هر روز یک آیه

با ترجمه و تفسیر تصویری

0 15,169

آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز، یک آیه﴾:

رَّبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِمَن دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارًا(نوح ۲۸)

پروردگارا! مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان باایمان را بیامرز؛ و ظالمان را جز هلاکت میفزا!»

👈 تفسیر آیه ی مبارک:

★ «شایان‌ ذکر است‌ که‌ پدر و مادر نوح علیه السلام، هردو مؤمن‌ بودند «و هرکس‌ را که‌ به‌ خانه‌ من‌ درآید» در حالی‌که «ایمان ‌آورده» باشد نیز بیامرز.

★ یعنی، هرکس‌ را که‌ به‌ منزلی‌ در آید که‌ من‌ ساکن‌ آن‌ هستم‌، یا در کشتی‌، یا مسجدم‌ درآید. پس‌ کسانی‌ که‌ به‌ این‌ وصف‌ متصف ‌نبودند، مانند زن‌ نوح ‌علیه السلام و فرزند وی‌ که‌ گفت: «در کوهی‌ که‌ مرا از آب‌ پناه ‌دهد، جای‌ می‌گیرم‌»، از تحت‌ این‌ دعا خارج‌اند.

★ «و نیز بیامرز تمام‌ مؤمنین‌ و مؤمنات‌ را»

یعنی، بر همه‌ مردان‌ و زنانی‌ که‌ به‌ وصف‌ ایمان‌ موصوف‌اند تا روز قیامت‌ بیامرز.

پس‌ با اقتدا به‌ نوح‌ علیه السلام دعا کردن‌ در حق‌ تمام‌ مؤمنین‌ و مؤمنات ‌مستحب‌ است‌. در حدیث‌ شریف‌ به‌ روایت‌ ابی‌سعید خدری‌ رضی الله تعالی عنه آمده‌است‌ که‌رسول‌ کریم صلی الله علیه وسلم فرمودند:
👈 «لا تصحب‌ إلا مؤمنا ولا يأكل طعامك‌ إلا تقي».

 

★ «همراه‌ ومصاحب‌ نشو؛ جز با مؤمنی‌ و غذای‌ تو را نخورد؛ جز پرهیزگاری‌».

★ «و ستمکاران ‌را جز تباهی‌ نیفزای»

یعنی، بر کافران‌ ستمگر، جز نابودی‌ و زیان‌ و خرابی‌ نیفزای‌.

این‌ دعای‌ نوح علیه السلام نیز هر ستمگری‌ را تا روز قیامت‌ شامل‌ گردیده ‌است‌.

عزیزان گرانقدر!

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + سه =