شعبان در ترازوی قرآن و سنت

شریعت و شعبان

0 32,472

✪﴿شعبان در ترازوی قرآن و سنت﴾:✪

﴿بخش پنجم و آخر ﴾:

★ در این جای شکی نیست که بدعات و خرافات ناپسند، و مردود است، اما در صورتی که رعیت علاقه ی وحشتناکی به این بدعات نشان دهند و آن را جزٔ دین تلقی کنند، ارتکاب این بدعات و خرافات، باعث ایجاد منکرات دیگری میشود که بمرور زمان میان مردم محبوب شده، امت را از صراط المستقیم منحرف می سازد.

چنانچه در چهار بخش قبلی در مورد شعبان و عقاید مختلف در مورد آن ذکر شد، با بزرگداشت شب برائت یا (برات)، شیطان منکرات و بدعات دیگری را در این شب، بمردم القاح نموده است که در این بخش توجه ی جدی شما عزیزان را بدان معطوف میدارم.

✪﴿بدعات و منکرات شب برائت یا (برات﴾:✪

در باره ی نامگذاری این شب بنام شب برائت یا شب برات در بخش های قبلی تفصیل داده شد، که در اولین وهله دانسته شد که بزرگداشت این شب بدعت است.

ایجاد هر بدعتی در دین باعث بوجود آمدن بدعات دیگر میشود، و این یکی از دسیسه ها و نیرنگ شیطان است تا عقاید مسلمانان را سست و متزلزل سازد و اصل دین را از آنها برباید.

✪﴿بدعت اول﴾:✪

عقیده بر اینکه در این شب، مهتاب خوب و سفید می درخشد و این را فضیلت این شب قلمداد کرده اند.

در حالیکه این پدیده ی طبیعی  نجومی (ابَر ماه) است که در شب چهاردهم مکمل شده، در صورت شفافیت هوا، در هر ماهی، مهتاب شب چهارده، زیبا و بزرگ مینماید که هیچ ارتباطی با شب برات ندارد.

الله سبحانه و تعالی، هر شب به آسمان زمین نزول میکند، پس، هر شب بایستی چنین باشد، که نیست.

✪﴿بدعت دوم﴾:✪

در این شب، خانه های خود را چراغان  می نمایند. در یک غوری بزرگ میوه جات خشک تهیه نموده در میان کاسه، خینه را می گذارند . همه فامیل  دَور غوری نشسته، یکی از بزرگان دعأ نموده، سپس همه کف دست خودرا خینه میکنند، میوه ی خشک را تقسیم می کنند و برای غیرحاضران نیز نگاه می دارند.

اینها بر این عقیده هستند که در این شب بایستی خودرا خوب سیر کنند تا  به آخر سال، سیر باشند. ورنه در وسط سال گشنگی و تنگدستی عاید حال شان میگردد.

و نیز نامزد ها ، برای نامزد خود کالا و میوه ی خشک  براتی می برد. و بزرگان خانواده، درین روز از مردگان خود احوال میگیرند که چی حال دارند…

هیچ یکی از این اعمال در شریعت جا ندارد و خلاف عقاید حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی است. و حتی اینها همه مسخره است، نه دین. اصل را با دین بنا نهادند، و ساقه ها را با فرهنگ پیوند داده اند.

✪﴿بدعت سوم﴾:✪

گرد آمدن عوام برای شب بیداری در مسجد، جمع کردن مردم به وسیلۀ اطلاعیه ها و اشتهارات. آیا در تاریخ اسلام، چنین چیزی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم و چهار خلیفه ی گرامی دیده شده؟

✪﴿بدعت چهارم﴾:✪

بجا آوردن نوعی خاصی از نماز در شب برائت (برات):

مثلاً با استناد به یک روایت موضوع و ساختگی، ادای صد رکعت نماز به شکل و کیفیت خاص، آمیخته با دعای دیگری که چند صد بار بایستی خوانده شود، که اصلاً چنین عبادتی که بانی آن رسول کریم صلی الله علیه وسلم باشد، سراغ نداریم!

✪ ﴿بدعت پنجم﴾:✪

اعتقاد به اینکه هر کس این شب را زنده داری نکند، از فضیلت شب برات، یعنی برائت گرفتن از گناهان شان محروم می شود. استغفرالله من ذلک، شیطان چی مکر هائی را بکار میبرد، و انسان جاهل هم چگونه این مکر ها را با دل و جان میپذیرد؟

آن پروردگاری که میگوید:

﴿بنده ام گناهانش تا آسمان برسد، و برایم شرک نیاورد، با توبه مورد بخشش الهی قرار میگیرد﴾

★  چگونه، میتوان مردم را از رحمت الهی محروم و نا امید کرد!؟ و چگونه رحمت الهی را میتوان منحصر به یک شب ساخت، در حالیکه او تعالی هر شب، ثلث شب به آسمانِ زمین نزول میکند و برای اعطأ، بخشش و عفوا، بندگانش را صدا میزند!

آیا مرحمت خالق بی نیاز صرف برای یک شب است و بس؟

✪ ﴿بدعت ششم﴾:✪

عقیده داشتن به اینکه ارواح فوت شدگان این شب به خانه های شان بر می گردند، و لب دروازه ها منتظر اند  که آیا اولیای آنها ، برای شان حلوا پخته میکند یا خیر! و اگر حلوا و خیراتی درک بود، مرده خوشحال به قبرش بر میگردد. مگر میشود، دین را چنین مسخره کرد!؟

این باور و عقیده خلاف اندوخته های دین اسلام است، و بجز از ابلهان، جاهلان، و قصه گویانی که به اسرائلیات چسپیدنه اند، کسی با چنین عقیده ای بندگی نمیکند.

✪ ﴿بدعت هفتم﴾:✪

جشن گرفتن، چراغان نمودن قبرستان، و اجتماع دسته جمعی مردم در قبرستان در شب برائت.

قبرستان در شب، مرکز تجمع شیاطین و مقر تصویب و پلانگذاری آنهاست، اما انسانها را چی میشود که محل تجمع شیاطین را در این شب چراغان میکنند و در آنجا باشیاطین جمع میشوند؟ احادیث صحیح ومشهور در مورد اینکه قبرستان محل تجمع شیاطین است در کتب حدیث داریم که دال بر این حقیقت است.

اکثریت مردمی که از جن زدگی رنج میبرند، دلیلش همین شب نشینی ها بالای مقابر و همنشینی با جنیات و شیاطین در قبرستانها است.

تصادفا، امروز شخصی در سایت رقیه شرعی با ما تماس گرفت که از تغییر مزاج و کابوس در شب شکایت داشت، و این حالت، بعد از برگشت از قبرستان در شب برات به او رخ داده بود، که الحمدلله با تلاوت سوره ی بقره تکلیف ایشان بر طرف شد.

✪﴿بدعت هشتم﴾:✪

ضروری دانستن پختن نوعی از غذا در این شب.

برخی بر این باور اند که در این شب شوله شیرین، شوله ی زرد، حلوای مخصوص از آرد سوجی، دلده و بعضی غذا های خاصی بایستی تهیه و در شام این روز در کوچه ها و مساجد، و نیز به همسایه ها پخش شود.

این یک عقیده ی باطلِ قبر پرستان است که بر علاوه ی اینکه در اسلام و شریعت جائی ندارد، انسان را در دائره ی شرک داخل میکند.

✪﴿بدعت نهم﴾:✪

آتش بازی در شب برائت (برات):

برخی مردم در این شب اطفال و جوانان را در بیرون به آتش بازی فرامیخوانند که این نیز یکی از منکرات دیگری است که میان مردم شایع شده، و در حقیقت احادیث رسول الله صلی الله علیه وسلم خلاف این عمل را بیان میکند، چنانچه، اطفال قبل از نماز شام بایستی از خانه بیرون نیایند تا از (نفخ، نفث و همزاتِ شیاطین)  محفوظ و در امان بمانند.

برادر و خواهر مسلمان!

این بود بخش اخیر مضمون ﴿شعبان در ترازوی قرآن و سنت﴾ که با تحقیق شباروزی و خیلی دقیق آن را از تفاسیر معتبر و کتب حدیث اشتقاق و خدمت شما عزیزان پیشکش کردم.

در اخیر، از بارگاه رب منان استدعا میکنم تا در قدم نخست، بندگانش را توفیقِ طلبِ هدایت، و سپس هدایت به راه راست را اعطأ فرماید.

اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!

عزیزان گرانقدر!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد (عــــارفی)

—————–
👈 ﴿لینک های دروس و مضامین تحریری، تصویری و صوتی شبکه های ﴿آیا میدانستید﴾ و ﴿دعوتگر﴾:

★برای فراگیری دروس روزمره از کانال وتس اپ به این لینک بپیوندید و روزانه دروس را در گوشی تان دریافت کنید:

https://chat.whatsapp.com/A3AhfmOi2HbGGxBsLDeZq6

———————

★ برای مطالعه ی مضامین کوتاه و مؤجز تصویری بالای لینک صفحه ی شخصی بنده در فیسبوک کلیک نموده، مضامین را تعقیب و ترویج کنید:

https://www.facebook.com/A.J.Arify/
———————-
★  برای مشاهده ی کلیپ های علمی، ساینسی، دینی و تعلیمی شبکه ی (آیا میدانستید؟) که اخیراً بنام دعوتگر نیز آن را در ویب سایت جهانی ثبت نموده ایم به کانال یوتیوب بپیوندید:

youtube.com/c/dawatgar
———————–

★ برای عضویت در کانال تیلگرام بالای این لینک کلیک نموده، به کانال ما بپیوندید:

t.me/ayamey
———————-

★جهت ارتقای سطح علم و دانش تان به صفحه ی فیسبوک (آیا میدانستید؟) که بنام (دعوتگر) نیز یاد میشود بالای این لینک کلیک نموده، عضو شوید:

fb.com/1dawatgar
———————-
★برای مطالعه ی مضامین بی نهایت مهم به سایت جهانی (دعوتگر) مراجعه نموده، موضوعات را با دیگران شریک سازید:

www.dawatgar.com

———————–

★ آیا مصروف هستید؟ وقت برای مطالعه ندارید؟ پس در اینصورت دروس صوتی را تعقیب کنید.

👈 لینک کانال سوند کلود SOUNDCLOUD برای فراگیری دروس صوتی تعلیمی، وعظ و خطابه ها، دکلمه ها و سیرت النبی صلی الله علیه وسلم:

———————–

★ چگونه خود مان و اطفال و خانواده ی مان را در مقابل شیاطین، سحر، جادو، زخم چشم و امراضی که از این موارد به انسان سرایت میکند، وقایه کنیم؟

👈 برای عضویت در کانال تیلگرام (الرقیة الشرعیة من الکتاب والسنة) به لینک زیر مراجعه نموده عضویت کانال تیلگرام را حاصل کنید:

http://T.me/Ruqeyah

————————

★ برای مطالعه و دانلود احادیث زیبا و ارشمند رسول کریم صلی الله علیه وسلم، سخنان ارزشمندِ سلف، موعظه های طلائی، که بصورت تصویری باکیفیت عالی طرح و دیزاین شده، عضو کانال Pintrest دعوتگر شوید و به علم تان بیافزائید، دانلود، باز نشر و ترویج کنید:
https://pin.it/6ohsmtrluxq2tt

جزاکم الله خیرا!

مخلص شما احمد ﴿عارفی﴾


…….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =