سلسلهٔ مضامین امراض ساری در جامعه

مشاجرات زناشوئی و بی احترامی میان زوجین. ﴿بخش نهم﴾

0 79,854
به ادامه ی راه های بیرون رفت و اصلاح مشاجرات و نزاع های زناشوئی:
۴- ﴿عدم قطع سخنان مقابل و گوش دادن به او﴾:

از عادات بد زوجین، سراسیمگی، عجله در قضاوت، و اعتنأ نکردن به سخنان جانب مقابل است. این عادتِ زشت، باعث میشود تا دامنه ی مشاجرات وسیع شده، منجر به تعرض فزیکی شود.

این یکی از آداب زیبای مکتب اسلام است که به دقت به حرف های جانب مقابل گوش کنید. گوش کردنِ فعال،(توانایی و هنر بزرگی) است که هر کسی ندارد.

با مراعات این ادب اسلامی، شما می توانید با نیازها و نگرانی های همسر خود آشنا شوید. با طرح سوال های گوناگون، مطمئن شوید منظور وی را درک کنید، و با دستپاچگی، تصمیم عجولانه نگیرید.

حرف های همسر تان را قطع نکنید. نیازها و نگرانی های او را یادداشت کنید. خلاصه ای از نگرانی ها و نیازهای همسرتان را بازگو کنید تا او متوجه شود به حرف هایش گوش داده اید. این کار باعث میشود، احساس خوبی در قلب او برای شما پیدا شود، و آن اینکه احترام و محبت شما را درک کرده، زمانی که نوبت صحبت کردنِ شما رسید، او نیز از شما می آموزد و همانگونه عمل میکند.

۵- ﴿در صحبت کردن، حدِ ادب و احترام را مراعات کنید﴾:

چرا در جامعه ی ما، اکثریت مردان و زنان، الفاظ و لقب های رکیک، بد و بیراه را بر یکدیگر حواله میکنند؟ در بعضی حالات، حتی به خسر، خشو، خیاشنه، خسربره و….بقیه اعضای فامیل، هر دو طرف اهانت کرده، در غیاب، دشنام های دون و پلشتی را بر آنها روا میدارند؟

چون، جامعه ی ما، یک جامعه ی فرهنگی و عنعنوی است، تا جامعه ی اسلامی. اسلام و اندوخته های مکتب اسلام هنوز در قلوب مردم، به شیوه ی سنتی داخل نشده است، تا مردم طبق وصایای نبوی صلی الله علیه وسلم حل مشکل و معامله کنند.

رسول کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:

﴿پهلوانی به غالب شدن در کشتی گیری نیست، بلکه پهلوان حقیقی کسی است که هنگام عصبانیت نفس خود را کنترل نماید یعنی خشم خود را فرو ببرد﴾(۱)

پس از گوش دادن به همه حرف های همسر، از نیازها، نگرانی ها و مسائلی که باعث ناراحتی شما شده است، با آرامش و احترام سخن بگویید. نیازها و نگرانی های خود را شرح دهید.همسر خود را سرزنش نکنید.در جستجوی راه حلی باشید.از او بخواهید خلاصه ی حرف های شما را بازگو کند.

و او نیز باید به نیازها و نگرانی های شما توجه کرده باشد و آنها را به یاد بسپرد. گاهی اوقات، در شرایطی که رسیدن به توافق دشوار است، درخواست کمک از فرد سوم سودمند است.

۶- ﴿از قدرت چشم استفاده کنید﴾:

در چشم انسانها قدرتی است که با مخلوطی از کلام و حرکاتِ مثبتِ رو، قیافه، دستان، و بدن معجزه میکند.

همانطوری که حرکات منفی این جوارح و اعضای بدن، اثرات منفی در مخاطب ایجاد میکند، حرکات مثبت، خیلی مفید و ثمر بخش است. اما متوجه باشید که کاری نکنید که سبب رنجش همسر تان شود، و این حرکات شما را تقلید و تمثیل منفی پندارد.

برای بعضی ها که خیلی عنعنه پرست هستند، گوش دادن و یادگیری آن کار آسانی نیست. با استفاده از روش گوش دادنِ فعال، می توانید به همسر خود نشان دهید که به حرف های او گوش می دهید. وقتی همسر شما حرف می زند، به چشم هایش با دقت، و مشتاقانه نگاه کنید.

با این کار نشان می دهید که به حرف های او توجه دارید. هر دو سه دقیقه یک بار، حرف های همسر خود را جمع بندی کرده و بازگو کنید.

این روش به همسر شما که ممکن است آشفته و عصبی باشد کمک می کند تا به آسانی و با اطمینان، احساس های خود را به زبان آورد. استفاده از زبان بدن با حرکت هایی مانند تکان سر او را به حرف زدن تشویق می کند.

در این جای شکی نیست که شیطان با این کار شما خوشحال نیست و او میخواهد ضعیف ترین شما را اغوای کند و میان شما دو فتنه اندازد. الله سبحانه و تعالی میفرماید:

وَقُل لِّعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْإِنسَانِ عَدُوًّا مُّبِينًا (اسرأ ۵۳)
به بندگانم بگو: «سخنی بگویند که بهترین باشد! چرا که (شیطان بوسیله سخنان ناموزون)، میان آنها فتنه و فساد می‌کند؛ همیشه شیطان دشمن آشکاری برای انسان بوده است!

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷ | ۱۸جمادی الاولی ۱۴۴۰
🗓  THU | 24| JAN | 2019
👉  t.me/ayamey
📽  youtube.com/c/dawatgar
🌐  fb.com/meydanestid

منابع و مأخذ:

۱- ليس الشديد بالصُّرَعة، إنما الشديد الذي يملك نفسه عند الغضب. (متفق عليه)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + دو =