وصایای پیامبر صلی الله علیه وسلم

اهمیت نهی از منکر

0 36,097

✦ آیا میدانستید؟✦

﴿سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم﴾!

﴿بخش ۳۳۵﴾:

﴿هرگاه مردم کار ناپسندی را دیدند و به آن اعتراض نکردند، بیم آن می‌رود که عذاب الله تعالی همه ی آنان را در بر گیرد﴾.(۱)

✪﴿شرح حدیث مبارک﴾:✪

این حدیث مبارک یکی از حقایق بی نهایت مهم جوامع را بیان میکند.

ترویج منکرات و منع آن در دوجبعه ی مخالف همدیگر قرار دارند. یکی حزب الشیطان و دومی حزب الله است.

بر هر مسلمان، مرد و زن، پیر و جوان، واجب است تا جامعه را از لوث منکرات و دام های شیطان، با امر به معروف و نهی از منکر حفظ کنند.

گناهان سبب تباهی و بربادی جامعه شده، مردم را بسوی نیستی و مصیبت ها می کشاند. به هر اندازه ای که گناهان در یک جامعه زیاد شود، عذاب آن نسبت به امر به معروف و نهی از منکر مردم بیشتر است.

اگر مردم از منکرات منع نکنند، قهر و غضب الهی بر آنها نازل میشود، تا زمانی که مردم توبه کنند، اصلاح آورند، به سخنان علما گوش فرا دهند و سخنان و افکار شیطانی را رها کنند.

بد ترین منکرات، ترویج حرام هائی است که مردم آن را حلال دانسته، آنقدر به آن محبت می بندند که مصداق این آیه ی مبارکه که میفرمابد یحبون کحب الله (آنقدر با آن محبت می ورزد گویا با الله محبت می ورزد).

کسی که، امر به معروف ونهی از منکر را، با وجود توانایی ، چنین فردی ایمانش ضعیف است، و الله سبحانه و تعالی و پیامبرش صلی الله علیه وسلم را نافرمانی کرده است. و بیم آن می رود که دیر یا زود به بیماریهای قلبی، و به عذاب های مختلف الهی گرفتار شود.

قرآن در مورد بنی اسرائیل میفرماید:

❂کافران بنی‌اسرائیل، بر زبان داود و عیسی‌بن مریم لعن شدند، این بخاطر آن بود که گناه کردند و تجاوز می‌نمودند آنها از اعمال زشتی که انجام می‌دادند. یکدیگر را منع نمی‌کردند؛ چه بدکاری انجام می‌دادند.❂(۲)

رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ در حدیث صحیحی می‌فرماید:

✦هر کس از شما کار ناپسندی را مشاهده کرد، با دستش آن را تغییر دهد، اگر نتوانست، با زبانش، و اگر نتوانست با قلبش، و این ضعیف‌ترین درجه ی ایمان است. (۳)

احادیث در این موضوع بسیارند. از الله سبحانه و تعالی می‌خواهیم که مسلمانان را برای ادای این واجب آن گونه که می پسندد، توفیق دهد، ورنه منتظر بدترین مصیبت ها و فتنه ها باشند.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

جمعه ۲۹ حمل ۱۳۹۹| ۲۴ شعبان ۱۴۴۱
APR | 17 | FEB | 2020

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/1dawatgar
✧ www.dawatgar.com

✪﴿منابع و مأخذ﴾:✪

۱- إِنَّ النَّاسَ إِذَا رَأَوْا الْمُنْکَرَ فَلَمْ یُنْکِرُوهُ أَوْشَکَ أَنْ یَعُمَّهُمْ اللَّهُ بِعِقَابِهِ. ابوداود(۴۳۳۸)

۲- لُعِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ بَنِی إِسْرَائِیلَ عَلَی لِسَانِ دَاوُدَ وَعِیسَی ابْنِ مَرْیَمَ ذَلِکَ بِمَا عَصَوْا وَکَانُوا یَعْتَدُونَ ✫ کَانُوا لا یَتَنَاهَوْنَ عَنْ مُنْکَرٍ فَعَلُوهُ لَبِئْسَ مَا کَانُوا یَفْعَلُونَ✫(مائده ۷۸-۷۹)

۳- مَنْ رَأَی مِنْکُمْ مُنْکَرًا فَلْیُغَیِّرْهُ بِیَدِهِ، فَإِنْ لَمْ یَسْتَطِعْ فَبِلِسَانِهِ، فَإِنْ لَمْ یَسْتَطِعْ فَبِقَلْبِهِ، وَذَلِکَ أَضْعَفُ الْإِیمَانِ (رواه مسلم ۴۹)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =