محرم الحرام، فرصت دیگری برای بخشش گناهان

بخش دوم

0 30,982

 

همانطوریکه در مضامین ماه مبارک رمضان، و به تعقیب آن در مضامین ماه شوال، و بالاخره در لابلای مضامین ماه ذی الحجه، گفته آمدیم، الله سبحانه و تعالی فرصت های طلایی را برای بخشش گناهان بندگانش، فراهم کرده است.

این بدین معنی است که انسان به ماهیت، کیفیت، حالت، زمان وقوع، مکان وقوع، نوعیت وقوع، و دیگر حالات مرگِ خویش واقف نیست، چون این علم تنها و تنها نزد الله سبحانه و تعالی است، و او تعالی بر حسب رحمتش اوقات، روز ها، ماه ها و مواقع خاصی را بمثابه ی یک فرصت طلائی برای توبه و بازگشت به بندگانش ارزانی کرده است تا هر چه زود تر توبه کنند، و پی نیکان را گیرند، و از ظلم و تعدی برنفس خویش دست بردارند.

این طبیعی است که کسانیکه به گناهان شان پی میبرند و از ارتکاب آن نادم هستند، شاید از نادانی، جهل، و یا نافهمی و غضب تن به گناه داده اند،

الله سبحانه تعالی میفرماید:

إِنَّمَا التَّوْبَهُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَهٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِن قَرِیبٍ فَأُوْلَئِکَ یَتُوبُ اللّهُ عَلَیْهِمْ وَکَانَ اللّهُ عَلِیماً حَکِیماً [نسا/۱۷]

«‏بی‌گمان خداوند تنها توبه کسانی را می‌پذیرد که از روی نادانی (و سفاهت و حماقت ناشی از شدّت خشم و غلبه شهوت بر نفس) به کار زشت دست می‌یازند، سپس هرچه زودتر (پیش از مرگ، به سوی خدا) برمی‌گردند (و از کرده‌ی خود پشیمان می‌گردند)،خداوند توبه و برگشت آنان را می‌پذیرد.و خداوند آگاه (از مصالح بندگان و صدق نیّت توبه‌کنندگان است) و حکیم است (و از روی حکمت درگاه توبه را بر روی توبه‌کنندگان باز گذاشته است).»

و باید به این نکته ی مهم در قرآن کریم توجه کنیم، خداوند می‌فرماید:

وَلَیْسَتِ التَّوْبَهُ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّئَاتِ حَتَّى إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّی تُبْتُ الآنَ وَلاَ الَّذِینَ یَمُوتُونَ وَهُمْ کُفَّارٌ أُوْلَئِکَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَاباً أَلِیماً [نساء/۱۸]

« توبه‌ی کسانی پذیرفته نیست که مرتکب گناهان می‌گردند (و به دنبال انجام آنها مبادرت به توبه نمی‌نمایند و بر کرده خویش پشیمان نمی‌گردند) تا آن گاه که مرگ یکی از آنان فرا می‌رسد و می‌گوید: هم اینک توبه می‌کنم (و پشیمانی خویش را اعلام می‌دارم). همچنین توبه ی کسانی پذیرفته نیست که بر کفر می‌میرند (و جهان را کافرانه ترک می‌گویند). هم برای اینان و هم آنان عذاب دردناکی را تهیّه دیده‌ایم.»

پس با توجه به این آیه‌ی کریمه باید فهمید که توبه‌ی بدون پشیمانی پذیرفته نمی‌شود و این موضوع واقعاً نکته‌ای ظریف و قابل اهمیت است.

ما باید الله سبحانه و تعالی را ناظر و شاهد بر اعمال و کردار خود بدانیم و با یاری خداوند بزرگ دست ازگناه و معصیت بکشیم.

وحال، برمیگردیم به این فرصت طلائی دیگری در ماه محرم الحرام، ماهی که در بخش قبلی در مورد رویداد های تاریخی در آن مفصلاً بحثی داشتیم.

در افغانستان، و جوامع شرقی و غربی معمول است که با آمدن سال نو، و یا با رسیدنِ فصل بهار، هر شخص، با خود وعده هائی میکند، تا آغاز سال جدید را با مرام های خاصی آغاز کند.

در جوامع غربی افراد سعی میکنند با شروع سال جدید، شخصیت بهتری داشته باشند، بیشتر به صحت و حفظ الصحه ی خویش برسند، اگر وزن بدن شان زیاد است، از آن بکاهند، و اگر عادات و اعمال خرابی دارند، از آن کناره گیری کنند.

اما، برای یک مسلمان، با دخول سال جدید اسلامی که از هجرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم اخذ شده، این خیلی مهم است تا در جهات معنوی و روحانی خویش اقدامات جدی را بخرج دهد و در شخصیت سازی خویش با استفاده از اندوخته های مکتب اسلام، اخلاق و اوصاف صحابه ی کرام، زندگی و سیرت خلفای موحد، احوال و اقوال ائمه و بزرگان، اقدامات جدی را طرح و راه اندازی کند.

در صدر اسلام، تاریخ هجری گام فرهنگی مهمی بود که برداشته شد و اولین کسی که آن‌را تصویب نمود، عمربن خطاب  رضی الله عنه  بود، که در این مورد روایات مختلفی وجود دارد.

از جمله این که میمون بن مهران می‌گوید:

نزد عمر رضی الله عنه  سَنَدی آوردند که سر رسید آن ماه شعبان نوشته شده بود. عمر رضی الله عنه  پرسید که مراد از شعبان، شعبان سال گذشته یا سال آینده یا شعبان کنونی است؟ سپس سران صحابه را جمع کرد و گفت:

﴿برای مردم تاریخی مقرر کنید تا بر اساس آن امور و معاملات خود را تنظیم بکنند﴾

یکی از حاضرین گفت: از تاریخ رومی‌ها استفاده کنید.

گفتند: تاریخ آن‌ها طولانی است زیرا آغازش از زمان ذوالقرنین می‌باشد.

دیگری پیشنهاد داد که از تاریخ فارس استفاده کنید اما حاضرین نپذیرفتند و گفتند:

﴿تاریخ آن‌ها با سر کار آمدن هر پادشاهی تغییر می‌کند. سپس همه به تاریخ هجرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم از مکه ی مکرمه به مدینه ی منوره اتفاق کردند و آن‌را سرآغاز تاریخ اسلامی قرار دادند.

به هر حال تعیین روزی به عنوان مبداء تغییر سال قرار دادی است که انسانها خود برای  خود می بندند که ممکن است آن روز به مناسبتی به عنوان مبداء قرار داده شود.

مسلمانانی که در ماه رمضان روزه گرفتند، توبه کردند، و دوباره به ارتکاب گناهان مبادرت نورزیدند، بدون شک که تا آمدن ماه ذی الحجه، درجات ایمان، روحانیت و معنویت شان دوبالا شده، امروز، به مقام های بلند روحانی نائل شده اند.

اول محرم الحرام برای هر مسلمان مبدأ و اساس یک زندگی بهتر اسلامی، و خداحافظی و پدرود گفتن باگناهان است، و با شروع این ماه یک قرارداد و معاهده ی دیگری را هر مسلمان بایستی باخالقش منعقد سازد.

درین ماه کریم، روز نیکو و مبارکی است که برکت زیاد داشته و جایگاه بزرگ و حرمت قدیمی دارد؛ پیامبران علیهم السلام درین روز، روزه می گرفتند،

﴿هیچ روزی نیست که پیامبران آنرا مثل روز عاشوراء روزه داشته باشند.﴾

این همه توجه بخاطر فضیلت و مکانت این روز است؛ چون عاشوراء روز توبه است، روزی که الله سبحانه و تعالی توبه ی آدم علیه السلام را و توبه ی قوم یونس علیه السلام را پذیرفت؛ چنانچه علی بن ابی طالب رضی الله عنه روایت نموده که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

« اگر می خواستی بعد از رمضان یک ماه را کامل  روزه بگیری، ماه محرم را روزه بگیر؛ چون محرم ماه خداست و در آن، روزی قرار دارد که خداوند توبه ی قومی را پذیرفته و توبه دیگران را نیز می پذیرد» ﴿مسند امام احمد و سنن ترمذی﴾

فرموده ی رسول الله صلی الله علیه وسلم که توبه ی دیگران را می پذیرد، تشویقی است به تجدید توبه ی نصوح در روز عاشورا به امید آمرزش، رحمت و پذیرش توبه از جانب الله سبحانه و تعالی، همانگونه که توبه گذشتگان را درین روز پذیرفت.

از الله متعال می طلبیم که توبه همه مان را قبول کرده و ما را مورد مغفرت و رحمت خویش قرار دهد و این آیه قرآنی را با هم تکرار می کنیم:

﴿رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَکُونَنَّ مِنْ الْخَاسِرِینَ ﴾(الأعراف)

پروردگارا ! ما ( با نافرمانی از تو ) بر خویشتن ستم کرده ایم و اگر ما را نبخشی و بر ما رحم نکنی از زیانکاران خواهیم بود .

بخش های بعدی این مضمون مهم و حیاتی را از این صفحه، از دست ندهید!

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

یکشنبه ۱۰ سنبله ۱۳۹۸| ۲ محرم الحرام ۱۴۴۱
SUN | 01 | SEP | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + هفده =