رمضان، پلی بسوی نور

بخش هفتم

0 78,723

✶آیا میدانستید؟✶

⬩﴿رمضان﴾ پُلی بسوی نور!⬩

﴿بخش هفتم﴾:

همانطوری که از بخش قبلی گفته آمدیم، رمضان ماه کلام رب العلمین، قرآن کریم است، و از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت اهمیت دادن به قرآن، کتاب الله سبحانه وتعالی است. زیرا از ویژگی های ماه رمضان این است که قرآن در آن نازل شده است:

❂شَهۡرُ رَمَضَانَ ٱلَّذِيٓ أُنزِلَ فِيهِ ٱلۡقُرۡءَانُ هُدٗى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَٰتٖ مِّنَ ٱلۡهُدَىٰ وَٱلۡفُرۡقَانِ❂

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن نازل شده است، کتابی که راهنمای مردم است، و در بردارنده نشانه‌ها و دلایل آشکار و روشن از هدایت و جدا کننده حق از باطل است. [سوره بقره:۱۸۵]

پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وسلم رمضان را ماه مبارک یعنی پر برکت توصیف نموده است، و برکت این ماه شامل هر لحظه از لحظات آن و هر ساعت از ساعات آن از آغاز این ماه تا پایان آن است.

پس، این را بخاطر داشته باشیم که:

﴿هر لحظه از لحظات آن دارای برکت و نیکی ها و فضائل بیشمار است﴾.

ماه مبارک رمضان فرصت بسیار طلایی و مهمی است که انسان‎های نیک و باخدا همواره آرزوی رسیدن به آن را داشتند تا از آن در جهت اصلاح و تزکیه نفس و تقرب إلی الله استفاده نمایند.

مسلمان با فرارسیدن ماه رمضان شکر و سپاس پروردگار را بجا می آورد، چنانچه امام نووی رحمه الله در “کتاب الاذکار” می‎فرماید:

﴿بدان که برای کسی که نعمتی جدید شامل حالش شده، و یا اینکه مصیبتی از وی دفع شده، مستحب است که سجده شکر در مقابل الله تعالی بجا آورده و آن‎گونه که شایسته بارگاه رب العالمین است حمد و ثنای او را بگوید﴾.

جبرئیل علیه السلام در این ماه نزد پیامبر صلی الله وعلیه وسلم می‌آمد و قرآن را با  او مُدارسه میکرد، و پیامبر اکرم صلی الله وعلیه وسلم قرآن را بر او عرضه میکرد و می‌خواند.

پس شایسته است که مسلمان در این ماه که ماه قرآن است به کتاب الله سبحانه و تعالی عنایتِ ویژه‌ای داشته باشد، و برخی از پیشینیان وقتی ماه رمضان فرا می‌رسید بیشتر کارهای خود را کنار می‌گذاشتند و می‌گفتند:

«این ماه فقط برای قرائت قرآن و غذا دادن به فقرا است»،

وبا جدیت تمام به قرآن روی می‌آوردند؛ بعضی از آنان قرآن را در یک روز ختم می‌کردند، و برخی در هر سه روز یک بار قرآن کریم ختم می‌ کردند، و بعضی دیگر هر هفته قرآن کریم را ختم می‌کردند، و گروهی نیز قرآن را در ده روز ختم می‌کردند.

اما اکنون بعضی ها هستند که ماه رمضان آغاز میشود و به پایان میرسد اما بجز یک یا دو یا سه بار قرآن را باز نمی کند!، ولی امور دیگری هستند که بر قلب های چیره شده، و محبت غیر آنها را از قرآن محروم کرده است، پس به آنها روی می آورند و آنها را مشاهده میکند.

از بارگاه رب منان استدعا داریم که الله سبحانه و تعالی در استحکام این پل معنوی با عالم بالا تک تک مان را توفیق مزید اعطأ فرماید.

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــــد (عــــارفی)

👈 ﴿برای فراگیری دروس روزمره از کانال تیلگرام به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید﴾:

http://t.me/ayamey

www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + پنج =