وصایای پیامبر صلی الله علیه وسلم

تفسیر بر اساس رای

0 30,745

آیا میدانستید؟

﴿سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم﴾!

﴿بخش ۳۲۸﴾

 ۱- هرکس بدون علم درباره قرآن سخن بگوید، پس نشیمنگاهش را در آتش جهنم مهیا ببیند. (ترمذی ۲۹۵۰)

شرح حدیث مبارک:

در این اواخر بعضی از ملحدین و منافقین به نام مسلمان میان مردم شروع به شایعه افگنی و تفسیر پردازی شیطانی خود شان کرده،  میان مردم شایعه نموده اند که حق هر انسانی است که با توجه به اندازه فهمش و میزان ظروف و مواقفش، اقدام به تفسیر آیات قرآن کند، بر این اساس که نص (قرآن) مقدس است، اما فقه یا فهم نصوص مقدس نیستند.

★ این حدیث مبارک می فهماند که تفسیر قرآن جز توسط اهل علم؛ آنکسانی که با طرق و روش تفسیر آشنایی دارند، جایز نیست، و تفسیر قرآن با جهل و هوی و هوس جایز نیست.

فهم نص خاص اهل علم است، نباید به فهم هر کسی اعتماد نمود حال آنکه فرد نا آگاهی است، زیرا این به معنای نسبت دادن سخنی به الله سبحانه و تعالی بدون علم است، و الله متعال نسبت دادن سخنی به خودش بدون علم را بالاتر از شرک قرار داده است، می فرماید:

« قُلْ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّیَ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَالإِثْمَ وَالْبَغْیَ بِغَیْرِ الْحَقِّ وَأَن تُشْرِکُواْ بِاللّهِ مَا لَمْ یُنَزِّلْ بِهِ سُلْطَانًا وَأَن تَقُولُواْ عَلَی اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ» (اعراف ۳۳).

« بگو: خداوند، اعمال زشت را، چه آشکار باشد چه پنهان، حرام کرده است؛ و (همچنین) گناه و ستم به ناحق را؛ و اینکه چیزی را که خداوند دلیلی برای آن نازل نکرده، شریک او قرار دهید؛ و به خدا مطلبی نسبت دهید که نمی‏دانید».

و آیات (مربوط به) کرسی و عرش و دستِ الله سبحانه و تعالی و دیگر آیاتِ صفات مربوط به عقیده هستند که مجالی برای اجتهاد ندارند، بلکه معنای آنها آنگونه که آمده اند ثابت می شوند بدون آنکه تاویل شوند و مدخلی برای فهم (آنها برای انسان) وجود ندارند.

و نیز آیات متشابهات در این آیه، که الله سبحانه و تعالی بهتر می داند، یعنی آیات مجمل و آیات مطلق (قرآن)، و محکمات؛ آیات تفصیل کننده مجمل و مقید کننده آن هستند، و راسخون در علم نیز اهل تخصص در علم شرعی و فهم نصوص هستند.

چنین نیست که یک ملحد، مرتد، و منافقی بیاید و آیات قرآن را طبق خواهشات و هوای و هوس و برداشت های سلیقوی شیطان زده اش تأویل و تفسیر کند و عده ای جاهل و نادان او را تأئید و اصل را تکذیب کنند.

این یکی از بزرگترین فتنه های معاصر است و مسلمان بایستی هوش و هواسش را منسجم کند تا شکار اینچنین اشخاص منافق و مرتد نشود و تفسیر قرآن کریم را از کتب و علمای معتبر فرا گیرد، نه از آخند شنیع عیار و این و آن.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

جمعه ۱۱ دلو ۱۳۹۸| ۶ جمادی الاخر ۱۴۴۱
FRI | 31 | JAN | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/1dawatgar
✧ www.dawatgar.com

👈 منابع و مأخذ:

۱- «من قال فی القرآن بغیر علم فلیتبوأ مقعده من النار» (ترمذی ۲۹۵۰)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =