلند طرف است.

پس، بهتر است از قهر ها کاسته شود، و یکی از جانبین به زودی شروع به حرف زدن کند و کابوس قهر و غضب و وسوسه ی شیطان را در هم شکند. چون شیطان همین را میخواهد، و طرفین هم به عوض اینکه اندرز ها و نصیحت های اسلام را گوش کنند، به مشوره ی شیطان گوش فرا داده، به اوامرش لبیک میگویند.

این موضوع، دو حالت دارد، یا اینکه هردو جاهل و از مسایل دینی، بی خبر اند، و دوم اینکه، یکی از طرفین موارد دینی را میداند، ولی آن دیگری، در جهل است. پس، بر عالم و دانا واجب است تا همسر جاهل و نادانش را عالم کند، و برای عالم کردنِ وی از سلاحِ صبر استفاده کند.

اتفاق نادرستی که معمولا به علت قهر پیش می آید، ترک منزل یا ترک اتاق خواب مشترک است. به یاد داشته باشید که خروج از منزل یا به تنهایی خوابیدن نشان دهنده ی پایان رابطه و شکست ازدواج از نظر شماست که قطعاً یک بحث و مشاجره چنین معنایی برای شما نخواهد داشت.

ممکن است، شوهر در خطا نباشد، و دلیل دور شدن وی از بستر برای خانم درسی خوبی باشد، ولی افراط در این کار جای خالی بستر شوهر را در کنار خانمش، به شیطان تعویض میکند.

در حین حال، زنان جاهلی نیز هستند که، با وصف اینکه در خطأ اند، بستر شوهر را ترک میکنند، عذر خواهی هم نمیکنند، و باقهر از کنار شوهر جدا میشوند که این عمل  باعث کسب لعنت از سوی فرشتگان شده، اینچنین زنان از مرحمت الهی خود شان را محروم میکنند.

در اینصورت احتیاط شود تا آن یکی که در خطأ است، هر چه زود تر عذر خواهی کند و میدان را به شیطان رها نکند، چون در غیر آن، اسباب طلاق و جدائی را شیطان برای هردو فراهم میکند.

در همین باره باید اشاره کرد که هیچ گاه در مشاجرات تهدید به طلاق و جدایی نشود زیرا حرمت و احترام بین زوجین را قطعاً خدشه دار خواهد کرد. فردی که با هر اختلاف نظری تهدید به جدایی می کند، قاعدتاً تعهد و وفاداری خیلی بالایی به آن رابطه ندارد. شما عروسی نکردید که جدا شوید، بلکه برای ایجاد یک خانواده ی سالم اسلامی پیوند قلب ها صورت گرفته. پس بی نهایت سعی بخرج داده شود تا اگر یکی از طرفین درخطا است باسعی هر دو طرف، اصلاح شود.

در نهایت باید هر اختلافی حل و فصل شود. بی نتیجه ماندن بحث ها و نیافتن راه حلِ مناسب برای اختلاف نظر مورد بحث، فقط زمینه را برای ادامه ی نارضایتی و بحث های جدید فراهم خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که برای حکمیت و حل اختلاف های جزئی به خانواده ی طرفین مراجعه نکنید زیرا با گسترش افرادی که از موضوع اطلاع دارند و درگیر اختلاف می شوند، حل و فصل آن مشکل تر خواهد شد. اگر نیاز به مداخله ی فرد ثالث وجود دارد، به سراغ متخصصان مشاوره بروید، نه به دنبال خشو و خسر، خاله و ماما و یا خواهران و برادران همسر، چون هیچ کسی حقیقت را بدرستی درک کرده نمیتواند، و هر یک میخواهد ثابت کند، عزیز وی بی گناه و عاری از خطأ است.

این است اسلام، این است ادب اسلامی!

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمد ﴿عارفی﴾

ادامـــه دارد….

یکشنبه، ششم عقرب ۱۳۹۷ | ۱۹ صفر ۱۴۳۹

🗓  SUN | 28 | OCT | 2018

👉  t.me/ayamey

📽  youtube.com/c/dawatgar

🌐  fb.com/meydanestid

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 15 =