وصایای پیامبر صلی الله علیه و آله و اصحابه و سلم

بخش ۳۲۳

0 23,993
💥 آیا میدانستید؟

👈 ﴿سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم﴾!

﴿بخش ۳۲۳﴾:

۱- از جریر بن عبدالله بجلی رضی الله عنه  روایت است که گفت: نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم آمدم و گفتم: می‌خواهم با شما به اساس اسلام بیعت نمایم. بر من [در پهلوی اسلام آوردن] چنین شرط کردند که «برای هر مسلمانی نصیحت کنم». و من با قبول این شرط، با ایشان بیعت نمودم.

شرح حدیث مبارک:

این حدیث مبارک را بخاری در باب (قَوْلِ النَّبِيِّ صلی الله علیه وسل: الدِّينُ النَّصِيحَةُ، یا (این گفتۀ پیامبر خدا ج که دین نصیحت است) آورده است.

★ طوری که قبلاً در حدیث جمعه ی قبلی به این موضوع اشاره نمودیم، نصیحت کردن بر هر مسلمانی لازم است، و حتی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم اساس دین را نصیحت قرار داده و فرموده‌اند که:

✧ «الدِّينُ النَّصِيحَةُ، قَالُوا: لِمَنْ يَا رَسُولَ اللَّهِ، قَالَ: «لِلَّهِ ولرسوله، وَلِأَئِمَّةِ الْمُسْلِمِينَ، وَلِعَامَّتِهِمْ»

«دین عبارت از نصیحت کردن است» کسانی پرسیدند که یا رسول الله! نصیحت کردن برای چه کسی؟ فرمودند: «برای الله (جل جلاله) ، و برای رسول او، و برای ائمۀ مسلمین، و برای عموم مسلمانان»

★ و اینکه نبی کریم صلی الله علیه وسلم در وقت بیعت کردن با جریر بجلی ری الله عنه از وی خواستند تا برای مسلمانان نصیحت کند، شاید سببش این باشد که این شخص را اهل و شایستۀ این کار تشخیص داده بودند، ورنه در وقت بیعت کردن با بسیاری از اشخاص دیگر موضوع نصیحت کردن را برایش گوشزد نمی‌کردند.

★ و یا شاید سببش این بوده باشد، که قوم و اطرافیان این شخص به نصیحت ضرورت مُبرمی‌داشتند، لذا از وی خواستند تا به این کار مبادرت ورزد،

★ و شاید هم که طلب نصیحت کردن از این شخص اسباب و حِکَم فروان دیگری داشته باشد.

والله تعالی أعلم.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

جمعه ۱۷ عقرب ۱۳۹۸| ۱۱ ربیع الاول ۱۴۴۰
FRI | 08 | NOV | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

منابع و مأخذ:

۱- عَنْ جَرِيرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ البَجَليِّ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: «بَايَعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَلَى إِقَامِ الصَّلاَةِ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَالنُّصْحِ لِكُلِّ مُسْلِمٍ» [رواه البخاری ۵۷].

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =