وصایای پیامبر صلی الله علیه وسلم

آسان گیری در دعوت

0 42,642

✦ آیا میدانستید؟✦

﴿سلسله ی وصایای پیامبر صلی الله وعلیه وآله  واصحابه وسلم﴾!

﴿بخش ۳۳۷﴾:

«آسان‌گیری کنید و سخت‌گیری نکنید، و مردم را بشارت دهید و متنفر نسازید» (۱)

✪﴿شرح حدیث مبارک﴾:✪

از احکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه:

۱- این حدیث نبوی اساس تبلیغ و دعوت به سوی اسلام است، و علماء گفته‌اند که مراد از آسان‌گیری که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم به آن امر فرموده‌اند، آسان‌گیری در امور دنیوی است، و مراد از بشارت دادن، وعده دادن به رحمت الهی و مغفرت او تعالی در امور اخروی است.

همانطوری که نبی کریم صلی الله علیه وسلم به آن اشاره می‌فرمایند، اگر این دو اصل مراعات نگردد، مردم از دین متنفر می‌شوند، و خودِ نبی کریم صلی الله علیه وسلم در همۀ مراحل دعوت خود این دو اصل را به طور کامل مراعات می‌کردند، از آن جمله اینکه:

روزی شخص بادیه نشینی به مسجد نبوی داخل گردید، و رفت به گوشۀ از مسجد بول نمود، صحابه بر وی غضب کرده و زبان به ملامتی او گشودند، پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمودند، خاموش باشید، بگذارید بول کند، و بعد از اینکه بول کرد، سطل آبی را گرفته و بر روی بول‌هایش بریزید.

۲- این حدیث شریف به ما پند می دهد که اولیای امور و کسانی که مسؤولیت امور مردم را بر عهده دارند، باید به آن‌ها مهربانی نموده و کار گشای آن‌ها باشند، نه آنکه جهت خود خواهی و تکبر، و یا گرفتن رشوت و غیره بر آن‌ها کبر فروخته و در مقابل آن‌ها از تشدد و سختگیری کار بگیرند.

۳- این حدیث نبوی شریف متعلق به امور دنیا و آخرت است، جزء اول حدیث که در آن امر به آسانگیری است، متعلق به امور دنیوی، و در جزء دوم آن که امر به بشارت است، متعلق به امور اخروی است، پس باید در امور دنیوی با مردم از آسانگیری کار گرفت، و در امور اخروی مردم را بشارت به رحمت و مغفرت الهی داد.

عزیزانِ گرانقدر:

لطفاً این وصایای گرانبهای حضرت رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را بخوانید، بدانید، عمل کنید و بدیگران رسانید تا ان شأ الله اجر دنیوی واخروی نصیب تان گردد.

جزاکم الله خیراً!

احمـــد ﴿عـــــارفی﴾

ادامـــه دارد…

جمعه ۱۳ سرطان ۱۳۹۹ | ۱۲ ذوالقعده ۱۴۴۱
03 | JUL | 2020

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/1dawatgar
✧ www.dawatgar.com

✪﴿منابع و مأخذ﴾:✪

۱- عَنْ أَنَسِ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ: «يَسِّرُوا وَلاَ تُعَسِّرُوا، وَبَشِّرُوا، وَلاَ تُنَفِّرُوا» [رواه البخاری ۶۹].

👈 ﴿آیا به کانالهای تیلگرام ما پیوسته اید﴾؟

۱- کانال آیا میدانستید:

http://t.me/ayamey

۲- کانال سوال و جواب رقیه ی شرعی:

https://t.me/Ruqeyah

۳- کانال دروس تدبر و تفسیر قرآن کریم:

https://t.me/AJARIFI

.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + شش =