خوش آمدی که خوش آمد مرا ز آمدنت ای رمضان

مضامین رمضانی

0 90,114

✦آیا میدانستید؟✦

✸﴿خوش آمدید که خوش آمد مرا ز آمدنت ای رمضان﴾:✸

لحظاتی قبل آخرین دقایق شعبان سپری شد، و هلال ماه مبارک رمضان آسمانِ ایمان داران را پر از امید ساخت.

با وصف اینکه رمضان امسال با سالیان قبل، و شاید قرنها قبل با شیوع کرونا رنگ دیگری دارد، اما امشب مسلمان با جان و مالش به استقبال ماه مبارک رمضان می شتابد.

✶ان شاء الله، به نسبت محدودیت های وضع شده، امشب مسلمانان در خانه های شان نماز تراویح را ادأ نموده، تمامِ روی زمین را تلاوت قرآن کریم، به جای موسیقی و کانال های مبتذل، فرا میگیرد.

این ماه ، ماه قرآن است، نه تنها قرآن کریم در این ماه نازل شده بلکه تمام کتب آسمانی در این ماه نازل شده اند، لذا این ماه،  بهار ، فصل برداشت و جمع آوری رحمتِ الله سبحانه و تعالی است.

در این ماه، نفس و شیطان انسی و جنی همه به مقابله می آیند و در اینجا ایمان است که ما را از راه منحرف و خلاف جلوگیری می کند و به سوی الله سبحانه و تعالی سوق می دهد.

روزه گرفتن، زکاتِ نفس است این عبادت بایستی، و فقط برای او تعالی و رضای الله سبحانه و تعالی گرفته شود و هیچ چیزی مانع این نشود.

تلاوت قرآن عظیم الشان  در نماز تراویح  که به صورت دسته جمعی انجام می گیرد از اهمیت بی مانندی برخوردار است.

حفاظ، و قاریان گرامی قرآن را زیبا تلاوت کنید ، زبان را الله سبحانه و تعالی خلق نموده که با آن قرآن تلاوت شود ،گوش را خلق نموده که با آن قرآن  گوش داده شود. لذا تمام آنچه که مانع می شود را ترک کنید و بیایید به جام قرآن ، مساجد را آباد کنید ، تراویح را رونق دهید ، افطار و طعام دهید.

آنحضرت صلی الله علیه و سلم تمام زندگی مبارک شان را در دهه ی آخر اعتکاف می نشستند، لذا، اگر خواست الله تعالی بود، و محدودیت های وضع شده بخاطر کرونا برداشته شد، مساجد را با اعتکاف و تلاوت قرآن رونق  دهید و صدقه ی، زکات خود را ادا کنید.

حافظی که در بیست رکعت نمازِ تراویح ، هر رکعت آن بیست آیه بخواند می تواند در ۲۷ رمضان قرآن را ختم کند. تمام آیات قرآن کریم را اگر حافظ در بیست رکعت تنظیم کند قرآن کریم در ۲۷ رمضان ختم می شود.

برامت اسلامی واجب است که از ماه مبارک رمضان با خوشحالی وشادی استقبال کنند، زیرا ماه مبارک رمضان ماه طاعت و عبادت، وفرصتی برای بخشش گناهان و برکات الهی است، رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم اصحابش را با فرا رسیدن ماه رمضان بشارت می داد و می فرمود:

✸ماه رمضان پیش تان آمده است، ماه رمضان ماه مبارکی است که الله تعالی روزه اش را بر شما فرض گردانیده است، در این ماه درهای بهشت باز و دروازه های جهنم بسته خواهند شد.

پس این خوشحالی نسبت به طاعات و خیرات مضاعف این ماه، از محبتهای الهی است.

از امور خیلی مهمی که باید سرخط پروژه های ماهِ مبارکِ رمضان هر مسلمان باشد، توصل به توبه ی نصوح وخالصانه از تمام گناهان کبیره، صغیره و خطاها ست، زیرا همه ی ما انسان ها خطا کاریم، و از ما کوتاهی و اسراف و پایمال کردن و تفریط و اخلال در برخی از امور سر میزند.

شاید بگوئید که : ﴿ من گناه کبیره ندارم﴾، اما عزیز، گناهانِ کوچک دیگری هست که اگر امروز، در این روز مبارک جلوش را نگیریم، به مرور زمان و در اندک وقت فرد را بسوی گناهان بزرگ میکشاند.

بطور مثال، با دوست تان در حال صحبت هستید و در باره ی شخص سوم بحث میکنید، حال این بحث جهات منفی را در مورد این شخص غایب دارد، فوراً صحبت را در مورد باید توقف داد تا بحث به غیبت و نمامت نکشد،

مانند این، موضوعات زیادی در امور روزمره به انسان پیش میشود که گناهان، یکی بعد دیگربعضاً عمدی و برخی غیر عمدی از ما سر میزند که با خود در مورد نمی اندیشیم، حالانکه گناه کرده ایم.

انسان ها خطا کار و یادفراموش اند و این خطأ ها از هر که سر میزند، ولی مسلمان خطایش را تشخیص میدهد و فوراً آن را اصلاح میکند و بسوی خالقش به تضرع، خاشعانه برمیگردد و با توبه ی برگشت ناپذیر سدِّ دائمی بر خطاهایش میگذارد، خطا ها وگناهانی که قبل از رمضان به آن نَفسش را عادت داده، و فکر و هوشش این خطا هارا دیگردر جمع خطا و یا گناه محسوب نمیکنند،

یعنی تا آن حد بنده بر خطأ هایش میچسپد که فکر نمیکند این عملش خطأ و یا گناه باشد و خودش را برائت میدهد.

انسان ها گناه و خطأ میکنند، اما برگزیده ترین انسان ها کسانی اند که به خطا هایش پی میبرد و توبه میکند. رسول اکرم صلی الله وعلیه وسلم فرمودند:

«كُلُّ بَنِي آدَمَ خَطَّاءٌ وَخَيْرُ الْخَطَّائِينَ التَّوَّابُونَ»  ترمذی (۲۴۹۹) و ابن ماجه (۴۲۵۱)

«همه فرزندان آدم خطا کارند و بهترین خطا کاران توبه کنند گان هستند».

پس بنی آدم دچار خطا و اشتباه می‌شود اما بهترین انسانهای خطا کار کسانی هستند که پس از اشتباه کردن توبه می‌کنند.

و ماه رمضان،زمان مناسبی برای توبه کردن و بازگشت به سوی الله سبحانه وتعالی است، و چه بسیار انسانهای گنهکاری بودند که مرتکب بسیاری از امور حرام شده بودند اما وقتی ماه رمضان آغاز شد به سوی خیر و نیکی شتافتند و اهمیت طاعت و عبادت و روی آوردن به سوی خالق مهربان را دریافتند، و در دلهایشان به خاطر کوتاهی در عبادت و فرمانبرداری از الله سبحانه وتعالی احساس پشیمانی کرده و توبه  نصوح کردند.

در میان این انسانها، خوشبخت ترین آنان کسانی اند که در این ماه توبه نصوح کردند و دیگر هرگز به گذشته ی تباه کننده و پر عصیان خود بر نگشتند.

و اگر انسان تبهکار و مقصر در اینچنین موسمی برای توبه کردن تحریک نشود و احساساتش برانگیخته نگردد، بعد از ختم رمضان دوباره بسوی گناهان خواهد شتافت و با دو امانت خیلی مهم ﴿ جسم﴾ و ﴿ روح﴾ که برایش تا مدتی امانت داده شده، بالای زمینی که تا روز مرگش برایش اجاره داده شده، هی گناه میکند و هی بدی کمائی میکند و از یاد میبرد که:

بدی را بدی باشد سزا!

پس توفیقِ دریافت ماه مارک رمضان فرصت طلائی برای هر یک ما انسان ها برای  توبه و بازگشت به سوی الله عز وجل است، پس بیایید با توبه ی نصوح از همه ی گناهان و خطا های مان در این ماه مقدس آسمانی، هم به اماناتی که برای مان اجاره داده شده خیانت نکنیم و هم جایگاه خود را در بهشت دریابیم. و همه برای دفع بلاء ها و مصیبت هائی که بر امت نازل شده، از ته ی دل، با اخلاص، خشوع و خضوع عبادت و دعا کنیم.

برادر و خواهر مسلمانم:

الله سبحانه وتعالی هیچ توبه‌ای را از بندگانش نمی پذیرد مگر اینکه نصوح باشد، و توبه ی نصوح چهار شرط خودش را دارد.

۱- پشیمانی از انجام گناه.

۲- عزم راسخ برای عدم برگشت به سوی آن.

۳- ترک کردن و بریدن از آن.

۴- طلب بخشش از مردم در صورت تلف نمودن حق کسی.

با راه اندازی و عمل به این چهار شرط  الله سبحانه وتعالی توبه ی بنده اش را می‌پذیرد؛

اینکه به طور کامل آن گناه را ترک کند، و با جدیت تصمیم بگیرد که دیگر هیچ وقت به سوی آن برنگردد، و به شدت و از ته ی دل به خاطر ارتکاب آن گناه پشیمان باشد. پس هر گاه اینچنین توبه‌ای از او حاصل شد آن توبه پذیرفته می‌شود.

در صورتی که گناه متعلق به حقوق مردم باشد، مانند اینکه مالی از آنها گرفته باشد یا بر حقی از حقوق آنها تعدی کرده باشد و مانند اینها… پس باید آن حقوق را به صاحبانش باز گرداند و از آنها حلالیت بطلبد.

به درگاه رب منان دستان کوچک ولی پر از امید مان را بالا نموده، دعا میکنیم تا الله سبحانه وتعالی به همه ی ما، به مرد ما، به زن ما، به پیر و جوان ما توفیق توبه ی نصوح از تمامی گناهان و خطاها را عنایت فرماید.

آمین بگوئید عزیزان من، شاید این موقع پذیرش دعای مان باشد.

موضوع مهم دیگر که خیلی مهم است، حفظ و محافظت روزه است که متأسفانه اکثریت این مهم را مراعات نمکنند، از کانال های تلویزیون های دست نشانده و تفرقه انداز گرفته تا وسایل اطلاعات جمعی، افلام و کلیپ های را نشر میکنند که با مشاهده و حتی شنیدن بعضی آنها، روزه دار ادعا کرده نمیتواند که ﴿من روزه ام را حفظ کردم﴾.

حتی دیدن تصاویر نیمه عریان و بی حجاب در پروفایل بعضی دختران وزنان در فیسبوک، حرمت و کرامت روزه ی شما عزیزان را خدشه دار میسازد.

مسلمان از روزه اش محافظت میکند و نهایت سعی و جدیت اش را بخرج میدهد تا از روزه اش که در این ماه بر وی ﴿ فرض ﴾است پاسبانی کند و حرمت روزه اش را با دل وجان نگهمیدارد. درست همانند پاسبانی که از ملکش دفاع و محافظت میکند و با دیدِ سایه ی دشمن بالایش حمله میکند!

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ﴿عـــارفی﴾

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 18 =