محرم الحرام، فرصت دیگری برای بخشش گناهان

بخش سوم

0 32,081

در طول سال، فقط روزها و ساعت هایی از سال دارای فضیلت بیشتر برای عبادت کردن هستند و بعبارتی انجام عبادت در آن اوقات، اجر بیشتری دارد که شریعت آنها را تعیین کرده است.

و نیز این را بخاطر داشته باشیم که:

هر عبادتی که اصلی در شریعت نداشته باشد بدعت است و بدعت نه تنها اجر و ثوابی ندارد بلکه مایه ی گمراهی و گناه هم است، چرا که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

﴿من أحدث فی أمرنا ما لیس منه فهو ردّ﴾. (متفق علیه)

هر کس چیزی را در دین ما ایجاد کند که جزو آن نیست ، مردود است واز او پزیرفته نمی شود.

طبق فرموده ی ناجی بشریت، حضرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم، روزه گرفتن در روز عاشورا وتاسوعا موجب کفاره ی گناهان صغیره ی یکسال است. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

«لئن عشت الی قابل لاصومن التاسع مع العاشر»

«اگر تا سال بعد زنده بمانم تاسوعا و عاشورا را روزه می گیرم». ﴿ترمذیی، کتاب الصوم﴾

عاشوراء روز نجات است که الله سبحانه و تعالی درین روز حضرت نوح علیه السلام را از غرق شدن نجات داده و کشتی او در کوه جودی لنگر انداخت.

حضرت نوح علیه السلام این روز را به شکرانه ی نجات خود و مومنان همراهش، روزه گرفت.
درین روز الله سبحانه و تعالی حضرت موسی علیه السلام و قومش را از چنگال فرعون و دارودسته اش نجات داد و موسی علیه السلام به شکرانه ی این نعمت، این روز را روزه گرفت.

امام بخاری ومسلم (رضی الله عنهما) از عبد الله بن عباس (رضی الله عنهما)  روایت نمودند که فرمود:

﴿قدم رسول الله صلى الله علیه وسلم المدینه، فوجد الیهود صیامًا یوم عاشوراء؛ فقال لهم رسول الله صلى الله علیه وسلم: ما هذا الیوم الذی تصومونه؟ قالوا: هذا یوم عظیم أنجى الله فیه موسى وقومه، وأغرق فرعون وقومه، فصامه موسى شکرًا، فنحن نصومه. فقال رسول الله صلى الله علیه وسلم: “فنحن أحق وأولى بموسى منکم” فصامه رسول الله صلى الله علیه وسلم وأمر بصیامه﴾

رسول الله صلی الله علیه وسلم به مدینه آمدند و دیدند که یهود روز عاشوراء را روزه می گیرند، رسول الله برای شان گفت: این چه روزی است که شما روزه می گیرید؟ گفتند: این روز بزرگی است که الله متعال موسی و قومش را نجات داد و فرعون و قومش را غرق کرد و موسی علیه السلام این روز را روزه گرفت و ما هم روزه می گیریم.

رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند:

ما به موسی علیه السلام، از شما مستحق تر و نزدیک تریم؛ سپس خودشان این روز را روزه گرفته و به روزه گرفتن امر نمودند.

 در مسند امام احمد آمده است:

﴿قالوا هذا الیوم الذی نجى الله- عزّ وجل- موسى علیه السلام وبنی إسرائیل من الغرق وأغرق فیه فرعون، وهذا یوم استوت فیه السفینه على الجودی، فصامه نوح وموسى علیهما السلام؛ شکرًا لله عز وجل. فقال النبی صلى الله علیه وسلم: أنا أحق بموسى وأحق بصوم هذا الیوم، فأمر أصحابه بالصوم.﴾

یهودی ها گفتند: این روزی است که الله متعال موسی علیه السلام  و بنی اسرائیل را از غرق نجات داده و فرعون را غرق نمود، درین روز کشتی نوح بالای کوه جودی لنگر انداخت و نوح و موسی علیهماالسلام این روز را به حیث شکرانه روزه گرفتند.
پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:

من به موسی و روزه گرفتن این روز سزاوارترم؛ لذا صحابه را به روزه این روز دستور دادند.

رسول الله صلی الله علیه وسلم به روزه ی روز عاشورا خیلی تلاش می کردند؛

عبدالله عباس رضی الله عنه روایت نموده است که:

﴿ما رأیت النبی صلى الله علیه وسلم یتحرى صیام یوم فضله على غیره إلا هذا الیوم یوم عاشوراء، وهذا الشهر یعنی شهر رمضان﴾ (رواه البخاری ومسلم)

رسول الله صلی الله علیه وسلم را ندیدم که برای روزه گرفتن زیاد تلاش نمایند؛ مگر به روز عاشورا و ماه رمضان.

در روایات ثابت است که رسول کریم صلی الله علیه وسلم این روز را روزه گرفته و اصحاب را به روزه گرفتن آن قبل از فرضیت ماه رمضان دستور دادند و بعد از فرضیت رمضان نیز این روز را حتی در سال وفات شان روزه گرفته اند.

ما نیز، در این مقطع زمانی، خاطرات این روز میمون را تازه می کنیم، مژده ها و تأیید های اهل حق و پیروان شان و آن چه دلهای مومنان را از اساسات ایمانی پُر می سازد، به یاد می آوریم.

منظره ی نجات مؤمنان را به سرکردگی سیدنا موسی علیه السلام یاد آور می شویم؛ آنگاه که از ترس فرعون و لشکریان ستمگر او و بخاطر حفظ دین و عقیده ی شان فرار کرده و به دستور پروردگار عالم ملتزم بودند.

الله سبحانه و تعالیمی فرماید:   

وَأَوْحَیْنَا إِلَى مُوسَى أَنْ أَسْرِ بِعِبَادِی إِنَّکُمْ مُتَّبَعُونَ ٭ فَأَرْسَلَ فِرْعَوْنُ فِی الْمَدَائِنِ حَاشِرِینَ ٭ إِنَّ هَؤُلَاءِ لَشِرْذِمَهٌ قَلِیلُونَ ٭ وَإِنَّهُمْ لَنَا لَغَائِظُونَ ٭ وَإِنَّا لَجَمِیعٌ حَاذِرُونَ ٭ فَأَخْرَجْنَاهُمْ مِنْ جَنَّاتٍ وَعُیُونٍ ٭ وَکُنُوزٍ وَمَقَامٍ کَرِیمٍ ٭ کَذَلِکَ وَأَوْرَثْنَاهَا بَنِی إِسْرَائِیلَ.

ما به موسی وحی کردیم که شبانه بندگان ( مؤمن بنی اسرائیل ) مرا ( از مصر ) کوچ بده.

شما حتماً تعقیب می شوید ( و فرعون و فرعونیان برای دستگیری شما دنبالتان می کنند ).

( توسّط جاسوسان خبر به دربار رسید که موسی و بنی اسرائیل در صدد کوچ به سرزمین دیگری هستند ) پس فرعون ( مأمورانی ) به شهرها فرستاد تا ( نیرو ) جمع کنند ( و جلو ایشان را بگیرند ). 

( فرعون به مأموران دستور داد و گفت : به اهالی شهرها بگوئید: ) اینها ( که قصد فرار و تجمع و تقویت در جای دیگری را دارند ) گروه اندک و ناچیزی هستند ( و ما با نخستین تاخت ایشان را گرفتار و به شکنجه و آزار می رسانیم ).

آنان ما را بر سر خشم می آورند. (البتّه جای هیچ گونه نگرانی نیست، و لیکن ) ما گروهی هستیم محتاط ( و بیدار و دوراندیش ).

(سرانجام آنچه می بایست بشود شد، و عاقبت بنی اسرائیل بر فرعون و فرعونیان پیروز شدند ) و ما آنان را از باغها و چشمه سارها بیرون راندیم .

و ( ایشان را ) از میان گنجها و کاخهای مجلّل ( به در کردیم ). این چنین ( شد که بنی اسرائیل پیروز گشتند ) و آنها را میراث بنی اسرائیل کردیم.

 موقعی که مؤمنان دستور الله متعال را اجابت کردند، فرعون مستبد آنان را دنبال کرده و به تعقیب شان رفت حتی که نزدیک بود در کنار دریا، مؤمنان را دریابد.

بخش های بعدی این مضمون حیاتی را از این صفحه از یاد نبرید.

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

دوشنبه ۱۱ سنبله ۱۳۹۸| ۳ محرم الحرام ۱۴۴۱
MON | 02 | SEP | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =