وصایای پیامبر صلی الله علیه وسلم

دلگرم کردن مردم به دعوت

0 37,466

✦ آیا میدانستید؟✦

👈 ﴿سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم﴾!

﴿بخش ۳۳۶﴾:

 

از ابن مسعود رضی الله عنه روایت است که گفت: پیامبر صلی الله علیه وسلم روزهای مناسبی را جهت موعظه کردن برای ما انتخاب می‌کردند، تا اینکه مبادا خسته و دلسرد شویم.

✪﴿شرح حدیث مبارک﴾:✪

این حدیث را بخاری رحمه الله در باب (مَا كَانَ النَّبِيُّ ج يَتَخَوَّلُهُمْ بِالْمَوْعِظَةِ وَالعِلْمِ كَيْ لاَ يَنْفِرُوا)، یا باب اینکه (پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم اوقات مناسبی را برای تعلیم و موعظه اختیار می‌کردند) آورده است.

از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه:

⬩ از اسلوب نبی کریم صلی الله علیه وسلم آن بود که در موعظه و سخنرانی‌های خود سه چیز را همیشه مراعات می‌کردند:

۱- یکی وقت مناسب،

۲-و دیگری سخن مناسب،

۳- و سومی اندازۀ مناسب،

و از اینجا بود که مردم سخنان ایشان را به گوش هوش می‌شنیدند، و به خاطر می‌سپردند.

سخنرانانی اند که اگر وقت سخنرانی‌شان مناسب باشد، سخن‌شان مناسب نیست، و اگر فرضا این دو مناسب باشد، اندازۀ مناسب را از نگاه وقت مراعات نمی‌کنند، و از اینجا است که اکثر سخنان‌شان دلسرد کننده و ملال‌آور است، تا جایی که همۀ حضار در انتظار لحظۀ هستند که سخنرانی چنین اشخاصی ختم شود، و گوش‌های‌شان از سخنان ملال‌آور وی راحت گردد.

⬩ نه تنها در سخنرانی بلکه در همۀ امور این اصل را که (دلسرد نشدن) و (خسته نشدن) مردم باشد، مراعات می‌کردند، چنان‌چه فرمودند که: در وقت نماز اگر طعام شما آماده و حاضر شد، اول طعام خود را صرف کنید، تا مبادا ذهن و فکر شما در وقت نماز خواندن به چیز دیگری مشغول شود.

⬩ پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم غمخوار همگان، و مهربان برای همگان بودند، الله سبحانه و تعالی بر امت محمدی منت گذاشته و می‌فرماید:

❂ لَقَدۡ جَآءَكُمۡ رَسُولٞ مِّنۡ أَنفُسِكُمۡ عَزِيزٌ عَلَيۡهِ مَا عَنِتُّمۡ حَرِيصٌ عَلَيۡكُم بِٱلۡمُؤۡمِنِينَ رَءُوفٞ رَّحِيمٞ ❂ [التوبه ۱۲۸]

پیامبری از میان خودتان برای شما آمد که بی‌تردید و رنج‌های شما بر او گران می‌آید، و به هدایت‌تان اصرار دارد، و بر مؤمنان رؤوف و مهربان است.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

جمعه ۶ سرطان ۱۳۹۹ | ۵ ذوالقعده ۱۴۴۱
26 | JUN | 2020

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/1dawatgar
✧ www.dawatgar.com

✪﴿منابع و مأخذ﴾:✪

۱- عَنِ ابْنِ مَسْعُودٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ «يَتَخَوَّلُنَا بِالْمَوْعِظَةِ فِي الأَيَّامِ، كَرَاهَةَ السَّآمَةِ عَلَيْنَا [رواه البخاری ۶۸]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =