ذی الحجه، مرحمتی بر بندگان

بخش هشتم و آخر

0 20,378

یکی از بزرگترین فرایض الهی حج خانۀ کعبه است، که بر خلاف دیگر فرایض شامل هر دو بُعد مالی وبدنی می‌گردد.

هر شخص مسلمانی مکلف است هر زمانی که استطاعت مالی و جانی داشته باشد در عمر یکبار شخصا عازم مرکز ایمان شود، و ابراهیم وار عهد و پیمان خودش را با خالق هستی تجدید کند از تمام بت‌های جاندار و بی‌جان دل بِبُرد، و تعهد کند که:

بار الها! من آمده‌ام عضویت خودم را در دین حنیف ابراهیم علیه اسلام از اینجا اعلام کنم، آری ابراهیم حنیف اولین عضو دین حنیف بود،حنیف یعنی اعراض کننده از تمام ادیان باطل و خدایان باطل و روی آورنده به دین حق و خدای حق، طبیعی است حاجی آمده است در اینجا بگوید که:

 

بار الها! ابراهیمِ خلیل، آن موحد بزرگ برای قبولی در امتحان تو، نه تنها از همه چیزش گذشت که حتی حاضر شد با کارد گلوی تنها فرزند عزیزش را بِبُرد، و او با این عمل بر گلوی تمام خواسته‌های خودش کارد کشید که از خودش و برای خودش هیچ کاری نکند هر چه می‌کند از تو و برای تو باشد.
بار الها! ابراهیم خلیل با زدن تبر بر سر بت‌ها،فقط بت‌های بی‌جان را نشکست، او با این کار بر سر تمام بت‌های جان دار و بی‌جان، درونی و بیرونی، خودی و غیر خودی تبر زد، همه را شکست ونابود کرد.

 

بارالها! اینکه تو تمام حرکات ابراهیم و همسر و فرزندش را در ریگستان داغ عربستان، در حرم کعبه، صفا و مروه، مِنا و مزدلفه وعرفات، همه را از علامات توحید و یکتا پرستی قرار دادی نه به خاطر ابراهیم و اسماعیل و هاجر بلکه بخاطر آنکه آن‌ها در تمام این مراحل فقط ترا به یکتایی می‌پرستیدند، و دستورات ترا بدون چون و چرا اجرا می‌کردند.
بار الها! قبرِ هیچکدام از بندگان پاکت بشمول خود ابراهیم خلیل و همسر و فرزند فداکارش و بشمول پیامبر عزیز و دوست داشتنی‌ات محمد مصطفی صلی الله علیه وسلم که آخرین و بهترین پیامبرانت بود، را جزو مناسک حج قرار ندادی تا به ما بندگان گنهکارت بفهمانی که در میدانِ ایمان و عمل مقصود (﴿الله محوری﴾ است، نه ﴿پیامبر محوری﴾ و ﴿بنده محوری﴾، و تا اینکه به ما بفهمانی که وقتی قبر ابراهیم خلیل و محمد مصطفی علیهما اسلام مرکز توجه ی بندگان و جای عرضۀ مشکلات و جای آه و ناله و زاری نیست پس هیچ قبر دیگری درهیچ نقطه ی دیگری از جهان نمی‌تواند چنین باشد.

 

بار الها! ما می‌دانیم که تو که ﴿خدا محوری﴾ را مقصود قرار دادی هرگز با اولیایت دشمن نیستی آن‌ها بهترین دوستان تو هستند پیامبران صادق و اولیای پاکت چونکه ترا به یکتایی می‌پرستیدند و حل هر مشکلشان را از تو می‌خواستند تو آن‌ها را بشدت دوست می‌داری اما چونکه پرستش ویژۀ توست نخواستی که ما آن ‌ها را با تو شریک بگردانیم.
بار الها! ما می‌دانیم که تو حکیم و دانا و شنوا و بینایی، هر سخن و مناجاتی را می‌شنوی، هر راز نهان وآشکاری را می‌دانی، هر دعایی را می‌شنوی و اجابت می‌کنی، چونکه تو قادر وتوانایی، به ما نزدیکی. آه ونالۀ همۀ بندگانت را می‌شنوی، هیچ احتیاجی به وسیله و واسطه نداری، حتی اگر فقیرترین بنده‌ات در هر گوشه‌ای از دنیا بدور از تمام وسیله‌ها و واسطه‌ها و بدون نیازها و نذرانه‌ها در دل شب یا در بخشی از روز دستانش را عاجزانه بسوی تو بلند کند و ترا برای رفع حاجتش بخواند، ما ایمان کامل داریم که تو فریاد او را می‌شنوی و اجابت می‌کنی.

 

بار الها! ما میدانیم که دین تو برای همۀ مردم است و همه در نزد تو برابرند. نژاد و رنگ و پول ومنصب و امتیازهای مختلف مادی دنیا و حتی مدارک عالی و القاب مقدس هیچ کسی را در نزد تو از کس دیگری جلو نمی‌اندازد، معیار سنجش خوب و بد فقط تقوا است، پس از ایمان صادقانه، هر کس تقوا و پرهیزگاریش بیشتر باشد در نزد تو محبوبتر است و لو اینکه فقیر و تنگدست باشد وحتی نان شبش را هم نداشته باشد.

 

بار الها! پس ترا شاهد و گواه می‌گیریم که ما حج را عبادت می‌دانیم نه گردش و تفریح، و وسیله ی شهرت و افتخار بر دیگران، بنابر این به همۀ مان اخلاص عنایت فرما و حج وتمامی عبادات ما را برای خودت خالص گردان، و ما را از هر گونه شرک و ریاکاری و بدعت و معصیت پاک بدار.

 

بار الها! ما بخاطر رضای تو آمده‌ایم تا دعوت تو را لبیک گوئیم و اینک که از همه چیز دل بریده‌ایم از تو می‌خواهیم که به ما توفیق توبه ی نصوح عنایت فرمایی تا اینکه زندگی پس ازحج ما چون زندگی قبل از حج مان ملوث به گناهان و تقصیرات نگردد، ما تصمیم گرفته‌ایم و از تو توفیق می‌طلبیم که از هم اکنون دیگر نافرمانی ترا نکنیم.

 

بار الها! گواه باش که فرایضت را ترک نخواهیم کرد و برای زنده کردن سنت‌های پیامبرت صلی الله علیه وسلم  تلاش خواهیم کرد، کار حرام انجام نخواهیم داد، ظلم نخواهیم کرد، حق کسی را تلف نخواهیم کرد، دروغ نخواهیم گفت، تهمت نخواهیم زد، گمان بد نخواهیم برد، خبر چینی نخواهیم کرد، با خویشان وهمسایگان رابطه ی نیک خواهیم داشت، قرآن را مهجور و متروک نخواهیم گذاشت، به فقرا و مستمندان کمک خواهیم نمود، همواره در طلب علم سعی و تلاش خواهیم کرد، اگر خود نتوانیم فرزندان مان را برای خدمت قرآن آماده خواهیم کرد.

بار الها! ما تصمیم جدی داریم که از این پس زندگی صد در صد اسلامی داشته باشیم توفیق و راهنمایی از تو می‌خواهیم، پس خدایا! از ما بپذیر و ثبات و استقامت عنایت فرما.

برادر و خواهر مسلمان!

حج مدرسه ی ایمانی بزرگی است که مسلمانان در آن در عرصه‌های مختلف و در تمامی بخش‌های دین اعم از عقاید و عبادات و سلوک وغیره درس‌های بزرگ و فوائد ارزشمند و اندرزهای مفیدی می‌آموزند، که البته آنان در این آموزش از نظر کیفیت و حجم آموخته‌هایشان باهم بسیار متفاوتند.

در خاتمه ی این مضمون از بارگاه رب منان استدعا دارم تا عقیده و ایمان ما را خالص سازد، آرامش، صلح، صفا، صمیمیت، اخوت، وحدت، همدلی، اتحاد، اتفاق؛ این همه جواهر گمشده را، واپس بر این کلبه ی ویران و بخاک افتاده ی مان برگرداند.
و این جواهر را زمانی بر دلها میگذارند که صاحبِ دل در خودش تغییر آوَرَد، سر تسلیم را خم کند، و بسوی خالقش با خشوع قلبی و معنوی برگردد!

جزاکم الله وخیراً!

احمــد ﴿عــــارفی﴾

ادامـــه دارد….

پنجشنبه ۱۷ اسد ۱۳۹۸| ۷ ذوالحجه ۱۴۴۰
THU | 08 | AUG | 2019

✧ t.me/ayamey
✧ youtube.com/c/dawatgar
✧ fb.com/meydanestid
✧ www.dawatgar.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =