استشمام عطر خوشبوی رمضان، از پنجره ی طلائی شعبان ی

0 79,697

✦آیا میدانستید؟✦

✸﴿استشمام عطر خوشبوی رمضان، از پنجره ی طلائی شعبان﴾:✸

چی زیباست نگاه کردن از این پنجره ی ظریف و خوش منظر شعبان.

شعبان عزیز!

چی زیبا آمدی، صفا آوردی، و دل های ما را با نوید رمضانی شاد کردی. و حال که در آخرین لحظات پر برکتِ تو هستیم، بوی معطر و روح افزای رمضان را از روزنه های لحظاتِ زیبایت استشمام میکنیم.

دیدگان ژرف نگر میخواهد، تا زیبائی ها و لطافت رمضان را از این پنجره ی طلائی شعبان احساس کرده، برای آمد آمدِ رمضان،  گل افشانی کنیم و راه را آب زنیم.

آب زنید راه را،اینکه رمضان میرسـد
مژده دهید یار را، راحتِ جان میرسد

آری عزیزان من!

رمضان راحتِ جان و روح و روان است، مؤمنان را برای هر دردی درمان است، و شب زنده داران را رحمتِ بیکران از جانبِ خالقِ سبحان!

هر ذیروح خزانی دارد، و خزانِ انسان، زمانی آغاز میگردد، که پشتاره ای بر پشتش گذاشته اند، ولی او خود نمیتواند آنچه در پشتاره است لمس کند و یا ببیند. این چی پشتاره ایست که آن را نه می بیند، و نه قدرت و توان لمس کردن آن را دارد؟

دو مَلَک، بر راست و چپِ وی قرار داده اند، که راستش، نیکی ها و حسنات، و چپش گناهان و زشتی هایش را درجِ کتابش کرده اند و بر پشتش آن را گذاشته اند.

آری!

پشتاره ای، با محتویات خیلی وحشتناک و یا هم بی نهایت خوش آیند!

آنانی که گناهان و زشتی های شان را با خود حمل میکنند، با رسیدنِ خزانِ زندگی شان، که زمان رسیدن آن به هیچ کسی معلوم نیست، این همه زشتی ها را بر پشت شان حمل میکنند، تا تحویلِ بهارِ عالم برزخ دهند.

اما، چی خوشبخت اند آنانیکه، پشتاره ای از حسنات، نیکی ها و عبادات را با غروب زندگی شان با خود دارند. آنانیکه، با نورِ ایمان در عالمِ تاریکِ برزخ، در راحت و نعمت اند.

اکثریتِ صاحبانِ قلب زیبا را میشناسم که پشتاره ی حاوی گناهان شان را در ماه شعبان، بدور انداخته اند و با بوی عطر دلنشینِ رمضانی، پشتاره ی نور و عبادتِ مخلصانه را بر پشت کرده اند، و شعار شان چنین است:

﴿من، از تعفنِ زننده ی گناهانم متنفرم، از پیروی هوای و نفسِ بهایم متنفرم، از دوستی و قرین بودنِ شیطان متنفرم، از ضیاع وقت گرانبهایم با لهو و لعب متنفرم﴾!

آری!

اینان، کسانی اند که، شعبان را شاهدِ توبه ی نصوح، و رمضان را ماهِ انسان ساز و تهداب گذارِ زندگی معنوی و روحانی شان قلمداد کرده اند.

الله سبحانه و تعالی برای تقویت و تربیت روحانی مسلمانان مکان ‌ها و زمان ‌هایی را خاص فرموده است که عبادت در این اماکن و زمان‌ها فضلیت ویژه‌ای دارد.

ماه مبارک رمضان ازجمله زمان ‌هایی است که الله سبحانه و تعالی عبادت در آن را فضیلت خاصی بخشیده است.

ماه مبارک رمضان که ماه حیات و زندگی است، نعمت الله تعالی برای همه در این ماه پخش میگردد، تا درون خودشان را پاک و دگرگون کنند.

رمضان یک فرصت استثنایی است که انسان‌های سعادتمند این فرصت را غنیمت می‌شمارند و فاصله بین رب و بنده را برمی‌دارند.

رمضان آمده است تا ما را به خالق مهربان و یکتا برساند.

رمضان ماه استغفار، توبه و تضرع و زاری است. رمضان برنامه ی تربیتی الله سبحانه و تعالی برای انسان است تا انسان گناهان را ترک کند.

مسلمان حقیقی کسی است که در این ماه مبارک و پرفیض گناه را تعطیل، و اعمال خیر را زیاد میکند.

انسان بنده ی خاکی ولی سرکش است که با انجام اعمال زشت خودش را قرین شیطان میسازد، اما با آمد آمدِ ماه مبارک و استشمام بوی خوشبوی رمضان، زشتی ها و گناهان را کنار میگذارد و به اعمال نیک مبادرت میورزد، صدقه و انفاق در راه الله سبحانه و تعالی را که در رمضان سنت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌سلم است، عادتش میسازد.

رمضان وسیله ی نجات انسان‌ها بوده و هست. رمضان سبب شده تا بسیاری از انسان‌ها از عذاب الهی نجات یابند و وارد بهشت شوند.

انسان‌های سعادتمند و خوش‌نصیب قدر ماه مبارک رمضان را می‌دانند و روزها و شب‌ های این ماه را در عبادت سپری می‌کنند. لذا باید از فرصت ماه مبارک رمضان که رفتنی‌ است در جهت اصلاح و خودسازی استفاده کنیم.

ماه رمضان ماه استثنایی است برای رسیدن به الله ، تزکیه و اصلاح مومنان ، بدون شک الله مهربان توجه خاصی به بندگان در این ماه دارد.

قرآن کریم کتاب هدایت و سعادت در این ماه مبارک نازل شده است وشب نزول قرآن بالاترین محبوبیت و عبادات آن بالاترین درجات را در نزد ایزد منان دارند .

ابلیس، دشمن اصلی بشر به زنجیر کشیده می شود، بهشت آخرین آرزوی بشر گشوده می شود، و جهنم، که  مخوف ترین و شدیدترین شکنجه گاه است، بسته می شود .

وندا دهنده ای ندا میزند:

﴿ای کسی که خواهان خیر و نیکی هستی پیش بیا و ای کسی که خواهان شر و بدی هستی کوتاه بیا﴾

متأسفانه، و بدبختانه،  فلم ها و سریال ها در ماه مبارک رمضان دوباره پخش می شود آن هم در رمضانی که فقط در یک ماه نماز تراویح و نماز شب و مراسم قدر و رحمت و مغفرت و رهایی از آتش هست.

با کمی دقت به خوبی می توان فهمید که دشمنان اسلام به خاطر دور نگاه داشتن مسلمین به ویژه جوانان از فضای معنوی رمضان به خصوص در مساجد با هزینه کردن میلیاردها پول به ساخت فلم ها و سریالهای ویژه ی ماه مبارک رمضان می پردارند و متاسفانه مسلمانان بسیاری فریب این تهاجم فکری وفرهنگی را خورده و از برکات و خیرات رمضان محروم می گردند.

مؤمنان واقعی با شور و شوق بسیار برای این ماه پر برکت لحظه شماری می کنند تا در انجام عبادات باهم به رقابت بپردازند و فرصت به دست آمده را بیهوده تلف نمی نمایند.

یکی از هویت مسلمان عبادت در رمضان است و آنانیکه در این ماه مبارک، بجای عبادت به لهو و لعب می پردازند، هویت مسلمان را حمل نمیکنند، بلکه خادمین شیطان در زمین اند.

پس ای برادر و خواهر مسلمان!

بیا این رمضان را معیار انسان سازی و رستگاری ابدی قرار دهیم و انقلاب معنوی را در قلب ها و افکار خویش بر پا کنیم، انقلابی که پاینده و ماندگار بمانَد، و با ختم ماه مبارک، همانگونه انسان بمانیم.

بیا با خود عهد کنیم که:

هیچ کسی نمی تواند در رسیدن به الله سبحانه و تعالی از من سبقت بگیرد و به اذن الله سبحانه و تعالی هیچ فرصتی برای نگاه کردن به سریال ها، درامه ها، فلم ها و منکرات را ندارم.

ای کسی که عمر گرانبهایت را کنار فلمها و برنامه های تلویزیونی هدر می کنی رمضان سال یکبار است اما سریالها در طول سال پخش می شوند.

پس رمضانی بدون فلم ها و سریالها تجربه کنید چرا که به والله العظیم قسم، این احساس معنوی و پاکیزه ای که با قربتِ الهی در رمضان نصیب انسان میشود،نهایتِ خوشبختی و آرامش است.

از بارگاه رب منان استدعا میکنیم،  همچنان که ما را به رمضان رسانده است؛ به ما توفیق انجام عبادت هایش را نیز عنایت فرماید.

کدام قلب است که در این ماه مبارک  خود را به انواع گناه آلوده می کند و دراین ماه مغفرت در انجام حسنات بخل می ورزد.

باهوش ترین ما کسی است که این فرصت را در رمضان غنیمت شمارد و بداند که بسیاری توفیق رسیدن به این ماه را نداشتند وقبل از رمضان از دنیا رفتند.

پس ای خواهر وبرادر مسلمانِ من این فرصت را از دست مده!

به یاد داشته باش که شاید این رمضان اخرین رمضان در زندگیت باشد و این همه گناهان بیشمار از قبیل دروغ گفتن، غیبت کردن، گمان و ظنِ بد، آزردنِ خلق، آغشته شدن به لهو و لعب، و تماشای فلم ها و سریالها، همه… برای تو مشکل ساز خواهد شد و گناه آنها گریبانت را خواهد گرفت.

پس، قبل از اینکه، این همه گناهان دست به گریبانت کند، خودت، سر بر گریبان کن، توبه به جا آر، و از نعمات بی بدیلِ ماه انسان ساز رمضان خودت را مالامال کن، تا وسایل و اسباب رحمتِ الهی را برای خودت، خانواده ات و بالاخره، برای تمام جامعه فراهم کنی!

به امید جامعه ی پاک و صفأ، جامعه ی مملؤ از محبت، عطوفت، اتحاد، اتفاق، صلح و صفا!

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله وخیراً!

احمـــد ﴿عـــارفی﴾

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =