دعوت به عبادت واجب است

هر روز یک آیه

0 15,587

💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿هر روز یک آیه﴾:

امروزه، هر کسی اهل و اقاربش را به نماز و عبادات، نیکی ها و حسنات دعوت کند، برچسب هائی بر او می زنند و با القاب مختلف او را صدا میزنند، در حالیکه الله سبحانه و تعالی میفرماید:

وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا لَا نَسْأَلُكَ رِزْقًا نَّحْنُ نَرْزُقُكَ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَىٰ (طه ۱۳۲)
خانواده خود را به نماز فرمان ده؛ و بر انجام آن شکیبا باش! از تو روزی نمی‌خواهیم؛ (بلکه) ما به تو روزی می‌دهیم؛ و عاقبت نیک برای تقواست!

تفسیر آیه ی مبارک:

★ در این آیه ی مبارک وقتی الله سبحانه و تعالی میفرماید که «و اهلت‌ را به‌ نماز فرمان‌ ده‌» مراد از اهل‌، خانواده‌ ی آن‌ حضرت‌ صلی الله علیه وسلم، و تمام امت مسلمان اند.

این دعوت، وجیبه ی هر بزرگ، آمر، و مسئول در خانواده است. و بهترین انسانها کسانی اند که خانواده، دوستان، و نزدیکان خویش را به نماز و عبادات دعوت، تشویق و ترغیب میکند.

برخلاف، بدترین انسانها، همانهائی اند که بندگان را بسوی بدبختی ها و نکبت ها دعوت میکنند.

★ الله تعالی به رسول کریم صلی الله علیه وسلم امر میکند که «و خود بر آن‌ شکیبا باش‌» با مداومت‌ بر عبادات، و امر دیگران به آن.

★ هرگاه‌ به‌ خانواده‌ ی پیامبر صلی الله علیه وسلم رنجی‌ می‌رسید، ایشان‌ را به‌ خواندن‌ نماز فرمان‌ داده‌ و این‌ آیه ‌کریمه‌ را تلاوت‌ می‌کردند «ما از تو روزی‌دادن ‌را نمی‌طلبیم‌» یعنی‌ ما از تو نمی‌طلبیم‌ که‌ خود و خانواده‌ات‌ را روزی‌ بدهی‌ «ما تو را روزی‌ می‌دهیم‌» و آنان‌ را نیز روزی میدهیم،  پس‌ نگران‌ روزی‌ نباش‌ و همه‌ همت‌ خویش‌ را صرف‌ آخرت‌ کن‌.

★ در اخیر آیه، الله سبحانه و تعالی بندگانش را وعده میدهد که:

«و عاقبت‌ از آن‌ تقوا است‌» سرانجام‌ نیک‌ و پسندیده‌ که‌ بهشت ‌است‌، از آن‌ِ اهل‌ تقوا و پرهیزگاری‌ است‌. در حدیث‌ شریف‌ قدسی‌ آمده‌ است‌:

👈 (يقول‌ الله‌ تعالي: يا بني‌آدم!‌ تفرغ‌ لعبادتي‌ أملأ صدرك‌ غني‌ وأسد فقرك‌ وإن‌ لم‌ تفعل ‌ملأت‌ صدرك‌ شغلا ولم‌ أسد فقرك‌)

الله سبحانه و تعالی می‌فرماید:

👈 ای‌ فرزندآدم‌! خود را برای‌ عبادتم‌ فارغ‌ گردان‌ تا سینه‌ات‌ را از بی‌نیازی‌ و توانگری‌ پر سازم‌ و فقر و نیازمندی‌ را از تو دور کنم‌ و اگر چنین‌ نکنی‌، سینه‌ات‌ را از گرفتاری‌ و مشغله‌ پرساخته‌ و فقر و بینوایی‌ تو را برطرف‌ نمی‌کنم‌».

همچنین‌ در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است ‌که‌ آن‌ حضرت‌ ص فرمودند:

👈 «من‌ كانت‌ الدنيا همه‌، فرق‌ الله‌ عليه‌ أمره‌ وجعل‌ فقره ‌بين‌ عينيه‌ ولم‌ يأته‌ من‌ الدنيا إلا ما كتب‌ له،‌ ومن‌ كانت‌ الآخرة‌ نيته‌ جمع‌ له‌ أمره‌ وجعل‌ غناه‌ في‌ قلبه‌ وأتته‌ الدنيا وهي‌ راغمة».

✧ «هر کس‌ همه‌ هم‌وغمش‌ دنیا باشد، الله تعالی کار وی‌ را بر وی‌ پراگنده‌ می‌کند و فقرش‌ را در میان‌ چشمانش‌ قرار می‌دهد و برایش‌ از دنیا جز آنچه‌ که‌ مقدر شده‌ است‌، به‌ دست‌ نمی‌آید و هر کس‌ نیتش‌ آخرت‌ باشد، کارش‌ برایش‌ به‌ سامان آورده‌ شده‌ و بی‌نیازی‌ وی‌ در قلبش‌ قرار داده‌ می‌شود و دنیا اجبارا به‌سوی‌ وی‌ روی‌ می‌آورد».

پس ای عزیز دل و ای نور چشم برادر!

عبادات و نمازت را در اولویت ها و صدر تمام امور دیگر قرار بده تا قلبت را منور سازند و دروازه های برکات زمین و آسمان را بر رویت باز کنند.

👈 عزیزان گرانقدر:

لطفاً این سلسله ی تفسیر آیات را مطالعه و با عزیزان تان شریک سازید، و در اصلاح خود و جامعه بکوشید تا اجر عظیم دارین را از آن خود سازید.

جزاکم الله خیراً!

احمــد ( عـــــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =