خیاطی در رمضان

لباس تقوی

0 80,088

✦﴿آیا میدانستید﴾؟✦

⬩﴿خیاطی در رمضان﴾:⬩

آری عزیزان و سروران من!

رمضان، خیاط لباس های تقوای و پاکیزگی هاست. ماه بدور انداختن لباس های لوث، آلوده، و متعفن، و پوشیدن لباس تقوای!

قرآن کریم به ما می آموزد که گناه، چشم پوشی از نهیات، گوش ندادن به اوامر الهی، حتی، در جنت لباس بنی آدم را از تن شان بیرون می کند و آنها را برهنه در مقابل الله سبحانه و تعالی به محاکمه می کشاند.

همانگونه که جسم به لباس ضرورت دارد، روح نیز به لباس ضرورت دارد و لباس روح تقوا و پرهیزگاری است.

هدف اصلی و اساسی روزه، همانا ” لعلکم تتقون” است که در قرآن ذکر شده است، یعنی، حصولِ تقوا و پرهیزگاری، و خداحافظی با لباس های متعفنِ گناه، و بر تن نمودن، لباس تقوای!

پس ماه مبارک رمضان، هر سال می آید تا فرصت طلائی را برای بندگان خاکی، برای خیاطی، بافتن و دوختن لباس بی نهایت ارزشمندی که روزه دار را در طول یک سالِ کامل از معصیت و گناه می پوشاند، معیا سازد.

پس، در این ماه مبارک و ارزشمند، بمنظور بدست آوردنِ لباس تقوا باید شتافت، و سعی کرد این لباس را تا یازده ماه دیگر زیب و زینت معنوی داد، نه اینکه با ختم رمضان هم لباس تقوای را از تن بیرون کرد و هم لباس های ظاهری را؛ درست همانند اکثریتِ هوای پرستان.

چه بسا مردانی، حیای چشم، گوش، قلب و جوارح بدن را در همان شب های رمضان و روز های عید بدور انداخته، لباس تقوی را از بدن شان بیرون میکنند، و دوباره لباس های کثیفِ (هوای و هوس) را بر تن نموده، با آزاد شدن شیاطین، وسوسه ها و تلبیس های نفس را لبیک میگویند.

و چه بسا دختران و زنانی، که مو ها را در جلو از زیر چادر بیرون کرده، ساق های پا ها را در روز های عید بمظاهره میکشانند، سپس، آهسته آهسته، چادر کمی دیگر عقب میرود و مو های پیش روی بیرون میماند، و بعد از ختم عید، چادر بیشتر به عقب رفته، بر شانه ها میرسد.

این برادر و خواهر آنقدر وسوسه میشود، آنقدر از این لباس تقوای رمضانی نفرت میکند، که در آخرین شب رمضان، برای برهنگی و عریانی، جشن میگیرد، تا هر چی زود تر عریان تر و برهنه شود.

آری! دروغ نگفتم!

لباس بی نهایت ارزشمندِ معنوی، لباس تقوای، حیأ، و عفت، همان لباسی را که الله تعالی در ماه رمضان به او پوشاند، همان لباسی که درجنت شیطان از بدن شان کشید، اینجا با دستان خود آن را ازبدن بیرون میکند، و برای این برهنگی خیلی خوشحال هم است.

این خواهر و برادر مسلمان نمیداند که مَلَک های وحشتناکی در روز محشر، به امر  الله سبحانه و تعالی از همان مو های پیشانی اش که همانند گلپی آن را بیرون کشیده است، کشان کشان بندگان را بسوی آتش جهنم میکشاند. چنانچه الله تعالی میفرماید:

❂كَلَّا لَئِن لَّمْ يَنتَهِ لَنَسْفَعًا بِالنَّاصِيَةِ ❂ نَاصِيَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ❂ (العلق ۱۵-۱۶)

✦ چنان نیست که او خیال می‌کند، اگر دست از کار خود برندارد، ناصیه‌اش [= موی پیش سرش‌] را گرفته (و به سوی عذاب می‌کشانیم)، همان ناصیه دروغگوی خطاکار را!✦

دروغگو است، چون این لباس را برای ریأ، صرف در رمضان بر تن میکرده؛ خطا کار است، چون این نصیحت و پند را نمیشنود، ولی آنچه شیطان و هوس برایش امر میکند، با جان و دل آن را می پذیرد.

پس، از موی پیشانی اش که مرکز خطا کاری هایش در قسمت جلوی دماغش قرار دارد (ساینس این را ثابت کرده)، مَلَک ها، کشان کشان او را بسوی آتش جهنم میکشاند، چون هر رمضان، با خودش وعده مینمود که دیگر آدم خوبی خواهد شد، ولی هر بار، یا در رمضان، با بعد از رمضان، خودش را برهنه میکرد و لباس قیمتی و با ارزش را از تنش بیرون میکشید، و دیگران را نیز به برهنگی و گناه، تشویق و آغشته میکرد.

عزیز دلم!

این ماه، برای همین آمده، تا لباس تقوای و با ارزشِ معنوی را بر تن مان کند، تا باشد که آن را تا یازده ماه دیگر، از تن مان بیرون نکنیم، تا به معنی حقیقی بندگی پی برده، دین، دنیا و آخرت خویش را منور و آباد سازیم.

پس، چون این همه حقیقت بخواندی، لحظه ای تدبر کن، و از خودت بپرس:

﴿آیا اینقدر انسان پست و ذلیل میشود که لباس هایش را از تنش بیرون میکند، تا در روز محشر، برهنه، خوار و ذلیل، محکمه شود)؟

بار الها!

لباسی بر تنم کن، که بوی جنت را بمشامم رساند، و از بوی کباب بدن جهنمیان، محفوظم بدارد!

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمـــد (عـــــارفی)

👈 ﴿برای فراگیری دروس روزمره از کانال تیلگرام به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید﴾:

http://t.me/ayamey

www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =