وصایای پیامبر صلی الله علیه و آله و اصحابه و سلم

بخش ۳۱۱

0 20,617
«کسی که (لا إله إلا الله) گفته باشد، و در قلبش به اندازۀ جوی خیر [یعنی: ایمان] باشد، از دوزخ بیرون می‌شود، و کسی که (لا إله إلا الله) گفته باشد، و در قلبش به اندازۀ گندمی خیر [یعنی: ایمان] باشد، از دوزخ بیرون می‌شود، و کسی که (لا إله إلا الله) گفته باشد، و در قلبش به اندازۀ ذرۀ خیر [یعنی: ایمان] باشد، از دوزخ بیرون می‌شود»

شرح حدیث مبارک:

این حدیث را بخاری در بابِ (زِيَادَةِ الإِيمَانِ وَنُقْصَانِهِ) (زیادت و نقصان ایمان) آورده است.

از احکام و مسائل متعلق به این حدیث این است که:

★ شخص مؤمن از ارتکاب گناه کبیره کافر نگردیده، و در دوزخ به طور ابدی نمی‌ماند.
★ این حدیث بیانگر دخول مسلمان به جهنم و آتشِ دوزخ است. یعنی، چنین نیست که در این دنیا فسق و فساد پیشه کند و خلق را به گناهان آغشته نموده، از کرده اش نادم نشود و توبه نکند، سپس به بهشت داخل شود. آتش حق است، و عدلِ الهی حق است.بر کسی بخواهد عفوا کند، میبخشد و کسی را که بخواهد در آتشِ جهنم داخل میکند.
★ در این حدیث مبارکه بیان مراتب از اعلی به ادنی است، زیرا جَو از گندم بزرگتر، و گندم از ذره بزرگتر است، و (ذره) عبارت از نرمه‌هایی است که در شعاع آفتاب نمایان می‌گردد.
★ در ایمان، معرفت قلبی کفایت نیست، بلکه باید این معرفت مقرون به کلمۀ شهادت (أشهد أن لا إله إلا الله و أن محمدا رسول الله)، و کلمۀ شهادت مقرون به اعتقاد باشد.
★ اعتقاد و عقیده این است که گفتنِ کلمه ی شهادت به زبان کافی نیست، بلکه فرد بایستی آن را با دل و جان تصدیق کند که بجز الله سبحانه و تعالی معبود دیگری نیست و محمد صلی الله علیه وسلم پیامبر و فرستاده ی او است.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

ادامـــه دارد…

جمعه ۲۵ اسد ۱۳۹۸| ۱۵ ذوالحجة ۱۴۴۰
FRI | 16 | AUG | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

منابع و مواخذ:

۱- عَنْ أَنَسٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «يَخْرُجُ مِنَ النَّارِ مَنْ قَالَ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَفِي قَلْبِهِ وَزْنُ شَعِيرَةٍ مِنْ خَيْرٍ، وَيَخْرُجُ مِنَ النَّارِ مَنْ قَالَ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَفِي قَلْبِهِ وَزْنُ بُرَّةٍ مِنْ خَيْرٍ، وَيَخْرُجُ مِنَ النَّارِ مَنْ قَالَ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَفِي قَلْبِهِ وَزْنُ ذَرَّةٍ مِنْ خَيْرٍ» [رواه البخاری ۴۴]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − ده =