رمضان، پلی بسوی نور

بخش سوم

0 90,625

✦آیا میدانستید؟✦

✸﴿رمضان﴾ پُلی بسوی نور!✸

﴿بخش سوم﴾:

چی زیبا و مبارک است این روزها وشب های مقدس و بی مانند، شبهای زیبائی که معطر از کلام آسمانیست.

کسی که در این فصل مبارک برای روی آوردن به سوی الله سبحانه وتعالی و توبه و اظهار ندامت و پشیمانی حرکتی نکند پس چه زمانی نفسش او را به حرکت وا می‌دارد؟

بسا جای تأسف بر گروهی از مردم، آنانیکه به گونه‌ای مغلوبِ  مشغله های دنیوی و سرگرمی های بی فایده شده‌اند که این مشغله ها مانع آنها از توبه و بازگشت به سوی خالق شان شده است.

دلم برای برادر وخواهر مسلمانم آبله دارد، آن برادر وخواهری که روز و شب، هر ساعت و هر لحظه غرق در رفاه و خوش گذرانی، و اسراف و ریخت و پاش، و بازی و شب نشینی، و خواب و تنبلی، و ظلم و سرکشی، تعدی و طغیان هستند.

این ماه مبارک فرصت مناسبی برای اینگونه افراد غافل است که توبه ی نصوح بجا آورند و به سوی خالق بخشاینده و مهربان روی آورند، حقیقتاً اگر در این ماه آسمانی و بیمانند، نفس انسان به سوی خوبی ها و نیکی ها حرکت نکند پس چه وقت حرکت خواهد کرد عزیز؟!!

و اگر بنده در این ماه مبارک به سوی الله متعال روی نیاورد دیگر کَی روی خواهد آورد؟!!

انسان، هر قدر گنهکار، فاسق، فاجر و بدبخت باشد، بازهم با خود میسنجد: ﴿ آیا من عبث آفریده شده ام؟﴾، ﴿ آیا برای این آفریده شده ام که گناه بعد از گناه کنم؟﴾

عزیزان گرانقدر!

در این شب های مقدس، الله سبحانه وتعالی یک عده ای از مردمان را که با قلب های پر از امید و سرشار از محبت الهی، بسوی مساجد سرازیر میشوند، و با خلوص دل تا ناوقت های شب به عبادات میپردازند، وعده داده است تا از آتش جهنم آنها را نجات دهد.

حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم به ما نوید داده است که الله سبحانه وتعالی گروهی از مردم را از آتش دوزخ رهایی میدهد، و این مورد برای تمام شبها است.

بلی عزیزان من!

الله تعالی در هر شب از شبهای این ماه مبارک گروهی از مردم را از آتش جهنم رهایی می‌بخشد؛ و انسان مسلمان به شدت مشتاق است تا به این پیروزی بزرگ دست یابد.

چرا از چنین فرصت طلائی استفاده نبریم و با بی اعتنائی در مقابل تلویزیون و صفحات و مضامین مذخرف فیسبوک وقت گرانبهای مان را ضایع کنیم!؟

این یک حقیقت تلخ است که انسان به همان اندازه ای که بر دنیا و کار دنیا حریص است، برای کشت آخرتش بی پروا و سهل انگار است.

احیاناً اگراعلان شود که در برخی اماکن مسابقه‌ای برپا شده که برای هر روز آن جوایزی در نظر گرفته‌اند:

مثلاً هزار دالر یا بیشتر یا کمتر، در چنین حالتی مردم به شدت به سمت آن مسابقه هجوم می‌آورند و هر کدام از آنها تمام سعی و تلاش خود را می‌کند تا اینکه بتواند برنده شود و به آن هزار دالر یا کمتر یا بیشتر دست بیابد،

اما زمانی که حرف از برنده شدن در آخرت و پاداش روز قیامت به میان می‌آید، همت و اراده ی مردم ضعیف می‌شود!؟؟

در صورتی که برای مسلمان شایسته است با سعی و تلاش خود را برای ثمره های بی بدیل این ماه آماده کند و آرزو داشته باشد که از جمله ی  همان گروهی گردد که آتش جهنم بر آنها حرام میگردد و حقش است که بایستی به آتش افگنده شود، اما با مرحمت خالق مهربانش تمام گناهانش محو میگردد و جنت برین برایش در این شب ها تحغه داده میشود،

مسلمان از الله سبحانه وتعالی میخواهد که این توفیق را به او بدهد تا از جمله این افراد باشد و از این پیروزی و پاداش بزرگ بهره مند گردد.

از احادیث زیبای حضرت رسول کریم صلی الله علیه وسلم بر می آید که این ماه همانند پُلی است که بنده ی واجب الحریق را از پرتگاهِ چاه های عمیق جهنم، بسوی نور میکشاند و الله تعالی پادش عبادات وی را با جنات النعیم برایش عوض میکند.

همه، صرف بخاطر اینکه، مسلمان در این ما صبر کرده، گناه را پدرود گفته، دروغ و غش را کنار زده، زشتی ها را از خود زدوده و نیکی ها را سرمشق زندگی اش ساخته است.

چی زیبا فرمود آن حضرت والا مقام صلی الله وعلیه وسلم:

✯«صَوْمُ شَهْرِ الصَّبْرِ، وَثَلَاثَةِ أَيَّامٍ مِنْ كُلِّ شَهْرٍ، صَوْمُ الدَّهْرِ» ( احمد ۷۵۶۷، نسائی ۲۴۰۸)

«روزه گرفتن در ماه صبر و سه روز از هر ماه برابر است با روزه گرفتن یک سال».

می‌بینیم که رسول مقبول صلی الله وعلیه وسلم ماه رمضان را ماه صبر نامیده است، و این بدان معناست که انسان در این ماه مبارک فرصت مناسبی در اختیار دارد تا اینکه خود را بر همه انواع صبر عادت دهد،

مانند صبر بر عبادت الله تعالی، صبر بر ترک معصیت، صبر در مقابل بغض ها و کینه ها، صبر در برابر بی صبران و صبر بر آنچه خالقش مُقدَّر کرده است.

بیائید عزیزان من از این برکات و فیوض شاخص این ماه آنقدر بهره برداریم که برای وسوسه های شیطان و دار و دسته اش دیگر مجالی نباشد.

وعده کنید که از هر لحظه ی این ماه آسمانی استفاده ی اعظمی نموده، جهت اصلاح خود،خانواده، و بالاخره جامعه ی یتیم و بی سرپرست خود از جان و دل میکوشید.

با تقدیم یک انسان نیک به جامعه، ده ها جرم و بدی ها را از کوچه ها وراغ وباغ ملت رنجدیده ی مان محو میکنید و با تقدیم یک خانواده ی نیک، صد ها بدی ها را برمیچینید، حال با تقدیم یک  اجتماع کوچک انسانهای نیک، با خود بسنجید که چقدر تأثیر و تغییرِ مثبت در جامعه آورده میتوانید!؟

این بر شماست عزیز! آری، بر شما!

نیک باشید، و تن و بدن را نیک بیارائید، بدی ها را پدرود گوئید. نسل های بدبخت تخم بدی کاشتند و ما همه سرگردان شدیم،!

و کجاست بهترین فرصت برای این مهم، مگر رمضان!

بـه نیـکـی بـبـاید تـن آراسـتـن

که نیکی نشاید ز کس خواستـن

وگـر بـد کنـی، جـز بدی ندروی

شبـی در جـهان شـادمان نغنوی

❂رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ❂

✯بار الها! ما به خویشتن ستم کردیم! و اگر ما را نبخشی و بر ما رحم نکنی، از زیانکاران خواهیم بود!

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــــد (عــــارفی)

👈 ﴿برای فراگیری دروس روزمره از کانال تیلگرام به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید﴾:

http://t.me/ayamey

www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 5 =