رمضان، پلی بسوی نور

بخش ششم

0 77,237

✶آیا میدانستید؟✶

⬩﴿رمضان﴾ پُلی بسوی نور!⬩

﴿بخش ششم﴾:

رمضان مدرسه‌ای تربیوی و بزرگ و پر برکت است که مؤمنانی با تقوا از آن فارغ التحصیل می‌شوند، و مؤمنان بهترین توشه برای همه روزهای زندگیشان را از آن میگیرند، این در حالی است که بسیاری از مردم از این مدرسه بهره‌ای نمی برند و این ماه می‌گذرد و آنان مانند دانش آموزان کَودَنی که از مدرسه بدون استفاده بیرون میآید، در آن زندگی می‌کنند.

اما مؤمنِ کوشا و حریص وقتی وارد این مدرسه می‌شود از آن درسهایی تربیتی و ایمانی و علمی می‌گیرد که در طول زندگیش از آن بهره می‌برد.

بطور مثال کسی که به کشیدن سگرت ویا نصوارمبتلا است و این ماده ی مضر و پلیدی را که هیچ فایده‌ای در آن نیست را مصرف می‌کند، وقتی ماه رمضان فرا می‌رسد از طلوع فجر تا غروب خورشید از کشیدن آن خود داری کرده و کاملاً از آن دوری می‌کند،

در حالی که او عادت داشته روزانه مقدار زیادی از آن را مصرف کند، پس در حقیقت این فرصت مناسب است تا برای همیشه آنرا ترک کند؛ و بیشتر کسانی که سگرت می‌کشند وقتی آنان را نصیحت میکنی این عذر را می‌آورند که از ترک آن ناتوان هستیم!؛

آیا او در طول این ماه از طلوع فجر تا غروب خورشید آنرا ترک نکرده بود؟ پس این درسی برای اوست که فایده‌ای بزرگ به او می‌رساند و آن این که او می‌تواند سگرت را برای همیشه ترک کند.

و تعجب بیشتر از کسانی است که وقت افطار روزه خود را با سگرت باز می‌کنند! از خوردن مباحات در طول روز خودداری می‌کند اما وقتی مؤذن آذان مغرب را می‌گوید که وقت افطار کردن است با گناه افطار میکند.

و برخی از آنان وقتی برای نماز مغرب به مسجد می آیند با بوی دود سگرت دیگران را آزار میدهد، تا جایی که بعضی از آنان در گمراهی خود آنقدر پیش می‌رود که سگرت خود را در جلو درِ مسجد خاموش می‌کنند و با این کار نماز گزاران و ملائک را در مکان عبادت با بوی بد اذیت می‌کنند!

واقعاً از چنین انسانی تعجب می‌کنیم، تمام روز روزه است و بخاطر اطاعت از الله تعالی،  نه می‌خورد و نه می‌آشامد، امابه محض اینکه مؤذن اذان را گفت به این معصیت مبادرت می‌ورزد، و شکی نیست که سگرت کشیدن گناه و معصیت و حرام است و کسی که سگرت می‌کشد خودش را به تهلکه و مرض دچار میکند و الله سبحانه و تعالی او را برای این کارش محاسبه نموده و مورد عقاب قرار می‌دهد، و دلایل حرام بودن آن زیاد است که سال قبل در مورد، مضمون مفصلی را تحریر ونشر نمودم.

پس می‌بینیم که رمضان فرصتی مناسب برای کسی است که سگرت می‌کشد تا از این کار دست بکشد، و هر آن کسی که دچار زیاده روی یا کوتاهی در اعمال و عبادات یا پایمال کردن یا تفریط کردن شده است می‌تواند برای اصلاح خود و جبران ما فات از این فرصت استفاده کند.

سگرت و نصوار، دو منکری بود که حسب عادتِ معمولِ مردم و فرهنگ دیرینه ی صواب در روز، و گناه در شب، بر آن مثالی زدم. صد ها فعل و منکر دیگر در ما است که بایستی با آمدن رمضان، همه را متوقف ساخت، و آدم شد. آدمی که بنده لقبش داده اند، و آدمیتِ او بر عبادات، امر به معروف و نهی از منکر استوار است. نه ارتکاب منکر در شب و معروف در روز!

الله تعالی توفیق مان دهد.

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــــد (عــــارفی)

👈 ﴿برای فراگیری دروس روزمره از کانال تیلگرام به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید﴾:

http://t.me/ayamey

www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =