بهترین صیغه ی درود فرستادن بر رسول کریم صلی الله علیه وسلم

اشتباهات رایج در کتابت و نوشتار

0 47,112

⬩﴿آیا میدانستید﴾؟⬩

•﴿بهترین طریقه ی درود فرستادن بر رسول کریم صلی الله علیه و آله و اصحابه وسلم﴾:•

بعضی ها در گفتار، و برخی در کتابت و نوشتار اشتباهات فاهشی را در درود فرستادن بر محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و اصحابه وسلم مرتکب میشوند.

• درود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم از جمله ی عوامل بزرگ نزدیکی به الله تعالی و از طاعات بس والا و گرامی است که شریعت آن را پسندیده، و از دعاهای بسیار سودمند برای بنده در دنیا و آخرتِ او، و از لوازم و عوامل تکمیل محبتِ شخص نسبت به پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم و بزرگداشت و توقیر و ادای حق ایشان است.

 

صحیح‌ترین صیغه‌های درود و مشهورترین آن دو روشی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم  در پاسخ به یاران شان درباره‌ی روش درود بیان نمودند:

۱- ⬩﴿صیغه‌ی نخست﴾:⬩

اللهمَّ صلِّ على محمَّد وعلى آل محمَّد، كما صليتَ على إبراهيم وعلى آل إبراهيم؛ إنَّك حميدٌ مجيد. اللهمَّ بارِك على محمَّد وعلى آل محمَّد، كما باركتَ على إبراهيم وعلى آل إبراهيم؛ إنَّك حميدٌ مجيد به روایت بخاری (۳۳۷۰) و مسلم (۴۰۶)

۲- ⬩﴿صیغه‌ی دوم﴾:⬩

اللهمَّ صلِّ على محمَّد وأزواجه وذُريَّته، كما صليتَ على آل إبراهيم، وبارِك على محمَّد وأزواجه وذُريَّته، كما باركتَ على آل إبراهيم؛ إنَّك حميدٌ مجيد به روایت بخاری (۳۳۶۹) و مسلم (۴۰۷)

احسن است که فرد یکی از این صیغه‌ها را به کار ببرد تا تابع همه‌ی سنت و شریعت باشد و به سبب مداومت بر یکی از روش‌های صلوات دیگر روش‌های ثابت در سنت ترک نشود. و همینطور به سبب فواید بسیاری که در صورت مداومت بر تنها یکی از صیغه‌های ذکر از دست خواهد رفت.

اما باید مواظب این بود که ترکیب صیغه‌های گوناگون و به وجود آوردن یک روش خاص صلوات از جمع میان روش‌هایی که در سنت وارد شده مشروع نیست بلکه چنانکه علما تقریر نموده‌اند مخالف سنت است.

• الله تعالی توفیق مان دهد تا احکام دینی را به بهترین وجهه که برای مان از کتاب و سنت رسیده است انجام دهیم.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

احمــد (عـــــارفی)

👈 آیا به کانال یوتیوب ما پیوسته اید؟

• برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی، تعلیمی، و دکلمه های ناب به کانال یوتیوب ما بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 11 =