الله تعالی بی‌نیاز است و شما همه نیازمندید

هر روز یک آیه!

0 17,410

💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾:

هَا أَنتُمْ هَٰؤُلَاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاءُ وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُم (محمد ۳۸)
آری، شما همان گروهی هستید که برای انفاق در راه خدا دعوت می‌شوید، بعضی از شما بخل می‌ورزند؛ و هر کس بخل ورزد، نسبت به خود بخل کرده است؛ و خداوند بی‌نیاز است و شما همه نیازمندید؛ و هرگاه سرپیچی کنید، خداوند گروه دیگری را جای شما می‌آورد پس آنها مانند شما نخواهند بود (و سخاوتمندانه در راه خدا انفاق می‌کنند).

تفسیر آیه ی مبارک:

★ شما همان‌ گروهی‌ هستید که‌ از شما خواسته‌ می‌شود تا در راه‌ الله سبحانه وتعالی، یعنی در جهاد و راه‌های‌ خیر «انفاق‌ کنید آن‌گاه‌ از شما کسانی‌ هستند که‌ بخل‌ می‌ورزند»

به این معنی که با بخیلی و دنیا دوستی اندکی‌ از مال‌ خویش‌ را در راه اسلام انفاق میکنند،  پس‌ چگونه‌ در انفاق‌ مال‌ بسیار ـ که‌ تمام‌ مال تان‌ را دربرگیرد ـ بخل‌ نمی‌ورزید؟!

★ «و هرکس‌ بخل‌ ورزد، جز این‌ نیست‌ که‌ به‌ زیان‌ خود بخل‌ ورزیده‌»

این بدین معنی است که با بخل‌ خویش‌ خود را از مزد و پاداش‌ الهی‌ محروم‌ گردانیده‌؛ از سوی‌ دیگر اگر در انفاق‌ مال‌ بخل‌ ورزید، دشمن‌ بر شما غالب‌ شده‌ و عزت‌ و اموال‌ شما همه‌ از دست‌ می‌رود و چه ‌بسا خود شما نیز از بین‌ می‌روید و این‌ زیانی‌ است‌ آشکار.

★ و این را بایستی بدانید که الله سبحانه و تعالی غنی‌ و بی‌نیاز مطلق‌ است و به این همه انفاق شما احتیاجی ندارد، لذا او از نیازمندی‌ به‌ اموال‌ شما پاک‌ است‌ «و شما فقرایید».

این شما هستید که فقیر و نادار، بیچاره و بنده اید. شمائید که به انفاق برای آخرت تان ضرورت دارید. شمائید که به رحمت و فضل الهی محتاجید، شمائید که دست دعا بدرگاه او تعالی بلند میکنید و احیتاج تان را از خالق هستی طلب میکنید.

★ «و اگر روی‌ بگردانید، جای‌ شما را به‌ مردمی‌ غیر از شما خواهد داد»

این، بدین معنی است که:

ای قوم عرب: اگر از ایمان‌، تقوی‌ و جهاد روی‌ برگردانید، حق‌ تعالی‌ قوم‌ دیگری‌ را به‌جای‌ شما می‌آورد و آنان‌ را جانشین‌تان‌ می‌گرداند، قومی‌ که‌ از شما برای‌ خالق شان فرمانبرتر باشند.

خطاب این آیه، برای تمام بندگان روی زمین است.

★ «آن‌گاه‌ آن‌ها مانند شما نخواهند بود»

یعنی، در رویگردانی‌ از ایمان‌ و تقوی‌ و در بخل‌ مال‌ از انفاق‌ در راه‌ الله سبحانه و تعالی،  بلکه‌ آن‌ها برای‌ حق‌ تعالی‌ مطیع‌ خواهند بود.

مفسران‌ در تعیین‌ این‌ قوم‌ جدید بر چندین ‌قول‌ اختلاف‌ نظر دارند، از جمله‌ آن‌ها اقوال‌ ذیل‌ است‌ که‌ مراد از این‌ قوم‌ جدید:

✧ فرشتگان‌،

✧ یا انصار مدینه‌،

✧ یا تابعین‌،

✧ یا اهل‌ یمن‌،

✧ یا اهالی‌ کنده‌ و نخع‌،

✧ یا عجم‌، یا فارس‌ و روم‌اند.

اما بهتر این‌ است‌ که‌ علم‌ این‌ امر به‌ الله سبحانه و تعالی تفویض‌ شود.

این آیه‌ ی کریمه‌ در برگیرنده‌ معجزه‌ غیبی‌ای‌ است‌ زیرا چنان‌که‌ حق‌ تعالی‌ خبر داده ‌است‌؛ وقتی‌ قوم‌ عرب‌ از حمل‌ پرچم‌ اسلام‌ ابا ورزیدند، الله سبحانه و تعالی از اقوام ‌دیگر برای‌ اسلام‌ سربازانی‌ را به‌ میدان‌ فرستاد که‌ با کمال‌ قوت‌ پرچمدار آن ‌شدند، که‌ تا امروز، این‌ پرچم‌ بر دوش‌ اقوامی‌ از این‌ امت‌ در اهتزاز است.‌

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 14 =