رمضان، پلی بسوی نور

بخش هشتم

0 80,707

✶آیا میدانستید؟✶

⬩﴿رمضان﴾ پُلی بسوی نور!⬩

﴿بخش هشتم﴾:

توفیقِ عبادت و بندگی از بزرگترین نمعت ‎های الله تعالی  بر بنده است، و اعطای این توفیق به بندگان در ماه رمضان از سعادت و خوشبختی است.

همین‎که یک مسلمان در حالی ماه رمضان را دریابد که در سلامتی کامل به سر می‎برد، این خود نعمت بسیار بزرگی است که استحقاق شکر و سپاس پروردگار را دارد.

پس، باید گفت که:

❂﴿فالحمد لله حمدًا کثیرًا کما ینبغی لجلال وجهه، وعظیم سلطانه﴾❂

از این جهت، برای انسان مسلمان لازم و ضروری است که در این ماه مبارک و پرفیض، یک برنامه ی خاصی برای خودش و خانواده اش طرح ریزی کند و به آن جامه ی عمل بپوشاند.

متاسفانه بسیاری از مردم برای امورد دنیای خویش برنامه‎ریزی دقیقی می‎کنند ولی شمار ناچیز، و اندکی از آنها برای امور آخرت خویش برنامه‎ریزی دارند و این موضوع به این خاطر است که مسلمانان به اهمیت هدف زندگی در این دنیا پی نبرده‎اند؛

مسلمانان یا فراموش کرده‎اند و یا خود را به فراموشی زده‎اند که الله سبحانه و تعالی برای تربیت و تزکیه ی آنان و ارتباط آنها با الله تعالی فرصت‎های زیادی قرار داده است که می‎بایست از این فرصت‎ها کمال بهره را ببرند.

لذا از آنجایی که ماه مبارک رمضان از فرصت‎های طلایی و ویژه‎ای است که الله سبحانه و تعالی آن را در اختیار مسلمانان قرار داده است، باید برنامه‎ریزی کنیم تا این یک ماه را به عبادت و بندگی خداوند متعال اختصاص داده و برای شب‎ها و روزهای این ماه مبارک برنامه‎های عملی داشته باشیم.

اگر انسان در قصد و تصمیم خود، با خالقش صادق باشد، الله سبحانه و تعالی نیز او را تصدیق نموده و او را در عبادت خویش یاری می‎کند و راه‎های خیر و نیکی را برایش هموار می‎گرداند. قرآن کریم می‎فرماید:

❂«فَلَوْ صَدَقُوا اللَّهَ لَکَانَ خَیْرًا لَهُمْ» [محمد ۲۱]❂

(پس اگر با خدا صادق باشند برای آنها بهتر است.)

انسان مؤمن باید پروردگارش را همراه با علم و آگاهی عبادت کند و عدم اطلاع از فرایض دینی را بهانه‎ای برای فرار از انجام عبادات قرار ندهد.

عبادت روزه ی رمضان نیز دارای احکام و مسایلی است که باید قبل از شروع ماه رمضان نسبت به فراگیری این احکام مبادرت ورزیم تا بتوانیم روزه‎ای صحیح و مورد قبول پروردگار متعال بجای بیاوریم.

باید تصمیم جدی بگیریم که از گناه و معصیت دست بکشیم. از همه گناهان گذشته توبه نموده و صادقانه تصمیم بگیریم که دوباره به طرف آنها نرویم. چه آنکه ماه رمضان، ماه توبه است.

به راستی اگر در این ماه توبه نکنیم، چه زمانی توبه خواهیم کرد؟؟

الله سبحانه و تعالی می‎فرماید:

❂« وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» [النور: ۳۱]❂

(ای مؤمنان، به صورت دسته‎جمعی به سوی خداوند رجوع کنید (توبه کنید) باشد که رستگار شوید.)

مسلمان در این ماه مبارک، آمادگی روحی از طریق اعمالی همچون تلاوت قرآن، مطالعه کتاب ‎های دینی و اصلاحی، گوش فرا دادن به داستان های اسلامی و سخنرانی‎هایی با مضامین فضایل و احکام رمضان، خودش را آماده و مجهز میسازد.

همچنان، مسلمان در این ماه مبارک آمادگی خاصی  در زمینه ی دعوت الی الله را زیر دست میگیرد.

بگونه ی مثال:

۱ـ آماده کردن مطالب و جملات زیبای اصلاحی- تربیتی و ارائه آنها در مسجد محله.

۲ـ توزیع کتاب‎ها و رسائل پندآموز و با محتوای بیان مسایل فقهی مربوط به رمضان در بین نمازگزاران.

۳ـ تهیه و توزیع هدیه ی رمضانی. به عنوان مثال یک یا دو سی دی و ید کست های اسلامی و یا برخی کتاب های کوچک دینی را در یک پوشه بگذارید و بر روی آن بنویسید: “هدیه رمضانی”

۴ـ تفقد احوال فقرا و مساکین و پرداختن صدقات و خیرات به آنان.

مسلمان صفحه ی زندگی خویش را با استقبال از رمضان نورانی و روشن نموده و تصمیم میگیرد که:

۱ـ در بارگاه الهی توبه ی صادقانه بجا آورد.

۲ـ اطاعت و فرمانبرداری خویش از پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم را با عمل به اوامر و اجتناب از نواهی ایشان ثابت کند.

۳ـ با پدر و مادر، اقربا و خویشاوندان، همسر و فرزندان به نیکی برخورد کند.

۴ـ با افراد جامعه برخورد نیک داشته باشد تا بنده‎ای نیک و نافع قرار بگیرد، چنانچه آن ‎حضرت صلی الله علیه وسلم در حدیثی می‏فرمایند:

«أفضل الناس أنفعهم للناس»

(بهترین مردم کسی است که بیشترین نفع را به مردم برساند.)

خلاصه اینکه شایسته است که استقبال هر مسلمان از این ماه پرخیر و برکت مانند استقبال زمینِ تشنه از آب باران، استقبال مریض از طبیب حاذق و ماهر، و استقبال دوست از دوست غائبی باشد که مدت‎ها انتظار ملاقاتش را کشیده است.

خواننده ی گرانقدر!

آنچه، در هشت بخشِ این مضمون گذشت بحث کوتاهی  بود که از بارگاه الله سبحانه و تعالی می‌خواهم من و شما را از آن سودمند گرداند و پاداش آن را در موازین حسنات همه ی ما قرار دهد، و آنرا حجتی به نفع ما و نه بر علیه ما قرار دهد، و ما و شما را به رمضان بعدی برساند، و همگی ما را بر روزه داری و بر پا داشتن نماز در این ماه مبارک یاری کند، و اعمال ما  را در این ماه و در سایر اوقات خالصانه برای خودش و موافق با سنت پیامبرش صلی الله وعلیه وسلم قرار دهد.

دینداری ما را که موجب محافظت از همه امورمان است برایمان اصلاح کند، و دنیای ما را که معیشت مان در آن است برایمان اصلاح گرداند، و آخرت ما که بازگشت مان به سوی آن است را نیز برایمان نیکو گرداند، و زندگی مان را مایه ی ازدیاد هرگونه خوبی و مرگ مان را موجب راحتی از هر گونه بدی قرار دهد.

و ما را از شر فتنه ها، امراض، وباء، طاعون، و بیماری های لاعلاج مصئون دارد و این ابتلأ را سبب ریزش گناهان ما، و ضعف و فروپاشی دشمنان اسلام گرداند.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمــــد (عــــارفی)

👈 ﴿برای فراگیری دروس روزمره از کانال تیلگرام به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید﴾:

http://t.me/ayamey

www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + یک =