رمضان پرست تا خدا پرست

بخش اول

0 82,408

✦آیا میدانستید؟✦

⬩﴿رمضان پرست، تا خدا پرست﴾!⬩

﴿بخش اول﴾:

برادر و خواهر مسلمان!

در این نوشتار، موضوع خیلی مهمی را خدمت شما عزیزان پیشکش میکنم، تا بخوانید و اصلیت روزه، و ماه مبارک رمضان را درک کنید. و از روزه دارانی نباشید که در روزه الله تعالی را می شناسند و چون ماه مبارک رمضان به پایان رسید، به قرآن و صاحب قرآن قهر میکنند.

تعدادی از روزه داران، فقط در ماه رمضان آئین و انگیزه ی مسلمان بودن در ایشان بیدار شده، فقط در ماه مبارک رمضان خود شان را از ارتکاب گناهان حفظ میکنند، و بمجرد ختم ماه مبارک، دوباره به زندگی فلاکت بارِ آگنده از گناه و عصیان برمیگردند.

دروغگو به دروغش ادامه میدهد، بدزبان به غیبت و بدزبانی اش، فریبکار به نیرنگ و فریبش و زانی و مشروب خوار و معتاد، به اعمال و افعال غیر اسلامی و منکر شان بر میگردند، اینچنین روزه داران را رمضان پرستان میگویند.

آری!

کسانی که از خالق مهربان و یکتای شان نمیترسند، و صرف در ماه مبارک رمضان کمی وجدان های خواب برده ی شان بیدار میشود، و حتی در ماه رمضان، تصیمِ ارتکابِ فلان و فلان گناه را میگیرند.

در دهن، روزه دارند، ولی در قلب تصمیمِ ارتکابِ گناهی که در رمضان از آن گناه به گونه ای فاصله گرفته اند.

ماه مبارک رمضان، ماه زندگی نوین، ماه برکندنِ لباسِ کهنه ی گناه و عصیان، ماه تغییر، ماه توبه و ندامت از تخطی ها و بی پروائی ها است.

یکی از حکمت های پر اهمیت این ماهٔ مبارک، تحریک انگیزه ی انسان سازی، گرایش به سوی نیکی و دوری از بدی هاست.

از حکمت های معنوی روزه ی ماه مبارکِ رمضان، زمینه سازی برای تزکیه ی نفس سرکش انسان است. نفسی که انسان را به بدی ها میکشاند، هوای و هوس را زیبا جلوه میدهد، غفلت و تنبلی را بر فرد مستولی میگرداند، و انسان را به توبه ی بعید، و وعده های دروغین در آینده خوشبین میسازد.

بطور مثال به چند وعده های آینده ی شیطان دراینجا اشاره میکنیم:

۱- باخودوعده میکنم که فلان فعل بد را در رمضان ترک کنم، اما بعدازرمضان فلان فعل (بد) را انجام خواهم داد.

استغفرالله العظیم من کل ذنب العظیم و اتوب الیه!

عبادتی که با نیتِ گناه در قلب، آن را آغاز کرد، چگونه عبادت مقبولِ درگاهِ حق، شده میتواند عزیزان؟

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

❂يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ وَأَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُونَ❂ (انفال ۲۴)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می‌خواند که شما را حیات می‌بخشد! و بدانید خداوند میان انسان و قلب او حایل می‌شود، و همه شما (در قیامت) نزد او گردآوری می‌شوید!

بیشتر کسانی که توبه می کنند همواره می گویند:

می دانم که بزودی به سوی آن گناه بازخواهم گشت، ولی در حقیقت باید بگوید که “انشاءالله بر نمی گردم ” و بطور حتم و نه با تردید،لذا باید از الله سبحانه و تعالی یاری بخواهد و عزم را جزم کند که دیگر به سوی آن گناه بازنمیگردد.

۲- درماهٔ رمضان به منکرات (افلام مبتذل و تصاویر غیراسلامی) نگاه نخواهم کرد، اما بعدازرمضان اشکالی ندارد که چنین و یا چنان کنم.

ای برادر و خواهر از گرفت و عذاب وعقاب الهی در تمام سال ترس داشته باش، الله سبحانه و تعالی میفرماید:

❂لِلَّهِ مَا فِی السَّمَوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَإِنْ تُبْدُوا مَا فِی أَنْفُسِکُم ْأَوْ تُخْفُوهُ یُحَاسِبْکُمْ بِهِ اللَّهُ فَیَغْفِرُ لِمَنْ یَشَاءُ وَیُعَذِّبُ مَنْ یَشَاءُ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ❂ (بقره ۲۸۴)

« آنچه در آسمانها است و آنچه در زمین است ، از آن خدا است، و ( لذا ) اگر آنچه را که در دل دارید آشکار سازید یا پنهان دارید، خداوند شما را طبق آن محاسبه می‌کند، سپس هر که را بخواهد (و شایستگی داشته باشد) می‌بخشد و هر کس را بخواهد (و مستحق باشد) عذاب می‌کند،

۳- حال چون رمضان است چنین نمیکنم، اما بمجرد خاتمهٔ رمضان ….

این همه افکارووعده های شیطان، دشمن دیرینهٔ انسان است که فرد را با وعده های دروغین و امید به آینده، مشغول میسازد.اینها، همه، خود را بازی دادن است، چون ما همه میدانیم که الله سبحانه و تعالی بر احوال بنده واقف است.

الله سبحانه و تعالی میفرماید:

❂قُلْ إِنْ تُخْفُوا مَا فِی صُدُورِکُمْ أَوْ تُبْدُوهُ یَعْلَمْهُ اللَّهُ وَیَعْلَمُ مَا فِی السَّمَوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ❂ (آل عمران ۲۹)

«بگو: اگر آنچه را که در سینه‌های تان دارید پنهان سازید یا آشکار کنید، خداوند آن را می‌داند و خداوند آگاه از هر چیزی است که در آسمانها و زمین است، و خداوند بر هر چیزی توانا است) »

۴- ترس از الله تعالی در رمضان ، اما بمجرد ختم رمضان، شروع به زندگی پر از دغل و فریب.

رسول اکرم صلی الله علیه وسلم میفرماید:

✯ اتَّقِ اللَّهِ حَیْثُمَا کُنْتَ وَأَتْبِعِ السَّیِّئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ (رواه ترمذی)

« هر جا بودی از الله بترس و درپی هر گناهی که مرتکب شدی عمل نیکی انجام بده که آن را محو می کند و با مردم با اخلاق نیکو رفتار کن»

پس بیائید از اینکه مسلمان اجیر، رمضانی و پله بین باشیم، در دائره ی اسلام با سلم کافه و کامل داخل شویم، و مسلمان دائمی و پایبند به احکام الهی گردیم.

الله تعالی توفیق مان دهد!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــــد (عــــارفی)

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 14 =