وصایای پیامبر اسلام – بخش ۳۰۴

0 19,093
👈 آیا میدانستید؟
سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم!
﴿بخش ۳۰۴﴾:
حدیث روز:
۱- «وقتی که اولین شب از ماه رمضان فرا می‌رسد شیاطین و جن های شرور به غل و زنجیر کشیده میشوند، و همه درهای جهنم بسته می‌شود و هیچ دری از آن باز نمی شود، و تمام درهای بهشت باز می‌شود و هیچ دری از آن بسته نمی شود، وندا دهنده‌ای ندا میزند: ای کسی که خواهان خیر و نیکی هستی پیش بیا، و ای کسی که خواهان شر و بدی هستی کوتاه بیا، و الله تعالی گروهی از مردم را از آتش دوزخ رهایی میدهد، و این مورد برای تمام شبها است (نه فقط آن شب)».
شرح حدیث مبارک:
گروهی از مردم با ماه رمضان همچون ماههای دیگر سال برخورد میکنند، و همچنان که بقیه ماه های سال میگذرد رمضان نیز برای آنها می‌گذرد، تا جایی که شب قدر که قرآن کریم آنرا بهتر از هزار شب معرفی کرده است نیز مانند بقیه شبهای سال میگذرد!
و این کار بی انصافی و زیانی بس بزرگ است، این کار به هدر دادن چیز با ارزشی است که شایسته نیست انسان مسلمان آنرا ضایع کند و از دست بدهد، لذا بایستی هر انسان مسلمان از این ماه به بهترین وجه استقبال کند و با نیکویی از این ماه پذیرایی کند، و خود را به گونه‌ای آماده کند که به راستی و حقیقت از اهل رمضان باشد.
در این فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم که میگوید: «وندا دهنده‌ای ندا میزند: ای کسی که خواهان خیر و نیکی هستی پیش بیا» یعنی: تو فرصتی برای نیکی و طاعت و عبادت در پیش رو داری پس با تمام توان به سمت آن روی بیاور، و برای استفاده از آن نهایت تلاش خود را بکن، و مراقب باش مبادا این فرصت را از دست بدهی، زیرا این موسمی پر منفعت برای انجام نیکی ها است، و تجارت آن پر سود است و اگر آنرا از دست دادی دوباره بر نمی گردد.
«و ای کسی که خواهان شر و بدی هستی کوتاه بیا» یعنی: برای کسی که خواهان شر و بدی است، یا نفسش او را به سمت بدی سوق میدهد، زیبنده نیست که نفس خود را آزاد بگذارد تا در پلیدی خود سَیر کرده، و در انحراف خود اسراف کند، و در این ماه مبارک همچنان به گمراهی خود ادامه دهد.
و کسی که در این موسم مبارک برای روی آوردن به سوی الله سبحانه و تعالی و توبه و اظهار پشیمانی حرکتی نکند پس چه زمانی نفسش او را به حرکت وا می‌دارد؟
بسیاری از مردم به گونه‌ای مغلوب  مشغله های دنیوی و سرگرمی های بی فایده شده‌اند که این مشغله ها مانع آنها از توبه و بازگشت به سوی الله تعالی شده است؛ پس روز و شب غرق در رفاه و خوش گذرانی، و اسراف و ریخت و پاش، و بازی و شب نشینی، و خواب و تنبلی، و ظلم و سرکشی هستند؛
پس ماه رمضان فرصت مناسبی برای اینگونه افراد غافل است که توبه ی نصوح کنند و به سوی الله تعالی روی آوَرَند، به راستی اگر در این موسم بزرگ نفس انسان به سوی خوبی حرکت نکند پس چه وقت حرکت خواهد کرد؟!!
و اگر بنده در این ماه مبارک به سوی الله متعال روی نیاورد دیگر کَی روی خواهد آورد؟!!
اما فرمایش آن حضرت صلی الله علیه وسلم: «و الله تعالی گروهی از مردم را از آتش دوزخ رهایی میدهد، و این مورد برای تمام شبها است»، بدین معناست که:
الله جل و علا در هر شب از شبهای این ماه مبارک گروهی از مردم را از آتش جهنم رهایی می‌بخشد؛ و انسان مسلمان به شدت مشتاق است تا به این پیروزی بزرگ دست یابد، و آن اینست که برای همیشه از آتش جهنم الله سبحانه و تعالی ما و شما را از آن دور کند رهایی یابد.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.
جزاکم الله خیراً!
ادامـــه دارد…
جمعه ۲۰ ثور ۱۳۹۸| ۵ رمضان ۱۴۴۰
🗓  FRI | 10 | MAY | 2019
👉 *Telegram:*
t.me/ayamey
👉 *Youtube:*
youtube.com/c/dawatgar
👉  *Facebook:*
fb.com/meydanestid
منابع و مأخذ:
۱- «إِذَا كَانَ أَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ صُفِّدَتِ الشَّيَاطِينُ، وَمَرَدَةُ الجِنِّ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ، فَلَمْ يُفْتَحْ مِنْهَا بَابٌ، وَفُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجَنَّةِ، فَلَمْ يُغْلَقْ مِنْهَا بَابٌ، وَيُنَادِي مُنَادٍ: يَا بَاغِيَ الخَيْرِ أَقْبِلْ، وَيَا بَاغِيَ الشَّرِّ أَقْصِرْ، وَلِلَّهِ عُتَقَاءُ مِنَ النَّارِ، وَذَلكَ كُلُّ لَيْلَةٍ» ﴿سنن ترمذی (۶۸۲)، و سنن ابن ماجه (۱۶۴۲)﴾

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + ده =