این معامله با آن معامله

چرا این همه رنج و غم؟

0 79,491

👈 ﴿این معامله با آن معامله﴾:

همه مینالیم، هی شکوه ها داریم و گله ها. از قتل می نالیم، از ظلم و خون ریزی، برادر کُشی و بی عدالتی، تعصب و ملیت پرستی، زنا و شراب و خمر، طلاق و دزدی و رهزنی؛ فساد و رشوه و احتکار، عهد شکنی و نا امنی و لا ابالی!

بدین نمی نگریم که با خالق مان چگونه معامله میکنیم و آیا در اجرای  اوامرِ بی نهایت مهمی که الله سبحانه و تعالی، در قرآن کریم، در ادای آن بما دستور قطعی میدهد، مباردت می ورزیم یا خیر؟

﴿الله سبحانه و تعالی در قرآن کریم امر میکند که﴾:

👈 ۱- از کبر، غرور و تعصب دوری کنید و ما به آن آغشته ایم!

👈 ۲- از پیروی و تقلید کور کورانه و از آنچه به آن علم نداری ابأ ورزید و ما چشم ها را کور و گوش ها را کر و مخالف این امر الهی سر به صحرازده  ایم.

👈 ۳- در معاملات، حساب و کتاب، میزان و ترازو راسخ باشید، اما در معاملات و حساب و کتاب های مان کم ترین توجه داریم!

👈 ۴- بر عهدِ خویش وفا کنید، ولی بد عهدی از آنِ ماست!

👈 ۵- به مال یتیم، حتی نزدیک مشوید، ولی یتیمان را خوار کرده ایم!

👈۶- از  راه ها و مقدماتِ زنا دوری کنید، ولی در دنیای مجازی و غیر مجازی از مقدمات نیز پا فراتر نهاده ایم!

👈 ۷- از فقر اولاد تان را نکشید، ولی، بر فروش و خرید اطفال در جامعه، چشم ها را کور و گوش ها را کر ساخته ایم!

👈 ۸- عقیده ی راسخ داشته باشید که (گشادگی و تنگی رزق و روزی) از جانب الله سبحانه و تعالی است، ولی، از بس نا فرمانی و نا شکری او تعالی را کرده ایم، دل های مان مملؤ از وسوسه و فاقدِ سکون و آرامش است.

👈 ۹- سخاوت پیشه کنید، و از بخیل ابأ ورزید، ولی آنقدر به مادیات و دنیا چسپیده ایم که در پهلوی هم نوعانِ مان، چهارپایان مان نیز گرسنه اند.

👈 ۱۰- با مساکین و بیچارگان، از درِ لطف و حکمت پیش آئید و آنها را خفه نسازید، ولی، خود را مسکین، و مسکین را دارا قلمداد نموده ایم!

👈 ۱۱-  از تبذیر و اسراف ابأ ورزید، اما برخلاف، اسراف را سر مشق زندگی های نوین و عروسی های مملؤ از فسق، فساد، شرور و منکرات ساخته ایم!

👈 ۱۲- صله ی رحم را استحکام بخشید و حقِ نزدیکانِ نادار را بپردازید. اما، صله را قطع و خودکُشِ بیگانه پرست شده ایم.

👈 ۱۳- با تهیدستان احسان کنید. اما ظلم و ستم ما بر آنها فراگیر شده، و خود را فرعون زمانه قلمداد نموده ایم!

👈 ۱۴- با واماندگان درسفر احسان کنید، ولی، مسافر را می دریم، سپس اغوایش نموده، به قتل میرسانیم!

👈 ۱۵- با دوست و رفیق احسان کنید، اما دوستانِ نیک را رها نموده، با بدان و پلیدان، دست دوستی دراز کرده ایم!

👈 ۱۶- با همسایه های نزدیک و دور احسان کنید، اما اکثراً همسایه ها را کنار زده ایم. سلام شان نمی کنیم، و حق همسایگی و همسایه داری را زیر کفش های مغرور و متعصب مان لگد مال کرده ایم!

👈 ۱۷- با والدین تان احسان کنید و در پیری دست شان را بگیرید، ولی بخاطر زنان مان، و دنیای فانی، حقوق والدین را پامال کرده ایم!

👈 ۱۸- قتل نکنید، و خون ناحق را نریزانید. و در حدیث مبارک آمده است که اولین حسابدهی از خون هائی است که به ناحق ریخته شده. اما، سالهاست که زمین مان رنگ قرمز دارد و بوی خون میدهد.

👈 ۱۹- در قصاص پا از حد بر ندارید و عدالت را مراعات کنید، و اگر ببخشید الله تعالی قادر، بینا و رحیم است. اما تمام این حدود را زیر پا گذاشته ایم!

👈 ۲۰- به الله تعالی شریک نیاورید، و صرف پرستش الله سبحانه و تعالی را بکنید، و صرف از او بخواهید، نه از قبر و سنگ و چوب و مرده، ولی، همه را قبول نداریم و بر خلاف اوامر الهی، از قبر و سنگ و چوب و مرده حاجت خویش طلب میکنیم!

👈 ﴿حال، قلم برداد و محاسبه کن﴾:

کدام یکی از اوامر الهی را بجا آورده ایم که این همه گلایه، شکوه، نا شکری، آه و ناله داریم که: چرا اینقدر رنج، ظلم، بی عدالتی، و…. دامنگیر این امت شده است؟

چنین است معامله ی تو با خالقت، پس عدالت همین است که است، یعنی: ﴿این معامله به آن معامله﴾ چون او تعالی حالت هیچ قومی را تغییر نمیدهد، تا زمانی که در خود شان و معاملات شان تغییر نیاورند:

★ إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّىٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلَا مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ (رعــد ۱۱)

✧ خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملّتی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند! و هنگامی که خدا اراده سوئی به قومی (بخاطر اعمالشان) کند، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد؛ و جز خدا، سرپرستی نخواهند داشت!

بار الها!

﴿توفیق هدایت و تغییر، عنایت مان کن، ورنه عذاب تو شدید و سریع است﴾!

احمـــــد (عـــارفی)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 15 =