پاداش نیکی و احسان، نیکی و احسان لست

هــر روز یک آیه!

0 15,297

💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾:

هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ (رحمن ۶۰)
آیا جزای نیکی جز نیکی است؟!

تفسیر آیه ی مبارک:

★ الله سبحان و تعالی با این الفاظ «مگر پاداش‌ احسان‌ جز احسان‌ است‌» به بندگانش می فهماند که پاداش کسی‌ که‌ در دنیا نیکوکردار بوده‌ ، احسان کرده، عباداتش را بجا آورده،  جز احسان‌ به‌ وی‌ در آخرت‌ چیز دیگری‌ نیست‌.

لذا دو بهشتی‌ که‌ برخی‌ از اوصاف‌ آن‌ها در آیه های قبلی سوره ی رحمن آمده است، از آن‌ِ اهل‌ِ (احسان و فضلی‌) است‌ که ‌در ایمان‌ و عمل‌ِ صالح‌ از دیگران‌ پیش‌ تاخته‌اند و ایشان‌ صاحب‌ برترین‌ درجات ‌اهل‌ بهشت‌اند.

👈 در حدیث‌ شریف‌ به‌ روایت‌ ابن ‌عباس‌ رضی الله عنه از رسول‌ اکرم‌ صلی الله علیه وسلم آمده‌ است‌ که‌ فرمودند:

«آن‌ دو بهشت‌؛ دو باغ‌ در عرض‌ جنت‌ است‌ که‌ مسافت‌ هر باغ‌ به‌ اندازه‌ مسیر صد سال‌ راه‌ می‌باشد، در وسط هر باغ‌ سرایی‌ است‌ از نور و هیچ‌ چیز از آن‌ نیست‌ مگر این‌که‌ از نغمه‌ و خرمی‌ و سرسبزی‌ در جَنب‌ و جوش ‌می‌باشد، زمین‌ آن‌ ثابت‌ و درختان‌ آن‌ نیز ثابت‌ است‌».

👈 «پس‌» ای‌ گروه‌های‌ انس‌ و جن «کدام‌یک‌ از نعمت‌های پروردگارتان‌ را دروغ‌ می‌شمارید» که‌ عمل‌ و شکر نمی‌گزارید؟

چنانچه دیده میشود، امروزه، بعضی از مردمان، حتی از میان مسلمانان این موضوعات را تکذیب میکنند و به دوستان شیطان شان فخر نموده سخنان آنها را تصدیق و آیات قرآن را تکذیب میکنند.
در حدیث‌ شریف‌ به‌ روایت ‌انس‌بن‌مالک‌ رض آمده‌ است‌ که‌ فرمود:
👈 «رسول‌ الله صلی الله علیه وسلم آیه ﴿هَلۡ جَزَآءُ ٱلۡإِحۡسَٰنِ إِلَّا ٱلۡإِحۡسَٰنُ﴾ را خواندند، سپس‌ فرمودند: آیا می‌دانید که‌ پروردگارتان‌ چه‌ می‌فرماید؟ اصحاب‌ گفتند: خدا و رسولش‌ داناترند. فرمودند: پروردگارتان ‌می‌فرماید: آیا جزای‌ کسی‌ که‌ با (توحید) بر وَی‌ انعام‌ کرده‌ام‌، جز بهشت‌ چیز دیگری‌ است‌؟».

پس، از این حدیث معلوم میشود که توحید و عقیده در رأس ایمان قرار دارد و شیطان هم همین را میخواهد که اولین چیزی را که در انسانها بایستی متزلزل بسازد، همانا (توحید و عقیده ی ) آنهاست.

و توحید دشمنان زیادی از انسانسانها و شیاطین دارند که در مقابل حق ایستاده، باطل ها را در اذهان مردم زرق میکنند.

الله تعالی عقیده های مان را راسخ و توحید را در ما تقویت بخشد.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین.

👈 عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =