سلسلهٔ مضامین امراض ساری در جامعه

مشاجرات زناشوئی و بی احترامی میان زوجین. ﴿بخش هشتم﴾

0 86,821

بالاخره به مهم ترین بخش این مضمون که همانا راه های بیرون رفت از مشاجرات زناشوئی است رسیدیم.

راه های بیرون رفت و اصلاح مشاجرات و نزاع های زناشوئی:
۱- سکوتِ یک جانبه:

شیطان زن و مرد را وسوسه میکند تا با عصبانیت صدای شان را برعلیه یکدیگر بلند کنند، تابتواند حسِ بدبینی و نفرت را میان زوجین ازدیاد بخشد. در چنین حالتی باید شوهر وضیعت را اداره کند و دستش را بالا ببرد و اعلام کند ﴿بس﴾. سپس خاموش شود، بگذارد خانمش سخنانش را، ولو بد و بیراه هم باشد به اتمام برساند.

این طرز برخورد، به انداختنِ آب سرد بر سر و روی شیطان میماند، و او را شدیداً مأیوس میسازد.

۲- تفریح در میان رو٘ند ها:
مشاجرات خانوادگی به نبرد های رزمی میماند که هر نبرد، روند هائی دارد، و در اخیر هر روند، حریفان به دو کناره ی رنگ میروند تا آرام گیرند. فرق میان مسابقات رزمی و مشاجرات زناشوئی، نزاع بین دو جنس مخالف است. اگر هر دو، از اتاق خارج شوند و برای پانزده دقیقه در اتاق جداگانه ای آرام کنند، شیطان حیرت زده شده، محیط را ترک میکند.

به یاد داشته باشید که میزان ضربان قلب، تنفس، نبض و هورمون  (Adrenaline) (آدرنالین خون) افزایش می یابد. یکی از اهداف این مرحله، آرام کردن افراد است. هر فرد به اتاقی می رود و ۱۵ ۱۰ دقیقه بی سر و صدا می نشیند.

چون، نظر به حدیث صحیح، شیطان در جریان خونِ انسان در گردش است، با افزایش هورمون آدرنالین، به سرعت، تمام وجود انسان را فرا میگیرد، و حالتی به انسان رخ میدهد که  خوب را از بد تشخیص داده نمیتواند، و در چنین حالتی، هر عمل منکری از او سر میزند.

پس، مسلمان این وضیعت را با خاموش شدن، سر و صدا نکردن، خارج شدن از اتاق، و به اتاق دیگری رفتن، تحت کنترُل خودش می آورد تا ضربان قلب، نبض و ترشح هورمون آدرنالین دوباره به حالت نورمال برگردد و شیطان هم مأیوس، خوار، و ذلیل شود.

۳- ﴿پناه جستن به الله سبحانه و تعالی﴾:

شدتِ عصبانیت از شیطان است، چنانچه رسول کریم صلی الله علیه وسلم در حدیث صحیحی، عصبانیت را از شیطان خوانده اند و توصیه ی رسول مقبول صلی الله علیه وسلم این است که در چنین حالتی:

الف: طرفین (أعوذ بالله السميع العليم من الشيطان الرجيم) را سه بار بخوانند و به شانه ی چپ فوت کنند، طوری کمی نَمی و رطوبت دهن با آن خارج شود.

این رطوبت دهن با الفاظ فوق، همانند تیری است که بر بدن شیطان اصابت نموده، او را ضعیف میسازد

ب:  طرفین ﴿لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم﴾ را سه بار بخوانند، هم شیطان طرد میشود، و هم اگر الله تعالی بخواهد، این الفاظ کفاره ی (گناه همان لحظه ی شان) محسوب میشود، به شرط اینکه نیت شان خلاصی از دعوای و مشاجره و رضایت الله سبحانه و تعالی باشد. 

همچنان برای آرام شدن باید نفس عمیق کشید. در این مهلت ۱۵-۱۰ که به اتاق دیگری میروید، با گفتن سه مرتبه این دعای خاص:

﴿ أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَقُدْرَتِهِ مِن شَرِّ مَا أَجِدُ وَأُحاذِرُ﴾
﴿پناه مي جويم به عزت و قدرت پروردگار از شر آنچه می يابم و از آن می ترسم﴾

دست تان را روی شکم خود بگذارید و نفس بکشید. کم کم سرعت نفس کشیدن تان را کم کنید و عمیق تر نفس بکشید. و دعای فوق را همزمان با آرامش و تضرع بخوانید. پس از چند لحظه، ان شاء الله تعالی آرام خواهید شد.

همانطوری که این دعأ برای رهائی از درد های شدید در بدن توصیه شده ، یکی از ادعیه ی بی نهایت مؤثر در ایجاد ترس و رعب در قلوب شیاطین و رهائی از عصبانیت و پرخاشگری است.

وقتی کاملاً آرام شدید، دوباره برگردید و آرام درباره ی مشکل بحث کنید. اگر احساس آرامش نمی کنید، بحث درباره ی مشکل را به بعد موکول کنید.

در بعضی حالات یکی از جانبین مدت بیشتری برای آرام شدن ضرورت دارد. علی الخصوص مردان و زنانی که در نماز های شان سهل انگاری میکنند، و یا آن عده ای که حجاب را مراعات نمیکنند، و  زندگی شان در لهو و لعب، غیبت و اسرافِ پول شوهر شان سپری میشود، به سادگی توسط شیاطین وسواس شده، در حالت غضب و دعوای، شیطان بر آنها غالب میشود.

مرد سعی کند تا با همسرش در دوره ی حیض، از هر نوع پرخاشگری و دعوای لفظی جداً خود داری کند، چون هورمون های دوران حیض در وجود زنان غیر متوازن شده، شیطان از این فرصت استفاده کرده،به سادگی وسواس و اظطراب، و شتابزدگی در تصامیم عجولانه را در آنها زرق میکند. الالخصوص، زنان بی حجاب، تارکِ نماز، موسیقی و تلویزیون پرست، و دین گریز اند.

بقیه راه های بیرون رفت از مشاجرات زناشوئی را ان شاء الله فردا در بخش نهم خدمت شما عزیزان، از قرآن، سنت و طب نبوی صلی الله علیه وسلم خدمت شما پیشکش خواهم کرد.

پس، با ما باشید و مطالعه ی مضامین خیلی مهم را از این صفحه فراموش نکنید.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

چهار شنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ | ۱۷ جمادی الاولی ۱۴۴۰
🗓  WED | 23 | JAN | 2019
👉  t.me/ayamey
📽  youtube.com/c/dawatgar
🌐  fb.com/meydanestid

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − شش =