محرم الحرام، فرصت دیگری برای بخشش گناهان

بخش پنجم

0 28,708

در اخیر بخش قبلی در مورد مراتب روزه ی روز عاشورا بحث نمودیم.

﴿روزه ی روز  عاشورا سه مرتبه دارد﴾:

کاملترین آن این است که:

۱- سه روز روزه گرفته شود یعنی نهم و دهم ویازدهم محرم که در صورت کاملترین مزد را نصیب می گردد. (ان شاء الله تعالی)

۲- مرتبه ی دوم این که:

دو روز روزه گیرد، نهم و دهم یا دهم و یازدهم که درین صورت اراده ی پیامبر صلی الله علیه وسلم از مخالفت با یهود تحقق میابد.

۳- مرتبه ی سوم این که:

اکتفا به روزه ی روز عاشورا که درین صورت هم بنا به خبر رسول الله صلی الله علیه وسلم گناهان یک سال آمرزیده می شود ﴿گناهان صغیره﴾!

یکی دیگر از موضوعات مرتبط، عادت دادن کودکان و تمرین شان به روزه ی روز عاشورا می باشد.

الله سبحانه و تعالی از یاران رسول الله صلی الله علیه وسلم، خشنود باد که به اطاعت و فرمانبرداری از رسول کریم صلی الله و علیه وسلم حریص بوده و به سرعت دستور شان را اجابت می کردند. آنان به عمل خود هم اکتفاء نکرده و فرزندان و اطفال شان را نیز به روزه عاشورا تشویق می کردند،امام بخاری و مسلم در صحیح شان از ربیع بنت معوذ رضی الله عنها روایت نمودند که فرمود:

﴿رسول الله صلی الله علیه وسلم، صبح روز عاشورا کسانی را به قریه های انصار در اطراف مدینه فرستادند که هر کس روزه گرفته، روزه اش را کامل کند و کسی که روزه نگرفته و صبح چیزی خورده است، دیگر چیزی نخورد و باقی روز را روزه باشد.﴾

راوی می گوید:

ما بعد از این عاشورا را روزه می گرفتیم و فرزندان و اطفال ما نیز روزه داشتند، اگر گرسنه می شدند؛ آنها را به بازی مصروف می کردیم تا که شام می شد و روزه شان را افطار می نمودند.

درین حدیث مبارک اشاره ی واضحی است به این که اصحاب کرام رضی الله عنهم، ارزش روزه ی عاشورا و فضیلت آن را از رسول الله صلی الله علیه وسلم دریافته و پاداش بزرگی که بر آن مرتب می شود را دانسته بودند؛ لذا خود شان و اطفال شان به روزه ی این روز حرص داشتند.

درین حدیث دلالت روشنی وجود دارد به مسوولیت والدین در تربیه ی فرزندان شان بر اساس ایمان و طاعت و عبادت، و عادت شان و تمرین شان تا بر طاعت الهی انس بگیرند و در وقت بزرگ شدن در انجام عبادات دچار حرج نشوند.

این همه مسایل در حالی بوده که طفلِ کوچک مکلف نمی باشد تا که به سن بلوغ برسد؛ اما این گونه عادت دادن، طفل را کمک می کند تا موقع بلوغ و رسیدن به سن رشد، به انجام عبادات انس داشته و به راحتی انجام شان دهد.

این حدیث پیام صریحی دارد به پدر و مادری که از الله متعال خشیت دارند و اجر و پاداش می خواهند، آرزو دارند که اطفال شان بر عبادت الله سبحانه و تعالی بزرگ شود.

باید دست در دست طفل گذاشته او را به عبادت تشویق کنند، به مسجد ببرند، به انجام اعمال صالح تشویق نمایند، باید در موقع عبادت پدر، طفل در سایه پدر باشد و باید در تربیه ایمانی و عبادی اطفال کوشا باشند؛ همانگونه که به رشد جسمی و عقلی و علمی او باید تلاش نمایند.

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا (۷۴) (الفرقان).

و کسانی اند که می گویند :

پروردگارا ! همسران و فرزندانی به ما عطاء فرما ( که به سبب انجام طاعات و عبادات و دیگر کارهای پسندیده ، مایه ی سُرور ما و ) باعث روشنی چشمانمان گردند ، و ما را پیشوای پرهیزگاران گردان ( به گونه ای که در صالحات و حسنات به ما اقتداء و از ما پیروی نمایند ).

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

پنجشنبه ۱۴ سنبله ۱۳۹۸| ۶ محرم الحرام ۱۴۴۱
THU | 05 | SEP | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هفت =